|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Rajoni

Serbët me shpresë tek Putin dhe Rusia

Mitrovica e veriut, një prej katër komunave veriore të Kosovës, të banuara me shumicë serbe, me nxitjen e liderëve politikë lokalë, sot është një bastion pro-rus, ku simpatia për presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, por edhe për shtetin rus, konfirmohet nga shumica e qytetarëve serbë të kësaj komune. Nëpër rrugët e qytetit, valojnë flamujt rus dhe serbë, ndërkaq portreti i Putinit në ndërtesa ose i paraqitur edhe përmes mbishkrimeve, ...Full Article

Sot dita kundër Diskriminimit

Kosovë – Rreth 160 fëmijë dhe 50 vullnetarë nga radhët e komuniteteve të ndryshme, sot do të marrin pjesë në një ngjarje sportive, që organizohet nga OJQ-së PLAY International, me mbështetjen e Misionit të OSBE-së në Kosovë dhe Fondacionit Rockefeller Brothers. Kjo ngjarje sportive e dedikuar për promovimin e respektit, tolerancës dhe lojës fer në mes të rinjve është ngjarje unike në të cilën mblidhen fëmijë dhe të rinj ...Full Article

Serbia krahasonë Katalonjën me Kosovën

Serbia nuk vonoi të hiqte paralele mes situatës së Katalonisë dhe Kosovës, shkëputjen e së cilës, sipas Ivica Daçiç, fuqitë botërore e mirëpritën, ndërsa referendumin katalanas e dënojnë me forcë. Shefi i diplomacisë serbe e akuzoi komunitetin ndërkombëtar për standarde të dyfishta. “Bashkimi Evropian nuk do ta pranojë kurrë se gaboi me njohjen e Kosovës. Por atij vendimi do t’ia dëgjojë krismën. Kutia e pandorës është hapur”, tha Daçiç ...Full Article

Luftë? Rusia furnizonë me avionë, tanke dhe mjete të blinduara Serbinë

E frikësuar prej ndikimit të NATO-s dhe BE-së, Rusia bëri këtë javë dërgesën e parë të premtuar, të avionëve luftarakë në Serbi, ndërsa më shumë automjete ushtarake dhe mbrojtje kundër-ajrore pritet t’i dërgohen aleatit të vjetër rus në të ardhmen e afërt, teksa në Ballkan tensionet sa vijnë e rriten, sipas Associated Press. Rusët dërguan dy avionë MiG-29, të cilët u çmontuan dhe u transportuan në një aeroplan transporti, ...Full Article

Osmani-Hoxhaj: Bashkëpunim ekonomik ndërmjet dy shteteve

Maqedoni – Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Bujar Osmani, sot në konferencë të përbashkët për shtyp me zëvendëskryeministrin e Kosovës, Enver Hoxhaj, tha se Kosova është vend mik dhe partner i rëndësishëm ekonomik për Maqedoninë. Në pyetjen e gazetarëve për atë se pse nuk lejohet importi i mishit nga Kosova në Maqedoni, Osmani ka thënë se kjo çështje është biseduar me ministrin përkatës dhe do të gjendet zgjidhje. Zëvendëskryeministri i Kosovës, ...Full Article

Presidenti Thaçi takohet me drejtorin e CIA-s, Mike Pompeo

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, u prit në një takim të veçantë sot nga drejtori i CIA-s, Mike Pompeo, ku temë kryesore e takimit ishte roli i Kosovës në luftën kundër terrorizmit. “Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, u prit në një takim të veçantë sot nga drejtori i CIA-s, Mike Pompeo. Temë kryesore e këtij takimi ishte roli i Kosovës në luftën kundër terrorizmit. Në ...Full Article

OJF bëjnë vlerësimin e fushatës zgjedhore

Maqedoni – Qendra për Liri-Civil po e ndjek fushatën me rreth 20 vëzhgues. Xhabir Deralla nga kjo organizatë ritheksoi se partitë politike kanë filluar fushatën shumë më herët nga ajo që është ligjërisht e lejuar dhe se kanë shkelur kodin zgjedhor dhe standardet demokratike. “Ne mund të vërejmë se fushata është e ndyrë, ajo nuk është parimore, por edhe atë që e vërejtëm nga qytetarët është se fushata është ...Full Article

Anëtarësimi në KE një rrugë e gjatë

Kosovën ende e presin sfida sa i përket anëtarësimit në Këshill të Evropës (KE).Të drejtat e njeriut respektohen por jo në standardin e vendeve evropiane, të cilat janë anëtare të KE-së. Kështu vlerësojnë në Institucionin e Avokatit të Popullit dhe Këshillin për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut. Avokati i Popullit, Hilmi Jashari thotë për arbresh.info se anëtarësimi i Kosovës në Këshill të Evropës është një sfidë ...Full Article

9 mijë policë përgatiten për zgjedhjet lokale

Maqedoni – Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë në bashkëpunim me OSBE-në, është duke stërvitur mbi 9 mijë policë të cilët do të angazhohen në mbarëvajtjen e procesit të zgjedhjeve lokale, që do të mbahen në tetor. Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski për Radion Evropa e Lirë thotë se dikasteri që drejton ai po bën të gjitha përgatitjet përfundimtare për të pasur një proces zgjedhor të ...Full Article

Thaçi do takojë zëvendëspresidentin amerikan, Mike Pence

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi , sot do të pritet në Shtëpinë e Bardhë nga zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence. Sipas Thaçit, “Kosova është e bekuar me miqësinë tonë të përjetshme me këto dy kryeqendra botërore (Vatikanin dhe Washingtonin)”. Përndryshe, Thaçi dje ka zhvilluar një takim privat me Papa Françeskun në Vatikan, të cilin e ka ftuar që të vizitojë Kosovën. /Telegrafi/Full Article
Page 3 of 14012345678...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365