|E shtunë, Janar 20, 2018

Politikë

Drejtësia/ 8 ligje në axhentën e Kuvendit

Vijimi i zbatimit të reformës në drejtësi do të jetë fokus të axhendës së Kuvendit të Shqipëri edhe gjatë vitit 2018. Kuvendi pritet të shqyrtojë dhe miratojë 8 projektligje, në kuadër të plotësimit dhe zbatimit të reformës në sistemin e drejtësisë. Nismat janë propozuar nga deputetët, ndërsa janë mbartur nga viti i shkuar. Konkretisht, në axhendën e Kuvendit, për vitin 2018, janë projektligji për noterinë, projektligji për shërbimin përmbarimor ...Full Article

Shkrihet kupola e policisë Elbasan

Disa javë më parë Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj do të mblidhte të gjithë kupolën e policisë së shtetit në qytetin e Elbasanit për një mbledhje që konsistonte në programin për “policimin dhe sigurinë në komunitet”, një temë në dukje e vakët që më së shumti ishte aty për të “mbuluar” qëllimet e vërteta të takimit. E mesa duket, pas atij takimi, disa ditë më vonë kanë ardhur dhe ...Full Article

Vokshi: Rama fut drogën në listën e barnave të rimbursueshme

Deputetja, Albana Vokshi iu përgjigj Ministres së Shëndetësisë me disa fakte që konfirmojnë se Edi Rama e ka shndërruar sistemin shëndetësor në pazar për klientet e tij dhe kundër interesit të qytetarëve. Vokshi i kërkoi Ministres të japë llogari, veç të tjerave, pse nuk është miratuar Lista e Barnave të Rimbursueshme 2017. Vokshi tha se në këtë listë ishte planifikuar rimbursimi i drogës së fortë Fentanylit, për të cilën ...Full Article

Berisha – Rama hoqi qafe Sheratonin për të ngritur kullën 24 katëshe

Ish kryeministri Sali Berisha shkruan se kulla 24 katëshe që do të ndërtohet pranë stadiumit “Qemal Stafa” ka si pronar Olsi Ramën, vëllain e kryeministrit të vendit. Përmes një statusi në rrjetin social, Berisha sulmon ashpër kryeministrin, duke shkruar se pasi “hoqi qafe” hotel Sheraton-in nga Tirana, i ka hapur tashmë rrugë jo vetëm ndërtimit të kullës në pronësi të të vëllait, por edhe vjedhjen e një hapësire prej ...Full Article

Vajza rome/ Rama e emëronë këshilltare të ministrit

Ashtu siç i premtoi natën e ndërrimit të viteve në rubrikën “Ka një mesazh për ty”, Kryeministri Edi Rama e ka mbajtur fjalën e dhënë. Eriglisa, një vajzë e re nga komunitetit egjyptian, e cila treoi tregoi historinë e saj në përballje me varfërinë dhe rrugës së arsimimit, është nga kjo e mërkurë këshilltarja më e re e Ministrit për Çështjet Sociale. Ka qenë vetë shefi i qeverisë që ...Full Article

Berisha: Të nderojmë Skënderbeun, duke përmbysur Skënderbuçin

Me një tjetër urim për Vitin e RI, ish kryeministri Sali Berisha ka zgjedhur që të shtojë edhe një mesazh meqenëse ky do të jetë është viti i heroit tonë Gjergj Kastriot Skënderbeut. Me nota ironie ai ka kujtuar këtu edhe një citim të deputetes së PS-së, Elisa Spiropalit, e cila e cilësonte Edi Ramën si Skënderbe. “Miq, edhe nje here Gezuar! Le te nderojme ne kete vit heroin ...Full Article

2018 dhe sfidat e Shqipërisë

2017-ta i solli Shqipërisë një marrëveshje historike, ose të paktën si e tillë shihet e interpretohet reforma në drejtësi. Në sitën e hetimit për korrupsion do të kalojnë të gjithë politikanët drejtues nga 1991 e deri më sot. Por cilat janë pritshmëritë për vitin 2018? DW e nis pikërisht nga gjyqësori. Me ngritjen e trupës së vettingut, të Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe të Këshillit të Lartë Gjyqësor, ...Full Article

Rama uron shqiptarët për 2018

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka nisur mëngjesin me urimin që ky vit të jetë i bukur për Shqipërinë, Kosovën e të gjithë shqiptarët kudo ku janë. “MIRËMËNGJES dhe me këtë imazh të ardhjes së Vitit të Ri në Tiranë, ju uroj megjithë zemër që drita e mbarësisë të udhëheqë rrugën e të gjithë familjeve tuaja. Qoftë një vit i bukur për Shqipërinë, Kosovën e të gjithë shqiptarët kudo ...Full Article

Babagjyshi Rama plotëson dy dëshira

Në këtë ditë të fundit të 2017-ës, kryeministri Edi Rama ka veshur kostumin e babagjyshit dhe ka bërë të lumtur një fëmijë dhe një vajzë 26-vjecare. Kreu i qeverisë është bërë pjesë e emisionit “Një mesazh për ty” në “E diela shqiptare” të moderuar ng Ardit Gjebrea. Aty u bënë publike dy histori mjaft të dhimbshme, ajo e Leos 9-vjecar dhe e Erglisës 26-vjecare nga komuniteti egjiptian. Ajo ka ...Full Article

Basha videomesazh për shqiptarët

Lideri i Partisë Demokratike Lulzim Bash aka uruar të gjithë shqiptarët për vitin e ri. “Urimet më të ngrohta dhë më të përzemërta për të gjithë shqiptarët dhe familjet e tyre kudo që ndodhen. Qoftë 2018 një vit i mbarë për ëndrrat dhe shpresat e gjithësecilit prej jush”, uron Lulzim Bashan ë një video që mban të shkruar këtë mesazh.  Full Article
Page 5 of 309« First...34567...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365