|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Rajoni

Ekspertët/ Të hiqet testi i zhvlerësuar i maturës

Kosovë – Rreth 31 mijë maturantë pritet t’i nënshtrohen këtë vit provimit shtetëror të maturës, prej tyre 26 mijë që janë të këtij viti dhe 6 mijë që kanë mbetur nga vitet e kaluara. Ministria e Arsimit, e Shkencës dhe e Teknologjisë (MASHT) ka konfirmuar se janë në fazën finale të organizimit të provimit shtetëror, ku pjesa e parë e testit pritet të mbahet më 10 qershor, kurse pjesa ...Full Article

Kosovarët të 3-tët që marrin pasaporta gjermane

Gjatë vitit të kaluar në landin Nordrhein-Westfalen janë natyralizuar (kanë marrë pasaportën gjermane) 27.027 të huaj. Kjo shifër është për 1.7 për qind më e madhe se ajo e një viti më parë, bën të ditur zyra e statistikave e këtij landi. Është hera e parë që pas vitit 2012 është shënuar sërish një rritje e numrit të natyralizimeve, shkruan generalanzeiger.deNë vitin e përmendur kishin qenë 30.282 persona. Ajo ...Full Article

Vdes i riu që u plagos në Mitrovicë

I riu që u plagos në Mitrovicë gjatë mbrëmjës , ka ndërruar jetë. Lajmin për vdekjen e tij e kanë bërë të ditur familjarët në Facebook. Viktima është Ermal Kamberi,  23 vjeçar, menaxher i lokalit ‘Check In’ në Mitrovicë. Policia e Kosovës orë më parë e ka konfirmuar këtë rast për Express, por nuk kanë treguar se ka vdekur i plagosuri. Policia ka konfiskuar një armë në vendin e ngjarjes por ende ...Full Article

Sherr mes shqiptarësh, “këndojnë” pistoletat

Greqi – Një sherr banal në një lokal në rrugën “Sepolion 5”, në lagjen me të njëjtin emër të kryeqytetit grek, mbrëmjen e kësaj të enjteje, për pak mund të shkaktonte viktima. Sipas policisë greke, gjithçka nisi rreth orës 22:00 të mbrëmjes me atë lokale, kur disa klientë shqiptarë të dehur nisën të grinden me njëri-tjetrin, e në vazhdën e mosmarrëveshjeve njëri prej tyre nxori pistoletën dhe qëlloi të ...Full Article

Deklarata e Haradinaj ‘tërbonë’ rusët

Deklaratës së Ramush Haradinajt drejtuar Aleksandër Vuçiqit që “të mos luaj më me shqiptarët”, i ka reaguar edhe shteti i Rusisë, pas reagimeve të shumta nga Serbia. Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë ka reaguar me një deklaratë në faqen e saj zyrtare duke e cilësuar komentin e ish-liderit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës si të papranueshëm, njofton Klan Kosova.  “Është e papranueshme që mbrojtësit e Prishtinës, sidomos ...Full Article

Viti 1999: Si e shpëtoi NATO pilotin e aeroplanit që u rrëzua në Serbi

Një aeroplan i NATO-s ishte rrëzuar nga forcat serbe gjatë bombardimeve të vitit 1999. NATO kishte dërguar ekipe për ta shpëtuar pilotin, dhe e kishte arritur këtë, edhe pas përleshjeve të armatosura në tokë me serbët. Gazeta serbe Kurir, ka siguruar tregimet e dëshmitarëve okularë për këtë ngjarje të para rreth 18 viteve. Aeroplani luftarak amerikan me emrin F-16CG pilot i të cilit ishte komandanti aktual i forcave ajrore ...Full Article

“Kathimerini”: Athina ndihet e lehtësuar me Metën president, Rama armiqësor

Greqi – “Kathimerini”, një nga mediat më të njohura në Greqi shkruan se Athina po vëzhgon me kujdes zhvillimet e fundit në rajon siç janë ato në Maqedoni, por edhe në Shqipëri. Media greke shkruan edhe për zgjedhjen e Ilir Metës si presidenti i ri i Shqipërisë. Sipas saj Greqia ndihet disi më e lehtësuar pas zgjedhjes së Ilir Metës president, pasi qëndrimi i tij lidhur me pretendimet e ...Full Article

Bahtiri: Mitrovicën e gjeta me kriminelë, e mbusha me pëllumba

Edhe pse gjatë fushatës parazgjedhore Agim Bahtiri nuk kishte premtuar që do ta mbushte Mitrovicën me pëllumba, ai thotë se si kryetar i Mitrovicës e ka arritur ta bëjë këtë. Duke folur për krimin në Mitrovicën e Jugut që ai drejton tash katër vite, Bahtiri ka thënë se ata tashmë nuk janë në këtë qytet. Për këtë i ka dhënë merita vetit. “Kur kam ardh në Mitrovicë kontrabandistët gjuheshin ...Full Article

Daçiç – Shqiptarët frikacakë, nuk flasin për Shqipërinë e Madhe

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, vazhdon të merret me “deklaratat e fundit për krijimin e Shqipërisë së madhe” duke shtuar se Qeveria e Kosovës ka kontratë me agjencinë e cila merret me lobim në Amerikë për interesa të saj, transmeton Koha.net. “Ata (shqiptarët) nuk janë aq të guximshëm sa të flasin për Shqipërinë e madhe. Është interesant se ata e përmendin Kosovën e Luginën e Preshevës e ...Full Article

Haradinaj – Vuçiç dhe e kaluara e erët e tij

Aleksander Vuçiq është president i Serbisë, ishte edhe kryeministër i saj dhe lider i një partie që quhet Progresiste, por s’ka qenë gjithmonë kështu. Vuçiq i takonte dikur Partisë Radikale të serbëve të themeluar nga Vojislav Sheshel. Por, përveç përkrahës i Sheshelit, Vuçiq ka qenë përkrahës i madh edhe i të akuzuarit për krime lufte nga Gjykata e Hagës, Ratko Mlladiq. E këtë ia përmendi sot edhe lideri i ...Full Article
Page 20 of 140« First...10...1718192021222324...3040506070...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365