|E enjte, Dhjetor 14, 2017

Rajoni

Prezantohet raporti i Amnesty International “Plagë që të djegin shpirtin”

Sot prezantohet raporti i Amnesty International “Plagë që të djegin shpirtin: Dëmshpërblim për të mbijetuarit e përdhunimit gjate luftës, por drejtësi s’ka akoma”. Raporti shpalos ndikimin shkatërrues fizik dhe psikologjik, që iu ka shkaktua të mbijetuarve dhuna seksuale gjatë luftës, të cilët deri tani janë margjinalizuar nga shoqëria dhe nuk kanë marrë asnjë mbështetje nga qeveria. Në janar të 2018-së, të mbijetuarit do të njihen zyrtarisht, dhe mund të ...Full Article

Haradinaj – Itronditur nga shpërthimi në USA

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është shprehur i tronditur pas sulmit terrorist që ka ndodhur sot në Nju-Jork ku kanë mbetur të plagosur së paku katër persona. Shkrimi i plotë i Haradinajt në Facebook: I tronditur me shpërthimin në New York dhe lëndimin e disa qytetarëve të atjeshëm. Aktet e këtilla terroriste na rikujtojnë tërë kohën përgjegjësinë që ne të gjithë kemi për paqen, demokracinë dhe sigurinë. Kosova i ...Full Article

Alpinizëm/ Shqiptari sakrifikon veten për shokun grek

Grqi – Një i ri shqiptar ka humbur jetën gjatë një një ngjitjeje në malin e Olimpit në Greqi. Ilia Dhimitri 26 vjeç, ishte me një shokun e bashkëstudentin e tij, kur ky i fundit rrëshqiti në një greminë. Ilia u përpoq që ta ndihmonte dhe të dy rrëshqitën mbi deborën e ngrirë, me rezultat njeri të bjerë 200 metra më poshtë e të gjejë vdekjen, i tha televizionit ...Full Article

Bie në malin e Olimpit, vdes 26 vjeçari shqiptar

Greqi – Një i ri 26 vjeç shqiptar, i apasionuar pas alpinizmit, humbi jetën teksa ngjiste malin e Olimpit në Greqi. Udhëtimi që Ilia Dhimitri kishte organizuar me mikun e tij 25-vjeçar, me të cilin studionin së bashku në Selanik, me sa duket ishte i fundit për të. 26 vjeçari shqiptar nga Korça gjeti vdekjen, pasi u rrëzua nga një lartësi prej 200 metrash në greminë, ndërsa miku i ...Full Article

Lajçi: Debatet nuk e dëmtojnë Vetëvendosjen

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Ali Lajçi, nuk e sheh shumë serioze fyerjen që deputetja Aida Dërguti ia ka bërë ish-liderit të kësaj lëvizje, Albin Kurti. Ai ka thënë se debatet nuk e dëmtojnë Lëvizjen Vetëvendosje. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, Lajçi ka pohuar se debatet e relaksojnë këtë lëvizje dhe e bëjnë më të fortë. Ai ka thënë se nuk sheh diçka serioze që përmes ...Full Article

Cuoci: Kosova ka vetëm një ushtri, KFOR

Komandanti i KFOR-it, gjenerali  Salvatore Cuoci, tha se këto forca ushtarake mbeten ushtria e vetme në Kosovë,  që siguron paqen. “Forcat e sigurisë e Kosovës nuk janë forcat e armatosura, ata reagojnë në rast të fatkeqësive natyrore. Ata janë të trajnuara mirë për këtë, por në qoftë se institucionet e Kosovës duan t’i  transformojnë në ushtri, ky është një proces i cili edhe sipas Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s ...Full Article

Dita ndërkombëtare kundër korrupsionit

Kosovë – Sot shënohet Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit – 9 Dhjetori. Për të shënuar këtë ditë, në Kosovë do të mbahen disa aktivitete. Ministria e Punëve të Brendshme do të mbajë konferencë  me temë “angazhimi  i institucioneve të Republikës së Kosovës  në luftimin e krimit të  organizuar dhe korrupsionit”. Kurse, koalicioni i organizatave joqeveritare “Java Kundër Korrupsionit 2017” organizon ngjarjen kreative përmbyllëse “Pema e korrupsionit”. Instituti Demokratik i Kosovës ...Full Article

Ministri i Diasporës Dardan Gashi nën hetim

Kosovë – Policia rajonale e Gjakovës e ka dorëzuar në Prokurorinë Themelore të Gjakovës kallëzimin penal ndaj ministrit të Diasporës, Dardan Gashit, si dhe të tjerëve, të cilët shihen duke gjuajtur me armë në një video të publikuar ditë më parë nga mediet në vend. Zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Gjakovës, Lirije Podrimaj ka thënë për Telegrafin se janë ndërmarr disa veprime operativo-hetimore, ndër to janë ...Full Article

Shpërblehen vizatimet me temë çështjen e korrupsionit

Kosovë – Sot mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve dhe ekspozita “Gara për vizatimin më të mirë që për temë ka korrupsionin”. Gjatë kësaj ceremonie, Agjencia Kundër Korrupsion (AKK) në bashkëpunim me Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) do të shpërblejë vizatimet më të mira me temë korrupsioni. Më 25 nëntor u përmbyll gara për vizatimin më të mirë, që u organizua në kuadër të aktiviteteve për ...Full Article

Nitaj – Ja pse Haradinaj e dërgoi demarkacionin në Kuvend

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitaj, ka thënë se çdo marrëveshje ndërkombëtare, duhet të nxirret për votim në Kuvend, që të ratifikohet ose të hidhet poshtë. Ky reagim i Nitajt erdhi pas debateve që erdhën pas vendimit të kryeministrit Ramush Haradinaj që ta procedojë në Kuvendin e Kosovës projektligjin për Demarkacionin me Malin e Zi. Nitaj, përmes një postimi në Facebook, thotë se kryeministri Haradinaj ka ...Full Article
Page 1 of 14612345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365