|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Rajoni

Aksidenti/ Humbin jetën babë e bir

Greqi – Një aksident i rëndë është shënuar në Selanik gjatë orëve të para të mëngjesit (19 shtator). Tre persona kanë humbur jetën dhe ndërsa një 18 vjeçare ndodhet në gjëndje të rëndë për jetën. Mediat greke shkruajnë se dy motorë janë përplasur me një makinë që drejtohej nga një turist gjerman 67 vjeçar. Nga përplasja humbëm jetën babë e bir shqiptar, përkatësisht 51 dhe 28 vjeç si dhe ...Full Article

Zaev pas Google për t’a sjellë në Maqedoni

Maqedoni – Zoran Zaev, kryeministër i Maqedonisë sot qëndron në vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku mes tjerash është takuar edhe me Presidentin Donald Trump, shkruan Telegrafi Maqedoni. Zaev në SHBA ka shkuar edhe me qëllimin që të takohet me zyrtarë të Google për të bindur ata që të ndërtojnë inkubatorë për TI (teknologjinë informative) në Maqedoni dhe kompani tjera inovative për të investuar në vend. ...Full Article

Misteret e Kështjellës ku u vendos fati i Kosovës

Shkrimi që Telegrafi ua sjell më poshtë, është shkruar nga Arjan Konomi. Artikulli është publikuar më 2001, në Itali në revistën LIMES, në një nga revistat më të rëndësishme në Evropë, si dhe në Kosovë në Javoren Politike Shqiptare “Zëri”. PËRSE SHQIPTARËT PRANUAN TË NËNSHKRUAJNË DUKE DITUR REFUZIMIN E PALËS SË BEOGRADIT Më 15 mars u bënë dy vjet nga përfundimi i Konferencës së Parisit për Kosovën, e cila ...Full Article

Thaçi: Listën Serbe e kanë lutur të gjitha partitë

Presidenti Hashim Thaçi deklaroi se deri në ditën e konsolidimit të Qeverisë, të gjitha partitë kanë vrapuar dhe kanë kërkuar nga Lista Serbe që të jetë pjesë e tyre. “Deri në ditën e ndërtimit të koalicionit qeveritar, të gjithë e kanë lutur Listën Serbe që të jenë pjesë e tyre. Unë jam takuar me Listën Serbe dhe më kanë treguar qartë se kanë ofertë prej të gjitha partive politike ...Full Article

Deliu-Kodra/ Në Qeveri s’duhet ketë njerëz që kanë kryer krime

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu – Kodra, ka thënë se i ka parë me shqetësim deklarimet e disa qytetarëve që e kanë akuzuar ministrin e ri të Bujqësisë, Nenad Rikalo, për maltretim dhe rrahje të shqiptarëve gjatë kohës së luftës në Kosovë. Deliu – Kodra pohoi se duhet t’u lihet organeve të drejtësisë rasti dhe nëse akuzat e qytetarëve vërtetohen, atëherë s’duhet lejuar që në qeveri ...Full Article

Nis fushata për edukimin e votuesve

Koalicioni i Organizatave për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim”, lansojnë fushatën vetëdijësuese për informim dhe edukim të votuesve për Zgjedhjet Lokale 2017. Ngjarja do të mbahet, pasdite në oborrin e ndërtesës së “Lidhjes së Prizrenit”, në Prizren. Pjesë e kësaj ngjarje do të jenë përfaqësues të Zyrës së BE-së, përfaqësues të shoqërisë civile, si dhe qytetarë.Full Article

Pacolli viziton Shqipërinë

Kosovë – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Republikën e Shqipërisë.  Në kuadër të vizitës së tij të parë jashtë vendit, Pacolli do të takohet në takime të ndara me presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati.Full Article

Vuçiç – Qeveria e Kosovës jo më shumicë shqiptare, ‘Lista Serbe’ OK

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në një konferencë për media ka thënë se i kishte dhënë përkrahje Listës Serbe që të hyjë në koalicion me Ramush Haradinajn.  Sipas tij, Lista Serbe kishte tri opsione: Qeverinë me Albin Kurtin dhe Vetëvendosjen, subjekt ky që, sipas tij, “synon bashkimin e Kosovës me Shqipërinë”. Opsion tjetër thotë se ishte që kjo Listë të mos e mbështeste askënd, ndërsa deklaron se ai u ...Full Article

Dialogu me dilema, në nivel presidentësh

Kosovë – Javën që shkoi, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, me ftesë të Frederika Mogherinit, ka takuar në Bruksel presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq, për t’i koordinuar veprimet e mëtutjeshme në kuadër të dialogut ndërshtetëror. Profesori i shkencave politike, Arben Çirezi, deklaron se dialogu i deritanishëm ka qenë në funksion të rregullimit të brendshëm të komunitetit serb dhe jo në funksion të kërkesave të palës kosovare. Prandaj, sipas tij, ...Full Article

Ja premtimet e Ramush Haradinajt në fushatë

Kryeministri i ri i vendit, Ramush Haradinaj ka premtuar shumë gjatë fushatës zgjedhore. Disa prej atyre premtimeve edhe ishin cilësuar si vështirë të realizueshme, mirëpo prej të hënës kreu i AAK’së e ka timonin e Qeverisë për ta dëshmuar veten. Ramush Haradinaj, ka premtuar zgjidhje të shpejtë për temat kyçe në Kosovë, si: Demarkacionin me Malin e Zi, liberalizimin e vizave, Ushtrinë e Kosovës, luftimin e krimit e korrupsionit, ...Full Article
Page 5 of 140« First...23456789...2030405060...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365