|E mërkurë, Janar 24, 2018

Rajoni

2017 një vit i mbarë për Kosovën

Kosova – Viti 2017 do të mbahet mend për shumë ngjarje – nisur nga arrestimi i Ramush Haradinajt në janar, zgjedhjet e jashtëzakonshme nacionale dhe ato lokale e deri tek dështimi i deputetëve për zhbërjen e Gjykatës Speciale… 4 janar: Kryetari i Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, kryeministri aktual i vendit ishte ndaluar nga autoritetet franceze, bazuar në një urdhër-arrest të Serbisë të lëshuar në vitin 2004. 14 ...Full Article

Vuçiç: Marrëveshja me Kosovën pa konflikte do të ishte historike

Serbi – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, mendon se është e pamundur që Kosova të fitojë ulëse në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, përveç nëse nuk arrihet ndonjë lloj marrëveshje historike, me të cilën serbët do të ishin të kënaqur. Mirëpo, ai mendon se “do të ishte historike arritja e një marrëveshjeje me shqiptarët, pa konflikte”. “Kështu është absolutisht e papranueshme”, ka thënë Vuçiq në një intervistë për  gazetën ...Full Article

Festa/ Fshati me një shtëpi

Fshati i rrënuar krejtësisht kishte marrë epitetin e fshatit fantazmë, pasi që në gërmadhat e shtëpive të fshatit ke mundur të hasësh vetëm qen, dhelpra, ndonjë ujk apo ndonjë ari që zbrisnin nga bjeshka, por edhe gjarpërinjtë paraqisnin rrezik për ata që kalonin andej e sidomos për ata banorë të fshatit që shkonin “për të hequr mall” te shtëpitë gërmadha. Në maje të bjeshkës, që quhet “Çuka e Skoçnes”, ...Full Article

Albin Kurti e quan Kalludrën simpatizues të fashizmit

Në fjalën e tij në gjykatë në gjykimin për hedhje të gazit lotsjellës në Kuvend, deputeti i Vetëvendosjes Albin Kurti foli edhe për gjyqtarin Kalludra. Kurti ia përmendi Kalludrës ndjekjen e thënieve të ish-liderit nazist gjerman Adolf Hitler. Kurti e quajti Kalludrën “simpatizues të fashizmit”. Mediat raportuan më herët se gjyqtari Beqir Kalludra shpërndau në rrjete sociale disa thënie të njerëzve të ndryshëm të njohur, ku ishte e përfshirë ...Full Article

Arrestime dhe konfiskime

Serbi – Në disa aksione të ndara nëpër Serbi, ditët e fundit pjesëtarët e Ministrisë së Brendshme kanë konfiskuar një sasi të madhe të armatimit, rreth 50 kilogramë narkotikë, kanë zbuluar dy laboratorë për kultivim të marihuanës në kushte artificiale dhe kanë arrestuar 15 persona të dyshuar për tregti me narkotikë dhe për posedim dhe armëmbajtje pa leje, ka kumtuar dje Ministria e Brendshme e Serbisë. Në aksione të ...Full Article

Albin Kurti zgjidhet politikani model i Kosovës

Kosovë – Ish-lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti është zgjedhur politikani model në një hulumtim të kryer me të rinj nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), kurse Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike e Kosovës është gruaja e vetme që ka hyrë në top 6 politikanët model të Kosovës. Nga hulumtimi i KDI, me opinionin publik, në mesin e votuesve të rinj, Osmani ka marrë 7.4 për qind të votave. Instituti ...Full Article

Shefi i Forcave të Armatosura të Shqipërisë viziton FSK-në

Kosovë – Shefi i Shtabit të përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, gjeneral Bardhyl Kollçaku viziton sot Kosovën. Gjeneral Kollçaku do të ketë takime të ndara me ministrin e FSK-së Rrustem Berisha dhe komandantin e  FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama.Full Article

Thaçi: Kosova nuk është Siri, Rusia jo pjesë e dialogut

Presidenti Hashim Thaçi deklaroi se nuk ka mundësi që Rusia të jetë pjesë e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë, përkundër disa raportimeve që një gjë e tillë mund të ndodhë. “Rusia nuk do të jetë pjesë e dialogut. Kosova nuk është Siri që të futen tërë ata akterë ndërkombëtarë. Lidhur me këtë ka pasur reagime edhe nga përfaqësuesit e Departamentit të Shtetit Amerikan. Ndërsa nga BE-ja janë më ...Full Article

Raportet Serbi – Kosovë, do plotësuar kushtet

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka folur për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës e Serbisë. Sipas politikanit serb, zgjidhja e çështjeve pronësore në Kosovë do të jetë një nga kërkesat kryesore të palës serbe për të arritur normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve me Kosovën. Gjithashtu, ai tha se në vijim të dialogut të Brukselit, Beogradi do të kërkojë një rishikim të procesit ...Full Article

Haradinaj, Kosova do të votonte pro Trumpit në OKB

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, thotë se vota e Kosovës në OKB për Jerusalemin do të ishte në një linjë me SHBA-të. “Ashtu si ka votuar presidenti Trump, ashtu do të votonte edhe ambasadori i Kosovës në OKB”, deklaroi Haradinaj në pyetjen se si do të votonte ambasadori i Kosovës në OKB, për rastin e Jerusalemit, pasi që Shqipëria votoi kundër. “Nëse më dëgjon ambasadori i Kosovës, në politikë ...Full Article
Page 4 of 151« First...23456...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365