|E mërkurë, Janar 24, 2018

Rajoni

Shkolla e muzikës në Kumanovë me paralele në gjuhën shqipe

Ministria e Arsimit edhe zyrtarisht ka dhënë pëlqimin për ndryshimin dhe plotësimin e statutit të shkollës fillore për arsim muzikorë “Pance Peshev” në Kumanovë, për t’i hapur rrugën hapjes së një paralele në gjuhën shqipe në këtë shkollë, transmeton Gazeta Express. “Para disa javësh nga seanca e këshillit komunal të Kumanovës kur u bë aprovimi i ndryshimeve statutare të shkollës së ulët të muzikës” Pançe Peshev”, ai dokument është ...Full Article

Vllasi: Nuk ka Maqedoni pa shqiptarët e barabartë në të drejta

Maqedoni – Kriza në Maqedoni e rrezikon vet shtetin, por ka rrezik që të reflektohet edhe në rajon. Kështu është shprehur veterani i politikës shqiptare Azem Vllasi në intervistën për numrin e ri të Revistës SHENJA. Ai ka shtuar se interes i përbashkët i shqiptarëve dhe i maqedonasve është që këtij shteti t’i japin një identitet dhe drejtim të theksuar demokratik dhe evropian. “Nuk di askush çfarë do të ...Full Article

Zaev – Jam i bindur se nuk do të ketë gjakderdhje

Koncepti ynë është Maqedonia për të gjithë, ndërsa koncepti i palës tjetër është Maqedonia vetëm e maqedonasve, ka deklaruar kryetari i Lidhijes Social Demokrate të Maqedonisë (LSDM), Zoran Zaev i cili ka kërkuar edhe njëher qetësi midis qyteraëve, njofton Gazeta Express “Jam i bindur se nuk do të ketë gjakderdhje. Nëse do të ndodhte kjo, atëher do të kishte ndodhur shumë më herët. Me shumë durim, përkushtim, kujdes, nëprmjet ...Full Article

BDI pjesë e qeverisë së Zaevit

Ka përfunduar mbledhja e Kryesisë Qendrore e Bashkimit Demokratik për Integrim, pas së cilës zëdhënësi i saj, Bujar Osmani shprehu kërkesë që presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov t’ia jep mandatin Zoran Zaevit dhe shprehën qëndrimin se janë për pjesmarrje në shumicën e re qeveritare, transmeton Gazeta Express. “Kryesia Qendrore e BDI-së si subjekt që nënshkroi Platformën Shqiptare, duke e ndjekur situatën, rikonfirmon përkushtimin tonë për plotësim të pikave të ...Full Article

Nis përgatitja e librave shqip

Turqi – Në Universitetin e Thrakisë në Edrene të Turqisë ka filluar përgatitja e përmbajtjes së teksteve shkollore për lëndën e gjuhës shqipe dhe asaj boshnjake, të cilat nga viti i ardhshëm akademik do të futen si lëndë zgjedhore në shkollat e Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA). Profesorë të gjuhës shqipe dhe asaj boshnjake janë duke punuar intensivisht për përgatitjen e teksteve, pas miratimit të planit të programit të ...Full Article

Maqedonia do të ndahet

Kryeredaktorja e gazetës “Zëri” në Kosovë Arbana Xharra u kujton pushtetarëve në Maqedoni  se rruga e fashizmit të cilën po e ndjekin ata nuk i shpie askund tjetër përveçse se në ndarje të vendit, kurse faji nuk do të jetë i shqiptarëve. Reagimi is saj erdhi pas vendimit antikushtetues të presidendit Gjorge Ivanov, i cili dje nuk e mandatoi liderin e koalicionit “Për jetë në Maqedoni”, Zoran Zaev që ...Full Article

Ali Ahmeti: Deklarata e partive shqiptare nuk cenon shtetin e Maqedonisë

Maqedoni – Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, ka reaguar pas vendimit të presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov, për të mos i dhënë mandatin për krijimin e qeverisë liderit të LSDM-së, Zoran Zaev. Ahmeti ka thënë se deklarata e përbashkët e partive shqiptare, pas zgjedhjeve të 11 dhjetorit, nuk ishte cenim për shtetin maqedonas e as nuk ishte bërë për ndarje ndëretnike. Sipas Ahmetit, partitë shqiptare nuk janë fajtore për ...Full Article

Shitësi i kikirikëve që do të bëhet biznesmen (vide)

“Paraja nuk është gjithçka”, thotë për rrjetin ballkanik të mediumit “Al Jazeera” 15-vjeçari Ardian Ruhani, i cili shet kikirikë në rrugët e Prishtinës. Ai është përzgjedhur të flasë për përvojat e tij në këtë dokumentar për Kosovën. Ruhani, me një anglishte të rrjedhshme tregon për “Al Jazeera”-n se si i fiton paratë me të cilat ndihmon familjen e tij. Thotë se me shitjen e kikirikëve fiton para të konsiderueshme. ...Full Article

Përvjetori i Referendumit në Luginën e Preshevës

Nga Skënder Jashari – Në kohën e  rënijes  së  regjimeve  komuniste  të Bllokut të Lindjes, mes tyre duke  fillu nga  rënija e  Murit të Berlinit, rënija e  regjimit të  Rumanisë, e deri edhe  rënija e  regjimeve  në Ish-BRSS dhe ish-jugosllavi. Me këtë   edhe  Bashkimin e  shteteve të ndara nga  Terrori i Kuq- komunizmi rus,  si dhe  me pavarësimin e  shteteve  të  gllabëruara dhunshëm,  erdhi edhe  në  Ballkan! Janë  mirë të ...Full Article

NATO, ultimatum Ivanovit: Jepi mandatin Zaevit

Sot NATO i ka kërkuar presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov që t’I japë mandatin e formimit të qeverisë kreut të LSDM-së Zoran Zaev, pasi ai njoftoi të shtunën që ka mbështetjen e shumicës në parlament. Këtë e bën të ditur Sputnik në edicionin e saj në gjuhën serbe, duke iu referuar burimeve maqedonase. Sipas deklaratës së Sekretarit të Përgjithshëm të Aleancës Jens Stoltenberg, ai u bëri thirrje të gjitha ...Full Article
Page 40 of 151« First...102030...3839404142...506070...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365