|E shtunë, Tetor 21, 2017

LAJMET KRYESORE

Rajoni

Haradinaj: Shumë shpejt Caritas-i kosovar në tërë Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti sot në takim përfaqësuesit e Caritasit të Kosovës, të prirë nga Don Viktor Sopi dhe Pal Baftiaj, ku Haradinaj është zotuar se së shpejti Qeveria që ai drejton do të nënshkruaj një memorandum me Caritas-in, që veprimtaria e tij të ketë shtrirje në tërë Kosovën. Ata e kanë uruar Ramush Haradinajn për zgjedhjen e tij në krye të Qeverisë së vendit dhe e ...Full Article

Boshnjakovski: Presim të respektohen marrëveshjet ndërkombëtare për ekstradimin e Grujevskit dhe Boshkovskit

“Qeveria pret të respektohen gjitha marrëveshjet dhe standardet ndërkombëtare në raste të tilla dhe gjithë procedura të përfundojë në kuadër të afateve reale për procedura të till”, tha zëdhënësi i qeverisë, Mile Boshnjakovski, në lidhje me ekstradimin e Goran Grujevskit dhe Nikolla Boshkovsit, të cilët u arrestuan në Selanik të Greqisë. I pyetur se si i komenton deklaratat e të arrestuarve të dhëna për mediat greke se frikësohen të ...Full Article

Zgjedhjet në Kosovë, fushatë në rrjete sociale

Kosovë – Sikurse në fushatat e kaluara, edhe në fushatën për zgjedhjet lokale të 22 tetorit partitë politike, kandidatët e tyre për kryetarë, si dhe ata për asamble, po vazhdojnë të shpenzojnë shuma të mëdha parash me qëllim të promovimit sa më të madh të elektoratit. Ndonëse secili kandidat për kryetar komune javë më parë ka nisur fushatën edhe nëpër rrjetet sociale (duke sponsorizuar shkrime e fotografi të ndryshme), ...Full Article

Sot dita kundër trafikimit me qenie njerëzore

Kosovë – Ministria e Punëve të Brendshme, sot do të mbajë konferencë me rastin e shënimit të Ditës së Bashkimit Evropian kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore. Në këtë konferencë do të marrin pjesë kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, shefja e BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, ministri ...Full Article

BE’ja – Kosovës/ Zbato marrëveshjen për drejtësinë

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, ka thënë se të gjitha hapat në integrimin e personelit gjyqësor të serbëve të Kosovës në sistemin gjyqësor të Kosovës kanë përfunduar. Sipas saj, nesër pritet të hyjë në fuqi marrëveshja mbi drejtësinë, pasi për këtë është rënë dakord në dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës. “Të dyja palët kanë përmbushur detyrimet e tyre”, ka thënë Kocijançiq në një intervistë për ‘Tanjug’. Komisioni Evropian ...Full Article

“Axhenta e paracaktuar” anulon takimin e Haradinaj në Shkup

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, për shkak të agjendës së paracaktuar në Kosovë, nuk do të mund të marrë pjesë në Samitin 100, në Shkup, të hënën, ku pritet të marrin pjesë, përveç shumë afaristëve nga Evropa Juglindore, edhe kryeministra të vendeve të Ballkanit Perëndimor. “Pra, mosshkuarja në Shkup e kryeministrit Haradinaj nuk ka të bëjë asgjë me atë se kinse ai nuk dëshiron ta takojë kryeministrin e Malit ...Full Article

Radikalizmi në burgjet  e Kosovës, është  i organizuar nga Serbia, përmes Sokol Zogaj, Agron Rexha & co dhe  hoxhallarëve të dirigjuar nga Serbia.

Kosovë – Gjatë  qëndrimit tim në  burgjet e  Republikës së Kosovës, si i burgosur  politik nga  Fraksioni politiko-kriminal i EULEX-it, prej 16.10.2012 deri më 31.06.2016, në  detaje  kam pa çdo gjë  në lidhje  me shumë  dukuri.  Në mesin e  dukurive  më  shqetësuese ishte edhe  radikalizimi, ekstremizimi, rekrutimi, organizimi në grupe terroriste  islamike. Madje edhe Prokuroria Speciale  ka edhe një   kallëzim  penal, Ministria e Drejtësisë dhe Drejtoria e Përgjithshme  e ...Full Article

Të huajt kërkojnë adoptim të fëmijëve kosovarë

Kosovë – Adoptimi apo birësimi i fëmijëve është një praktikë mjaft e përhapur në shoqëritë njerëzore që nënkupton marrjen nën kontroll të fëmijëve të cilët për shkaqe të ndryshme nuk janë nën përkujdesje të prindërve të tyre biologjik. Në këtë aspekt, interesim për adoptim ka edhe nga familjet kosovare. Sipas Ministrisë për Punë dhe Mirëqenie Sociale (MPMS) ky interesim është rritur këtë vit në krahasim me vitet e paraprake. ...Full Article

Protestë në mbrojtje të gazetarëve

Kosovë – Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, pas sulmit ndaj gazetarit Vehbi Kajtazi, sot mban aksionin protestues në mbrojte të lirisë së mediave dhe sigurisë së gazetarëve. Aksioni protestues mbahet në sheshin “Skendërbeu” në Prishtinë, afër objektit kryesor të Qeverisë dhe Kuvendit të Republikës së Kosovës, dhe fillon në ora 12.00. Protesta mbahet me slloganin #Nukpushojmë, protestojmë.Full Article

Zbulimi/ Vuçiç, Erdogan flet shqip

Gjatë vizitës zyrtare të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan në Serbi, para pallatit presidencial ishin vendosur dhjetëra kamera që kanë filmuar një bisedë joformale mes presidentit turk dhe atij serb. Sipas medieve serbe, pasi që Vuçiq e priti homologun e tij dhe parakaluan nëpër tepihun e kuq para gardës, ai u njoftua me anëtarët e kabinetit të qeverisë së Serbisë, ku shtrëngoi duart me secilin prej tyre, transmeton Telegrafi. ...Full Article
Page 1 of 13912345678...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365