|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Rajoni

Haradinaj – Franca po respekton vendimet e regjimit të Milosheviçit

Ramush Haradinaj i është drejtuar popullit të kosovës se Franca po respekton vendimet e regjimit të Milosheviçit Ja postimi i tij në llogarinë në facebook Të dashur qytetarë të Kosovës, Është për keqardhje se si disa shtete, ende respektojnë vendimet e ish regjimit të Millosheviqit, ndërsa plot shtete të tjera siç janë Gjermania, Austria e të tjerë, tashmë janë ndarë përfundimisht prej atij regjimi dhe nuk i zbatojnë “poternicat” ...Full Article

Milica Kostiç në mbrojtje të Ramush Haradinajt

Për organizatën jo qeveritare serbo-belge,Qendra për të Drejtën Humanitare, e specializuar në krimet e luftës në Ballkan, fletarresti ndërkombëtarë i Serbisë për Ramush Haradinaj, është një veprim i pamatur. Drejtoresha e kësaj organizate Milica Kostiç, i ka thënë gazetës zvicerane “24heures” se është zhgënjyese të shihet sesi Serbia vazhdon të mbajë si të ligjshme këto urdhër-arreste, në ndërkohë që zyrtarë të lartë serb nuk janë sjellë para drejtësisë me ...Full Article

Flet gruaja e Haradinajt për mbajtjen e tij në paraburgim (video)

​Gruaja e Ramush Haradinajt, Anita, ka reguar pas raportimeve që janë bërë se burri saj sot është paraburgosur. Anita në një pronocim për RTK ka thënë se deri më tash nuk ka njoftim zyrtar për këtë çështje. Ajo ka akuzuar institucionet e vendit për neglizhencë. “Nuk di çka të them më tepër. Jemi duke e pritur një njoftim zyrtar. Kjo e ka kaluar çdo vijë të normales. Shteti i ...Full Article

Haradinaj udhëtonte me pasaportë diplomatike

Televizioni evropian Euronews i ka kushtuar vëmendje arrestimit të liderit të AAK’së Ramush Haradinaj nga autoritetet franceze. Euronews raporton se Haradinaj ka udhëtuar me pasaportë diplomatike kur është arrestuar në Aeroportin e Bazelit. Kreu i AAK’së sot pritet të dalë para drejtësisë e cila pritet të marrë një vendim për të. Euronews rikujton se Haradinaj është arrestuar me kërkesë të  Serbisë e cila e ngarkon atë me krime lufte. ...Full Article

Franca arreston Ramush Haredinaj me urdhër të Serbisë

Francë – Ndalohet në Francë ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Ndalimi i tij nga policia franceze është bërë në bazë të urdhërarresti ndërkombëtar të lëshuar nga Serbia, raporton Insajderi. Haradinaj ndodhet në ndalim në një burg në Francë, ndërkohë që autoritetet franceze kanë njoftuar ato kosovare për arrestimin e tij. Arrestimin e tij e ka konfirmuar për RTK-në familja e Haradinajt. Haradinaj më herët ishte arrestuar edhe në Slloveni.Full Article

Daily Mail – Lavdrim Muhaxherit me 400 ushtarë mundë të kthehen në Kosovë

Gjenerali shqiptar i ISIS-it, famëkeqi Lavdrim Muhaxheri, thuhet se është kthyer në Evropë bashkë me 400 ushtarët e tij më të besuar, duke ikur nga zona e luftës në Siri. ​ Shërbimet inteligjente italiane thonë se ish-puntëroi i NATO-s, Lavdrim Muhaxheri dhe ushtarët e tij, janë mes mijëra personave që kanë ikur pas humbjeve të betejave të ISIS-it në Siri. Shumica e luftëtarëve besohet se janë maskuar si refugjatë ...Full Article

Mogherini – Ballkani e ka vendin në BE

Shefja e Diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini, ka bërë të ditur 12 prioritetet e Bashkimit Europian. Mes prioriteteve, Mogherini ka vendosur edhe integrimin europian të Shqipërisë. Në një shkrim të botuar në blogun e saj zyrtare, ajo thekson se qasja e popujve të Ballkanit në tregun e punës së vendeve anëtare do të jetë një nga 12 prioritetet, ku në secilin muaj, do të realizohet njëri. Në lidhje me ...Full Article

Ja si u zbulua vrasja e ambasadorit grek

Brazil – Zbulohen të tjera detaje rreth asaj që u quajt krim pasioni, vrasja e ambasadorit grek në Brazil, për të cilin janë tashmë të akuzuar gruaja e tij dhe një oficer policie, me të cilin ajo kishte një lidhje jashtëmartesore. Mediat greke raportojnë se autori u zbulua nga këqyrja e kamerave të sigurisë. Kamerat e sigurisë kanë zbuluar të dashurin e gruas së ambasadorit Kyriakos Amoiridis. Polici Sérgio Gomes së bashku me nipin Eduardo ...Full Article

Ivanov dhe roli i tij në formimin e qeverisë së re

Maqedoni – Presidenti maqedonas, George Ivanov, është shprehur sot lidhur me rolin e tij në formimin e qeverisë së ardhshme. Në përgjigje të interesit të medias lidhur me procesin e krijimit të qeverisjes së re, Ivanov tha se duhet të respektohen afatet sipas Kushtetutës. “Unë si President jam i obliguar që sipas Kushtetutës, pas konstituimit të Kuvendit në afat prej dhjetë ditësh ta jap mandatin, më pas pason mandatori ...Full Article

Viti 2016 mori jetën e 93 gazetarëve në detyrë

Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve njoftoi sot se 93 gazetarë janë vrarë në vitin 2016 gjatë kryerjes së detyrave të tyre, apo në atentate Numri gazetarëve të vrarë në vitin 2016 është më i vogël se në vitin 2015, që kanë humbur jetën 112 gazetarë. Numri më i madh i të vrarëve është në vatrat e luftës, ku prinë Siria.Full Article
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365