|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Rajoni

Ambasada shqiptare sulmohet me gurë .

Mal i Zi – Persona të panjohur dhe të maskuar kanë qëlluar me gurë ambasadën shqiptare në kryeqytetin e Malit të Zi, Podgoricë. Lajmi bëhet i ditur nga mediat malazeze. Sipas sajtit ‘Vejesti’, ambasada shqiptare ka konfirmuar se persona të paidentifikuar kanë qëlluar me gurë duke thyer xhamat e saj. ndërsa shton se nuk kanë dashur të komentojnë këtë incident. Mediat sqarojnë me tej se, ambasada është sulmuar me ...Full Article

Elstat: Një e katërta e grekëve të kërcënuar nga varfëria.

Greqi – Rreth një e katërta e grekëve (23,1 për qind) vazhdonin të ishin të kërcënuar nga varfëria në vitin 2013, një përqindje e pandryshuar në raport me vitin 2012 dhe që shoqërohet me një përqindje të privimit material në rritje, sipas shifrave të publikuara sot nga Instituti grek i Statistikave (ELSTAT). Ky vlerësim për varfërinë përfshin 2,5 milionë persona që përfitojnë të paktën 60 për qind nga të ...Full Article

Nikoliç – BE-së : Nuk i njihni mirë serbët.

Serbi – Tomislav Nikoliç, presidenti i Serbisë gjatë një interviste për një televizion rus, ka përsëritur qëndrimin e rregullt të liderëve serbë se vendi i tij dëshiron të jetë afër edhe me Bashkimin Evropian edhe me Rusinë. Mirëpo, nëse Brukseli nuk ia krijon këtë mundësi, Nikoliç ka thënë se evropianët nuk e dinë ende se si janë serbët. Vetëm sa për të kujtuar një situatë të njejtë kur muza ...Full Article

Orgji homoseksualesh në Pejë.

Kosovë – Është një prej atyre ngjarjeve të mëdha për qytetet e vogla të Kosovës. Policia aksidentalisht ka rastisur në një orgji homoseksualësh në qytetin e Pejës. Tashmë për ngjarjen po flet i gjithë qyteti perëndimor, i cili deri më sot nuk është shquar për “aktivitete” të tilla. Burime të Gazetës Express thonë se policia në Pejë, javën e kaluar, është lajmëruar nga banorët që dyshonin se tek vendi ...Full Article

Gjemania vë alarmin. Kosovarët falsifikojnë me cilësi të lartë dokuemntat për vizë.

Kosovë – Ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë informoi Ministrinë e Brendshme të Kosovës rreth dyshimeve për falsifikim të dokumenteve të cilat shërbejnë për Ambasadën Gjermane në Kosovë. Mediat gjermane sot kanë raportuar më gjerësisht rreth rastit të mashtrimit me viza në Ambasadën e Gjermanisë në Kosovë . Me këtë rast duhet theksuar që nuk ka të dyshuar apo të involvuar nga personeli i kësaj ambasade në falsifikimin ...Full Article

Aksidenti me 40 automjete. Pesë të vdekur dhe mbi 30 të plagosur.(foto, vidio)

Greqi – Të paktën katër të vdekur dhe dhjetra të plagosur kanë ndodhur ditën e sotme nga një maune ku u përfshinë në aksident 40 makina në një nyje të Verias. Ajo ka qëndruar për orë të tëra e bllokuar ndërkohë që ka paur automjete në flakë edhe shpërthime të tyre. Aksidenti me 40 autom jete ka ndodhur rreth orës 10:30 në autostradën Egnatia Sipas Policisë, nga përplasja u ...Full Article

‘Kurban Bajrami’, Gruevski: Le të mbizotërojë vepra e mirë njerëzore.

Maqedoni – Kryeministri Nikolla Gruevski sot me rastin e Kurban Bajramin dërgoi urim deri te kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë Reis Ul Ulema, Haxhi Sulejman Efendi Rexhepi. “Më paraqet nder të posaçëm, Juve personalisht, anëtarëve të Riasetit, si dhe të gjithë besimtarëve nga përkatësia islame, në emër të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, si dhe në emrin tim personal, t’Ju uroj festën e madhe fetare – Kurban ...Full Article

Rregulla të reja për shqiptarët që hyjnë në Greqi.

Greqi – Autoritet kufitare greke në pikat me Shqipërinë  do të ndjekin rregullat e reja të vendeve të  Shengenit për qytetarët që kërkojnë të qëndrojnë më shumë se 90 ditë në një nga këto vende. Kjo kategori qytetarësh duhet të paraqesë kërkesë për lejeqëndrim dhe të paraqitet për të dhënë shenjat e  gishtërinjve dhe dokumentuar fotografinë  individuale. Autoritetet nuk do ta ndjekin këtë praktikë për ata qytetarë që qëndrojnë ...Full Article

Greqia: Tekstet shqiptare, me propagandë antigreke.

Greqi – Disa deputetë grekë kanë shfaqur shqetësim për tekstet shkollore shqiptare. Sipas tyre, Shqipëria nuk e ka respektuar marrëveshjen me Greqinë për heqjen e referencave irredentiste në librat e Gjeografisë apo ato të Historisë. Gjithçka nisi pas disa publikimeve në shtypin grek, që i referohen një artikulli të fundit për librat shkollorë të Gjeografisë së Shqipërisë në blogun në greqisht “Fjala e lirë e Gjirokastrës”. Dy deputetë të ...Full Article

Një grua varroset aksidentalisht për së gjalli.

Greqi – Policia në veri të Greqisë po heton një rast ku një femër është zgjuar në arkivol. Ngjarja është raportuar nga disa njerëz që po vizitonin varrezën afër Selanikut. Ata i thanë policisë se kishin dëgjuar goditje dhe zë të mbytur që vinte nga varri i një gruaje, rreh një orë pas funeralit. Pas kësaj, arkivoli është nxjerr nga vari dhe 45-vjeçarja u gjet e vdekur. Ajo u ...Full Article
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365