|E shtunë, Janar 20, 2018

Politikë

Rama – Drejtorëve/ Jeni në provë

Pas mbledhjes së qeverisë në Lezhë, kryeministri Edi Rama, në një konferencë për shtyp ka paralajmëruar drejtorët e Burgjeve, Spitaleve dhe Hipotekave, duke iu bërë me dije se janë tre muaj në provë. “Drejtorët e rinj në Spitale, Burgje dhe Hipoteka janë tre muaj në provë. Nuk është çështje partie, pasi të gjitha kanë mëkatet e tyre. Në harkun e këtij mandati ndryshimi do të jetë shumë i ndjeshëm” ...Full Article

Politika shqiptare s’mund të bllokojë reformën në drejtësi

Politika shqiptare nuk ka më asnjë mundësi për të bllokuar apo zvarritur zbatimin e Reformës në Drejtësi. Mundësia e fundit ishte me kandidatët për anëtarë të organeve të Vetingut, por ata u miratuan falë marrëveshjes së 18 Majit, nën presionin e fortë të SHBA. Tashmë të gjitha organet e reja të drejtësisë mund të plotësohen automatikisht me anëtarë, edhe nëse mazhoranca dhe opozita shqiptare nuk arrijnë një konsensus, siç ...Full Article

Meta – As Perëndia smë çon para drejtësisë, jo më kryeministri Edi Rama.

Presidenti i Republikës, Ilir Meta deklaroi sonte se as Perëndia se çon para drejtësisë, jo më kryeministri Edi Rama. Meta u pyet nga gazetari Ilir Babaramo nëse nëse ka frikë nga drejtësia dhe ai iu përgjigj se as Perëndia nuk më çon para drejtësisë. “Me vjen keq të jap përgjigje për një lojë mediatike. Rama e di mirë këtë gjë dhe unë mendoj se nuk e ka pasur për ...Full Article

Fino kandidon për kreun e FSHF-së, por nuk lë mandatin.

Ish-kryeministri Bashkim Fino ka shpallur zyrtarisht kandidaturën për kreun e Federatës së Futbollit Shqiptar. Por, ndryshe nga se u raportua në media, Fino ka bërë me dije se nuk do të japë dorëheqje nga mandati i deputetit pasi ligji nuk ia kërkon një gjë të tillë. “Nga ana ligjore nuk më pengon askush të kandidoj për të kandiduar për FSHF-në. Kushdo mund të kandidojë, sepse ajo është një OJF. ...Full Article

Fino lë mandatin, vendin e tij e zë Gentiana Cakrani

Kryetarja e Partisë Socialiste për Fierin, Gentiana Cakrani, do të jetë zëvendësuesja e Bashkimin Finos, nëse deputeti aktual do të garojë për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit dhe do të dorëzojë mandatin. Cakrani është e 11-ta në listën e Partisë Socialiste në zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit të vitit 2017. Gentiana Cakrani ka lindur në Fier më 3 Qershor 1985. Në vitin 2007 ka përfunduar studimet pranë Fakultetit ...Full Article

Kokëdhima – “Duhet të bëhemi gati për luftë!

Kreu i partisë ZGJIDHJA, Koço Kokëdhima, ka ngritur edhe një herë shqetësimin lidhur me planin e qeverisë Rama për të importuar plehrat nga Europa. ZGJIDHJA  paralajmëron këtë kryeministër tradhtar, se do jetë në krye të rezistencës së popullit tonë, kundër planit të tij për ta kthyer Shqipërinë në kazanin kanceroz ku shkarkohen plehrat e gjithë Europës. “Duhet të bëhemi gati për luftë!”, theksohet në koment. Komenti i plotë i ...Full Article

Rama – Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni

Këtë të enjte është marrë një vendim historik në Maqedoninë fqinje, gjuha shqipe më në fund është kthyer në një realitet të prekshëm pas votimit në parlament të projektligjit që bën shqipen gjuhë zyrtare. Në lidhje me këtë çështje ka reaguar dhe kryeministri Edi Rama, i cili ka shkruar në rrjetin social se votimi i sotëm ishte një arritje historike për shqiptarët dhe demokracinë e Maqedonisë. Me 69 vota ...Full Article

Ngjela – Lëvizjet u bënë, arrestimet janë afër, pastaj radha e Ramës

Lëvizjet e fundit të kryera nëpër prokuroritë e rretheve nga ana e kryeprokurores së Përkohshme Arta Marku, janë për avokatin Spartak Ngjela shenja e qartë se politika amerikane dhe ajo evropiane po lëvizin me “galop” tashmë për të hapur siparin e arrestimeve të para të gjykatësve dhe prokurorëve të korruptuar. Është ky mesazhi që jep avokati Ngjela, I cili përmes një statusi të gjatë në rrjetin social shpjegon se ...Full Article

Basha – Pa Tahirin e Dakon në burg, nuk mund të ketë drejtësi

Kreu i i PD-së, Lulzim Basha vetëm pak ditë para protestës së paralajmëruar që të mbahet më 27 janar, ka akuzuar sërish qeverinë për situatën e krimit në vend, por jo vetëm. Në një intervistë në syri.net Basha ka thënë se reforma e drejtësisë do të marrë formë vetëm kur pas hekurave të jetë ish ministri Saimir Tahiri e krybashkiaku i Durrësit Vangjush Dako. “Banditët në burg dhe jo ...Full Article

Pse po shkojnë ambasadorët në zyrën e kryeprokurores?!

Tiranë – Kryeprokurorja e përkohshme Arta Marku ka zhvilluar një takim ditën e sotme me ambasadoren e BE në Tiranë, Romana Vlahutin. Takimi i parë mes tyre ka zgjatur për rreth 50 minuta dhe është mbajtur në ambientet e Prokurorisë së Përgjithshme. Marku ka pasur takime të shumta me ambasadorët që pas ardhjes së saj në krye të akuzës shqiptare. I pari që pati reagim për zgjedhjen e saj ...Full Article
Page 3 of 30912345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365