|E mërkurë, Janar 24, 2018

Rajoni

Polici – Uliganë, vijojnë konfrontimet . (fotot)

Kosovë – Protestuesit e dhunshëm kanë vazhduar të konfrontohen me policinë e Kosovës. Përpos objektit të Qeverisë, protestuesit kanë shkatërruar edhe prona private të bizneseve në Prishtinë. Aktualisht, turma e protestuesve ndodhet para shtatores së Nënës Terezë, ndërsa policia po i ndjek pas. alb365.comFull Article

Prangoset ish kreu i kundërzbulimit për porrnografi me të mitur.

Maqedoni – Ish-kreu i Drejtorisë për Siguri dhe KundërZbulim (DSK) në kohën e qeverisjes së LSDM-së Zoran Verushevski është arrestuar gjatë mbrëmjes nga policia e Shkupit. Sipas portalit Press 24, Verushevski dyshohet se ka kryer disa vepra penale, mes tyre armëmbajtje pa leje dhe pornografi me të mitur. Arrestimi i tij është konfirmuar edhe nga autoritetet e Ministrisë së Punëve të Brendshme për Press 24, ndërsa pritet të jepen ...Full Article

Grafite kundër shqiptarëve dhe homoseksualëve.

Maqedoni – Në qendër të kryeqytetit malazez, Podgoricës, janë evidentuar disa mbishkrime fyese kundër minoritetit shqiptar në këtë vend dhe komunitetit LGBT Në qendër të kryeqytetit malazez, Podgoricës, janë evidentuar disa mbishkrime fyese kundër minoritetit shqiptar në këtë vend dhe komunitetit LGBT. Qendra Sociale e LGBT-së në Mal të Zi ka dënuar gjuhën e urrejtjes së paraqitur në grafite kundër komunitetit LGBT si dhe ndaj pakicave fetare dhe etnike. ...Full Article

Albin Kurti jep dorëheqjen si kryetar i Vetëvendosje .

Kosovë – Kreu themelues i lëvizjes që u bë partia e tretë më e madhe në Kosovë nuk do të rikandidojë për kryetar dhe thotë se do të punojë si aktivist i thjeshtë i Vetëvendosjes. Kurti, 40 vjeç, shërbeu si kreu i lëvizjes që nga themelimi i saj në vitin 2004. Lëvizja e njohur për protestat e saj me tone nacionaliste organizoi shumë protesta të mëdha popullore kundër bisedimeve ...Full Article

Aksidentohet Ali Ahmeti, anulohet takimi i tij me Metën .

Maqedoni – Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti është aksidentuar me makinën e tij, mëson Agjencia e Lajmeve Zhurnal. Mësohet se nga ngjarja që ka ndodhur pak çaste më parë, Ahmeti ka pësuar disa dëmtime të lehta, ndërsa shoferi i makinës është në gjendje të rëndë. Lajmi është bërë i ditur nga dëshmitarë okularë të aksidentit, sipas të cilëve makina e kryetarit të BDI-së është përplasur me shtyllat e betonit ...Full Article

SYRIZA shumë pranë fitores .

Greqi – SYRIZA do të fitojë zgjedhjet e parakoshme parlamentare të 25 janarit, parashikojnë 12 sondazhet e orëve të fundit si edhe një studim statistikor i Universitetit të Maqedonisë, shkruan sot gazeta greke ”Kathimerini”. Gazeta bën një mesatare të 13 sondazheve dhe nxjerr se SYRIZA do të marrë 29,5 për qind të votave, ”Demokracia e re” 25,7, ”To Potami” gjashtë, ” ” 5,2, KKE 4,8 dhe PASOK-u katër për ...Full Article

Të rinjtë Vuçiçit : Kërko falje për krimet në Kosovë .

Serbi – Një organizatë joqeveritare e të rinjve serbë, Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut (YIHR), i ka dërguar qeverisë së Serbisë dy kopje të dy raporteve të OSBE-së, ku dokumentohen krimet që Serbia ka kryer në Kosovë. Por me këtë rast, në një letër bashkëngjitur këtyre raporteve, kjo organizatë i kërkon kryeministrit Aleksandar Vuçiç, që të kërkojë falje në emër të shtetit serb për krimet ...Full Article

Jabllanovic u kërkon falje publike nënave gjakovare .

Kosovë -Ministri për Komunitete dhe Kthim i Qeverisë së Kosovës, Aleksandar Jabllanoviq në mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë, ka kërkuar falje për ofendimin që u bëri nënave gjakovare duke i quajtur “egërsira”. “U kërkoj fjale të gjitha nënave që janë ndier të prekura me këtë deklaratë”, ka thënë. Jabllanoviq ka deklaruar se mund të jetë keqkuptuar, meqë sipas tij, nuk e ka pasur për qëllim t’a ofendoje popullin askënd. ...Full Article

Gati hekurudha Shkup-Tiranë në fund të 2016 .

Maqedoni – Ndërtimi i hekurudhës drejt Shqipërisë në gjatësi prej 63 km, është një proces i marrë përsipër nga pala maqedonase në Shkup e përveç tij edhe një linjë e re hekurudhore me Bullgarinë. Në infrastrukturën hekurudhore, sipas Ministrit te Transportit maqedonas, Mile Janakieski, kanë filluar projektet më të mëdha për lidhje të plotë hekurudhore me Shqipërinë dhe Bullgarinë. Ministri i Transportit, Mile Janakievski, tha sot në një konferencë për shtyp ...Full Article

Gruaja qëllon për vdekje burrin me thikë në zemër .

Greqi – Një krim brenda një familje shqiptare ka ndodhur në qytetin verior të Janinës pasditen e së shtunës rreth orës 19:30. Një shqiptare 46 vjeç qëlloi me thikë bashkëshortin e saj 52-vjeçar në banesën e tyre. Çifti është me origjinë nga Gjirokastra dhe ka 3 fëmijë. Policia arrestoi gruan 46-vjeçare si autore të vrasjes, e cila fillimisht mohoi ngjarjen. Gjatë dëshmive paraprake para hetuesve, gruaja tha se ishte ...Full Article
Page 126 of 151« First...102030...124125126127128...140150...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365