|E martë, Janar 23, 2018

Rajoni

Trajkoviq – Vuçiç të izolojë mafian serbe në Kosovë

Kosovë – Ish-deputetja e Kuvendit të Kosovës, Rada Trajkoviq, duke komentuar vrasjen e Oliver Ivanoviqit, thotë se “pas vrasjes së Ivan Stamboliqit dhe Zoran Gjingjiqit kurrë nuk kam menduar se do të vritet ndonjë lider”. “Nuk dua të spekuloj për motivet e vrasjes dhe askush nuk duhet të bëjë ndonjë fushatë ndjekjeje, derisa hetimi të përfundojë. Kemi nevojë për të vërtetën, sepse kjo është një humbje e madhe për ...Full Article

Joseph: Vrasja e Ivanoviçit do rrisë tensionin në Kosovë

Eksperti i çështjeve të Ballkanit në Uashington, Edward Joseph, i cili e ka njohur personalisht Oliver Ivanoviqin, tha se vrasja e politikanit serb të Kosovës mund të sjellë një tensionim të përgjithshëm të situatës në Kosovë, edhe pse rrethanat janë ende të paqarta. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Joseph tha se vrasjet me karakter etnik kanë prirje të sjellin pasoja politike serioze dhe të shkaktojnë trazira në ...Full Article

Kryeartikuj gazetash serbe me lajmin për vrasjen e Ivanoviçit

Vrasja Oliver Ivanoviqit ka shkaktuar reagime të shumta te politikanët serbë, portalet e tyre dhe medieve audio e vizuale në Serbi, transmeton Koha.net. Kjo vrasje edhe në shtypin e të mërkurës në Serbi është në qendër të vëmendjes. Vrasja ka zënë të gjitha ballinat e medieve kryesore të shkruara në Serbi. “Gjashtë plumba për Oliverin”, “U vra Oliveri”. “I gjallë nuk do të largohem nga Kosova”, janë disa nga ...Full Article

Të gjitha lajmet rreth vrasjes së Ivanoviçit

Kosovë – Në këtë artikull do të gjeni të gjitha lajmet e fundit rreth vrasjes së Ivanoviqit. _______________ Policia e Kosovës ka zbuluar pronarin e veturës nga e cila u vra Ivanoviqi Drejtori i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni, në një konferencë të përbashkët për media me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se PK-ja ka informacionet për prejardhjen e veturës nga e cila është vrarë Oliver Ivanoviqi. ...Full Article

Demokracia po tkurret në të gjithë botën

Demokracia është “nën sulme dhe po tkurret” në gjithë botën. Shtetet e Bashkuara kanë hequr dorë nga roli tradicional si kampione të idealeve demokratike, ndërsa Rusia dhe Kina “kanë rritur represionin” dhe “ndikimin e keq jashtë vendit”, thuhet në raportin e organizatës Freedom House, të titulluar “Liria në Botë 2018”. Grupi joqeveritar, me seli në Uashington, e radhit Kosovën në mesin e vendeve pjesërisht të lira, së bashku me ...Full Article

Specialja – Kjo është java e saj

Kosovë – Java e tretë e janarit pritet ta përcaktojë fatin e Gjykatës Speciale. Pas dy ditësh (të mërkurën), kur edhe pritet të mblidhet Kryesia e Kuvendit, do të bëhet e qartë se çka do të ndodhë tutje me Gjykatën Speciale, meqë në rend dite ndër të tjera është edhe procedimi i Projektligjit për Shfuqizimin e Gjykatës. Pavarësisht kësaj, nga Kryesia e Kuvendit nuk kanë dhënë detaje rreth kësaj ...Full Article

5,5 milion euro në vit për qeratë e konsullatave dhe ambasadave

Kosovë – Rreth 5.6 milionë euro në vit paguhet qiraja për objekte ku janë të vendosur konsullatat e ambasadat e Kosovës, nëpër vende të ndryshme të botës. Kurse rreth 1.4 milionë euro qeveria shpenzon për qiranë e objekteve të institucioneve në vend. Ministri i Administratës Publike (MAP), Mahir Yagcilar, i tha Ekonomia Online, se buxheti të shtetit qiraja e objekteve i kushton rreth 7 milionë euro, prej këtij buxheti 80% ...Full Article

Juncker – Ballkani prioritet i BE-së

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker, gjatë vizitës së tij në Sofje në kuadër të marrjes së Presidencës nga ana e Bullgarisë vlerësoi vëmendjen që është treguar edhe për Ballkanin Perëndimor, i cili është i renditur si prioritet. Në fjalën e tij zyrtari i lartë tha se ky rajon ka nevojë për vëmendje në mënyrë që mos përsëriten luftërat që u përjetuan në vitet 90. Ai shtoi më ...Full Article

Pacolli: Kosova mund të përfitojë shumë nga përvojat e Iowa-s

Zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli ka thënë se Kosova mund të përfitojë shumë nga përvoja e shtetit të Iowa-s. Pacolli tha se Iowa është më i njohur dhe me produktivitetin më të lartë në sektorin e bujqësisë në ShBA. Lexoni të plotë postimin e tij në Facebook: “Kosova vërtetë mund të përfitojë shumë nga përvoja e shtetit të Iowa-s në zhvillimin dhe modernizimin e bujqësisë. Iowa është shteti më i njohur ...Full Article

Hellbach dhe Bertin do të takohen me krerët e shtetit

Kosovë – I dërguari i posaçëm për Evropën Juglindore, Turqinë dhe shtetet e EFTA-s në Ministrinë gjermane të Punëve të Jashtme, Christian Hellbach dhe shefi i Departamentit për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Evropiane të Francës, Thomas Bertin, janë në një vizitë dyditore në Kosovë. Gjatë kësaj vizite ata do të takohen me presidentin Hashim Thaçi, kryeministrin Ramush Haradinaj, zëvendëskryeministrin e Kosovës, si dhe me ...Full Article
Page 2 of 15112345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365