|E shtunë, Janar 20, 2018

Rajoni

Kosovë – Shqipëri/ Njohja e diplomave do bëhet në mënyrë automatike

Parlamenti i Kosovës dhe ai i Shqipërisë janë dakorduar për krijimin e një komiteti i cili ka për qëllim zgjidhjen e probleme legjislative, duke përfshirë çështjet e studentëve të të dyja vendeve, lejes së qëndrimit dhe regjimit doganor. Kështu u vendos në takimin në mes kryeparlamentarit të Kosovës, Kadri Veseli me homologun e tij shqiptar Gramos Ruçi i cili po qëndron në Kosovë në një vizitë dyditore bashkë me ...Full Article

Ruçi, dy ditë në Kosovë

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruçi sot vjen në Kosovë në një vizitë dyditore me ftesë të kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi për media nga zyra për komunikim e Kuvendit të Kosovës, ku njoftohet për takimin e kryetarit të Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli me homologun e tij Gramoz Ruçi. Takimi në mes Veselit e Ruçit do të ...Full Article

Misteret e vdekjes së Astrit Deharit

Një vit pas vdekjes së Astrit Deharit vazhdojnë të mbeten dilema dhe paqartësi, hetimi është para përfundimit dhe një super-ekspertizë pritet të nisë. Pikërisht në ditën kur Qeveria e Kosovës kishte çuar në Kuvend marrëveshjen për demarkacionin me Malin e Zi, objekti më i rëndësishëm në Republikën e Kosovës u godit me antitank. Lidhur me këtë sulm, pa kaluar një muaj, Policia e Kosovës arrestoi si të dyshuar 6 ...Full Article

Haradinaj – Emërimi i 50 zv/ministrave është një proces në vazhdim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, konfirmoi atë që është bërë objekt debati e shakaje në opinion ditëve të fundit për mbipopullimin e kabinetit qeveritar me Zëvendës Ministra. Pas vizitës që bëri të premten te ministri i Financave Bedri Hamza, kryeministri u pyet nga KALLXO.com se sa zëvendës ministra ka emëruar deri tani dhe se a do të vazhdojnë të tjera emërime. Ai tha se deri më tani janë emëruar ...Full Article

Fatmir Gashi – Kur dhe sa do të rriten pagat në Kosovë

Kosovë – Rreth 83 mijë njerëz që punojnë në sektorin publik në Kosovë, nga janari i vitit 2018 do të marrin paga më të larta prej pesë përqind. Kështu ka thënë  në Info Magazine Fatmir Gashi, zëvendësministri i Financave dhe Zhvillimit Ekonomik. “Në projekesionet e buxhetiti të 2018 ka hy edhe rritja e pagave. Prej janarit do të fillojë rritja prej pesë për qind për të gjitha organizatat buxhetore të ...Full Article

‘Taksia shqiptare’, policia arreston anëtarët e grupit

Greqi – Policia greke në Janinë ka mundur të çojë prapa hekurave një grup të strukturuar që trafikonte emigrantë shqiptarë që kërkonin për të hyrë në Greqi. Në total u prangosën 7 shqiptarë dhe 4 shtetas grekë. Kreu i grupit ishte një shqiptar i moshës 40 vjeçare. Në grup kishte edhe 4 “punonjëse” femra, përfshi këtu edhe një grua e cila ashtu si shqiptari, kishte rol drejtues në grup. ...Full Article

Ku qëndronë Kosova në Procesi i Integrimit Evropian?

Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) dhe Instituti i Prishtinës për Studime Politike (PIPS) organizojnë tryezën “Procesi i Integrimit Evropian: Ku qëndron Kosova?”. Kjo tryezë ka për qëllim të diskutojë rreth perceptimit të qytetarëve të Kosovës mbi procesin e integrimit evropian dhe Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit (MSA). Për më tepër, ky diskutim do të fokusohet në rëndësinë e zbatimit të reformave kyçe, të cilat janë të nevojshme për ...Full Article

Themelimi i Ushtrisë së Kosovës drejt fazës përfundimtare?

Disa muaj më parë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kishte bërë deklarata të ‘forta’, në lidhje me themelimin e Ushtrisë së Kosovës, por nga të cilat u zmbraps brenda pak javëve. Ai në maj të këtij viti kishte thënë se “jap dorëheqje nëse Kuvendi nuk e voton ushtrinë”, gjë e cila edhe sot e kësaj ditë nuk ka ndodhur. Vetëm një muaj më vonë shefi i shtetit, e kishte  ...Full Article

Vuçiç: Të çlirohemi nga gënjeshtrat se në Kosovë gjithçka është e jona

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, tha se është i lumtur që do të fillojnë dialogun e brendshëm për Kosovën, “në mënyrë që të çlirohemi nga mitet tona dhe gënjeshtrat se çdo gjë në Kosovë është e jona, por edhe gënjeshtrat se atje nuk kemi asgjë”. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, në lidhje me shpalljen e pavarësisë së Katalonisë, ka thënë se ekziston vetëm një e drejtë ndërkombëtare, e cila nuk mund ...Full Article

Ekzekutimi i avokatit Mixalis Zafeiropoulos, dyshohen shqiptarë me precedent penal

Policia greke ka dyshime se pas vrasjes në mes të Athinës së avokatit Mixalis Zafeiropoulos më 12 Tetor, fshihen shqiptarë me precedentë penalë. Mëngjesin e djeshëm, tre shqiptarë janë transferuar nga burgu i Koridhalos në selinë qëndrore të policisë në Athinë për t’u marrë në pyetje dhe për të dhënë shpjegime mbi disa dyshime të policisë. Ata kanë qenë më herët të përfshirë në një tentativë vrasje ndaj një ...Full Article
Page 10 of 151« First...89101112...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365