|E premte, Janar 19, 2018

Politikë

Petagogia – Metës/ Tryezë për arsimin, pasojat do jen të rënda

Pas vendimit të Ministrisë së Arsimit për të ndryshuar skemën e mësimit në shkolla, pedagogia Majlinda Keta kërkon që presidenti Ilir Meta të thërrase një tryezë kombëtare për arsimin. Sipas saj me këtë tryezë duhet të diskutohen problemet madhore që po hasen në arsimin parauniversitar. Keta: Përpara se të bëni këtë hap, le të krijoni një frymë publike për ato që i cilësoni pika kritike të arsimit që janë të shumta ...Full Article

PD-LSI mbledhin firmat për ndryshim të Kushtetutës

Deputetë të PD dhe LSI kanë mbledhur firmat për të kërkuar ndryshime të Kushtetutës dhe ligjit në bazë të të cilit zgjidhet Prokurori i Përgjithshëm. Qëllimi sipas opozitës është për t’i dhënë fund antikushtetueshmërisë së zgjedhjes së kryeprokurorit. Amendamenti parashikon zgjedhjen e Kryeprokurorit të përkohshëm me 3/5 e votave ne Kuvend dhe Vetting, derisa të ngrihet KLP. Mbledhja Partia Demokratike ka mbledhur këtë mesditë grupin parlamentar, vetëm pak orë ...Full Article

Qeveria paguan 820 mijë Euro impiantit të plehrave në Fier pa filluar punë

Në kulmin e debatit në lidhje me përfshirjen e qeverisë në financimin e impiantit të trajtimit të mbetjeve në Fier që nuk ka nisur ende investimin, thesari në Ministrinë e Financave ka paguar në ditët e fundit të vitit 2017 një faturë tjetër prej 108 milionë lekësh (rreth 820 mijë euro) ndaj kompanisë Integrated Technology Waste Treatment, që ka fituar koncesionin për trajtimin e mbetjeve në qytetin e Fierit. ...Full Article

Rama thyen premtimin “tepsia”

Para disa diësh e gjithë kupola drejtuese e burgjeve shqiptare u ndërrua e këtë të dielë, ish kryeministri Sali Berisha njofton se shumë prej krerëve të rinj në fakt nuk janë gje tjetër veçse njerëz të Partisë Socialiste. Përmes një postimi në rrjetin social, Berisha njofton se drejtuesi i burgut të Lushnjes në fakt ka qenë koordinator i fushatës së PS-së në këtë qytet. Berisha shkruan se burgjet janë ...Full Article

Rama – Do fitojmë betejën e 27 janarit

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se qeveria ndodhet përballë një beteje të fortë, asaj të protestës së opozitës, në fund të këtij muaji. “Ju kujtoj se kemi dhe shumë për të bërë akoma, vajza e djem. Kemi bërë shumë, por ka ende shumë për të bërë në të gjitha drejtimet dhe mos harroni që ka së shpejti një betejë për të fituar në gjithë Shqipërinë. Një betejë për ta ...Full Article

Basha: Në 27 Janar kundër sundimit të bandës së Edi Ramës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha në Vorë se një qeveri e zgjedhur nga krimi nuk ka prioritet të zgjidhë problemet e qytetarëve. Basha mori si shembull faturën që mijëra familje shqiptare detyrihen ta paguajnë si këst mujor për energjinë dhe faturën që qeveria paguan për konçesionet që nuk u shërbejnë shqiptarëve, por pasurimit të kryeministrit. “200 milionë është borxhi total i shqiptarëve ndaj KESH-it. 200 milionë është ...Full Article

Ja çfarë dë të ndodhi sot në PS

Sot PS-ja do të festojë me rastin e ditës së krijimit të një prej forumeve të saj më të rëndësishme. Bëhet fjalë pikërisht për ngritjen e Forumit Rinor Eurosocialist Shqiptar (FRESSH). Lajmin e ka bërë të ditur ministri  Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati. Aktiviteti në kuadër të kësaj feste pritet të mbahet sot në Pallatin e Sporteve, në orën 12:00. “Dëshiroj t’iu uroj suksese, shumë sfida përpara na presin”, ...Full Article

Rama – Shkelët ligjin, ikni nga puna

Kryeministri Edi Rama ishte ditën e sotme në qytetin e Rrëshenit, ku nga aty ka vënë theksin tek platforma e krijuar nga qeveria e quajtur Shqipëriaqëduam.al. Rama ka bërë thirrje që qytetarët të mos hezitojë që ta përdorin këtë platformë, duke shtuar se çdo denoncim do të shqyrtohet me seriozitet nga ana strukturave të qeverisë. Për të bindur qytetarët se denoncimet e tyre marrin zgjidhjet në këtë platformë, ka ...Full Article

Kush do jetë pasardhësi i Çakos?

Në 105-vjetorin e krijimit të Policisë së Shtetit është vendosur të mbahet në Lezhë një aktivitet ku do të vlerësohen me çertifikata katër drejtorë policie. “BalkanWeb” raportoi se në aktivitetin ku do të marrin pjesë kryeministri Edi Rama dhe Ministri i Brendshëm do të nderohen me nga një certifikatë drejtori i Policisë së Tiranës Ardi Veliu; drejtori i Policisë së Durrësit Alfred Çepe, drejtori i policisë së Shkodrës Gjovalin Loka ...Full Article

Rama – Drejtorëve/ Jeni në provë

Pas mbledhjes së qeverisë në Lezhë, kryeministri Edi Rama, në një konferencë për shtyp ka paralajmëruar drejtorët e Burgjeve, Spitaleve dhe Hipotekave, duke iu bërë me dije se janë tre muaj në provë. “Drejtorët e rinj në Spitale, Burgje dhe Hipoteka janë tre muaj në provë. Nuk është çështje partie, pasi të gjitha kanë mëkatet e tyre. Në harkun e këtij mandati ndryshimi do të jetë shumë i ndjeshëm” ...Full Article
Page 2 of 30912345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365