|E hënë, Tetor 23, 2017

LAJMET KRYESORE

Rajoni

Të huajt kërkojnë adoptim të fëmijëve kosovarë

Kosovë – Adoptimi apo birësimi i fëmijëve është një praktikë mjaft e përhapur në shoqëritë njerëzore që nënkupton marrjen nën kontroll të fëmijëve të cilët për shkaqe të ndryshme nuk janë nën përkujdesje të prindërve të tyre biologjik. Në këtë aspekt, interesim për adoptim ka edhe nga familjet kosovare. Sipas Ministrisë për Punë dhe Mirëqenie Sociale (MPMS) ky interesim është rritur këtë vit në krahasim me vitet e paraprake. ...Full Article

Protestë në mbrojtje të gazetarëve

Kosovë – Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, pas sulmit ndaj gazetarit Vehbi Kajtazi, sot mban aksionin protestues në mbrojte të lirisë së mediave dhe sigurisë së gazetarëve. Aksioni protestues mbahet në sheshin “Skendërbeu” në Prishtinë, afër objektit kryesor të Qeverisë dhe Kuvendit të Republikës së Kosovës, dhe fillon në ora 12.00. Protesta mbahet me slloganin #Nukpushojmë, protestojmë.Full Article

Zbulimi/ Vuçiç, Erdogan flet shqip

Gjatë vizitës zyrtare të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan në Serbi, para pallatit presidencial ishin vendosur dhjetëra kamera që kanë filmuar një bisedë joformale mes presidentit turk dhe atij serb. Sipas medieve serbe, pasi që Vuçiq e priti homologun e tij dhe parakaluan nëpër tepihun e kuq para gardës, ai u njoftua me anëtarët e kabinetit të qeverisë së Serbisë, ku shtrëngoi duart me secilin prej tyre, transmeton Telegrafi. ...Full Article

Thaçi kërkoi rrugë ‘B’ për vizat, BE-ja ia përmend kriteret

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kërkuar një plan “B” për liberalizimin e vizave me Bashkimin Evropian, duke kërkuar ndihmë nga Shqipëria. Në një takim me homologun e tij nga Shqipëria, Ilir Meta, Thaçi i kërkoi atij që t’u jepet shtetësia e Shqipërisë qytetarëve nga Kosova, në mënyrë që, siç tha ai, të lëvizin lirshëm në zonën Schengen, në mungesë të liberalizimit të vizave. Por Zyra e BE-së në ...Full Article

Vuçiç – Presidenti Erdogan flet edhe shqip

Turqia po tenton të forcojë ndikimin e saj në Ballkan dhe gjatë vizitës së tij në Beograd, presidenti turk Rexhep Taip Erdogan premtoi rritje të investimeve dhe tregtisë me Serbinë. Duke folur në një konferencë të përbashkët për shtyp me homologun serb Aleksandër Vuçiç, numri një i Ankarasë tha se shkëmbimi tregtar prej 850 milionë dollarësh mes dy vendeve, nuk ishte i mjaftueshëm dhe se ata duhet të synojnë ...Full Article

Hapet Zyra Rajonale për Bashkëpunim Rinor

Kosovë – Sot bëhet hapja zyrtare e Zyrës Rajonale për Bashkëpunim Rinor (RYCO), Zyra Lokale në Kosovë në Qendrën e Studentëve të Universitetit të Prishtinës. Zyra Rajonale për Bashkëpunim Rinor (RYCO), si mekanizëm rajonal, i themeluar nga gjashtë qeveritë e Ballkanit Perëndimor (Kosova, Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Maqedonia, Serbia dhe Shqipëria) në bashkëpunim të plotë me shoqërinë civile, ka filluar funksionalizimin e saj me kapacitete të plota, ...Full Article

Ngushtohet rrethi për Pançevskin

Maqedoni – Brenda javës e cila pason, edhe zyrtarisht duhet të dihet forma përmes të cilës “gjykatësit e anashkaluar” në GJPSH, do të kërkojnë llogaridhënie nga ish kryetari i tyre, gjegjësisht duhet të sqarohen dilemat se kërkesa e gjykatësve do të shkojë në mënyrë kolektive, ose çdo njëri individualisht do të parashtrojë pyetje për aktivitetet dhe punën e ish-kryetarit Vlladimir Pançevski. Krahas hetimeve, të cilat Prokuroria Speciale Publike i ...Full Article

Larje hesapesh në Glifadha, vritet shqiptari pronar i barit dhe plagosen 2 grek (video)

Greqi –  Një i vrarë dhe dy të plagosur është bilanci i ngjarjes në një bar në Glyfada të dielën në mëngjes. Siç raportuan të parë në zougla.gr, në orën 4:40 të mëngjesit, jashtë barit ‘Joy Angelou’ në rrugën  Metaxa 48 (në kryqëzim me Pandorës), u shkëmbyen armë zjarri, duke rezultuar në dukje të plagosur tre persona dhe një person që do të shkonte më vonë në spital. Në ...Full Article

Dialogu Kosovë-Serbi në bashkëpunim të ngushtë me SHBA-në

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, që po zhvillohet me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, gjithmonë e ka pasur përkrahjen e Shteteve të Bashkuara dhe ky bashkëpunim do të vazhdojë edhe më tej, tha zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq. “SHBA-të gjithmonë e kanë përkrahur dialogun, i cili po ndërmjetësohet nga BE-ja dhe bashkërisht do të vazhdojmë bashkëpunimin e ngushtë në Ballkanin Perëndimor”, tha Kocijançiq, për agjencinë “Beta”,  duke komentuar deklaratat ...Full Article

Serbët me shpresë tek Putin dhe Rusia

Mitrovica e veriut, një prej katër komunave veriore të Kosovës, të banuara me shumicë serbe, me nxitjen e liderëve politikë lokalë, sot është një bastion pro-rus, ku simpatia për presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, por edhe për shtetin rus, konfirmohet nga shumica e qytetarëve serbë të kësaj komune. Nëpër rrugët e qytetit, valojnë flamujt rus dhe serbë, ndërkaq portreti i Putinit në ndërtesa ose i paraqitur edhe përmes mbishkrimeve, ...Full Article
Page 2 of 14012345678...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet: KUJDES/ Kopilat po vjedhin lokale e banesa, policia konstaton https://t.co/JP1KBbfvmG via @wwwalb365com
10,375 people follow @ALB365