|E martë, Janar 23, 2018

Rajoni

Përçarja e opozitës krijon komoditet në qeveri

Kosovë – Përçarjet që janë shpërfaqur në partinë më të madhe opozitare, në lëvizjen “Vetëvendosje”, e cila njëherësh ka qenë partia më e zëshme në Kuvend, i konvenojnë më së shumti koalicionit qeverisës. Kështu vlerësojnë analistët politikë në vend, duke shtuar se koalicioni qeveritar nuk është stabil pasi ka vetëm 61 vota në Kuvend dhe çdo iniciativë serioze e opozitës do të mundë ta rrëzonte Qeverinë. Sipas tyre, opozita ...Full Article

Vuçiqi: Priten tërheqje të reja të njohjes së pavarësisë së Kosovës

Serbi – Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq sot i ka bërë një rezyme qëndrimit të vet në Francë dhe takimeve që ai ka pasur atje, njoftojnë medie të Beogradit. Siç përcjell “Novosti”, ai ka thënë se “ka biseduar me njerëz shumë të rëndësishëm, me shumë kryeministra, kryetarë, për shembull nga Afrika, Azia, Australia dhe Oqeania… dhe kemi folur edhe për Kosovën”, transmeton Koha.net. Vuçiqi për vitin e ardhshëm ka ...Full Article

Mban seancë Kuvendi i Kosovës

Kosovë – Kuvendi i Kosovës sot mban seancën plenare të radhës, ku në rend dite janë 9 pika. Seanca fillon në ora 10:00. Rendi i ditës Koha për deklarime jashtë rendit të ditës, Koha për pyetje parlamentare, Miratimi i procesverbalit nga seanca e mëparshme, Shqyrtimi i parë i Projektligjit për Ndërmarrjet Sociale, Shqyrtimi i Raportit të Institucionit të Avokatit të Popullit për vitin 2016, Shqyrtimi i Raportit vjetor të ...Full Article

Prezantohet raporti i Amnesty International “Plagë që të djegin shpirtin”

Sot prezantohet raporti i Amnesty International “Plagë që të djegin shpirtin: Dëmshpërblim për të mbijetuarit e përdhunimit gjate luftës, por drejtësi s’ka akoma”. Raporti shpalos ndikimin shkatërrues fizik dhe psikologjik, që iu ka shkaktua të mbijetuarve dhuna seksuale gjatë luftës, të cilët deri tani janë margjinalizuar nga shoqëria dhe nuk kanë marrë asnjë mbështetje nga qeveria. Në janar të 2018-së, të mbijetuarit do të njihen zyrtarisht, dhe mund të ...Full Article

Haradinaj – Itronditur nga shpërthimi në USA

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është shprehur i tronditur pas sulmit terrorist që ka ndodhur sot në Nju-Jork ku kanë mbetur të plagosur së paku katër persona. Shkrimi i plotë i Haradinajt në Facebook: I tronditur me shpërthimin në New York dhe lëndimin e disa qytetarëve të atjeshëm. Aktet e këtilla terroriste na rikujtojnë tërë kohën përgjegjësinë që ne të gjithë kemi për paqen, demokracinë dhe sigurinë. Kosova i ...Full Article

Alpinizëm/ Shqiptari sakrifikon veten për shokun grek

Grqi – Një i ri shqiptar ka humbur jetën gjatë një një ngjitjeje në malin e Olimpit në Greqi. Ilia Dhimitri 26 vjeç, ishte me një shokun e bashkëstudentin e tij, kur ky i fundit rrëshqiti në një greminë. Ilia u përpoq që ta ndihmonte dhe të dy rrëshqitën mbi deborën e ngrirë, me rezultat njeri të bjerë 200 metra më poshtë e të gjejë vdekjen, i tha televizionit ...Full Article

Bie në malin e Olimpit, vdes 26 vjeçari shqiptar

Greqi – Një i ri 26 vjeç shqiptar, i apasionuar pas alpinizmit, humbi jetën teksa ngjiste malin e Olimpit në Greqi. Udhëtimi që Ilia Dhimitri kishte organizuar me mikun e tij 25-vjeçar, me të cilin studionin së bashku në Selanik, me sa duket ishte i fundit për të. 26 vjeçari shqiptar nga Korça gjeti vdekjen, pasi u rrëzua nga një lartësi prej 200 metrash në greminë, ndërsa miku i ...Full Article

Lajçi: Debatet nuk e dëmtojnë Vetëvendosjen

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Ali Lajçi, nuk e sheh shumë serioze fyerjen që deputetja Aida Dërguti ia ka bërë ish-liderit të kësaj lëvizje, Albin Kurti. Ai ka thënë se debatet nuk e dëmtojnë Lëvizjen Vetëvendosje. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, Lajçi ka pohuar se debatet e relaksojnë këtë lëvizje dhe e bëjnë më të fortë. Ai ka thënë se nuk sheh diçka serioze që përmes ...Full Article

Cuoci: Kosova ka vetëm një ushtri, KFOR

Komandanti i KFOR-it, gjenerali  Salvatore Cuoci, tha se këto forca ushtarake mbeten ushtria e vetme në Kosovë,  që siguron paqen. “Forcat e sigurisë e Kosovës nuk janë forcat e armatosura, ata reagojnë në rast të fatkeqësive natyrore. Ata janë të trajnuara mirë për këtë, por në qoftë se institucionet e Kosovës duan t’i  transformojnë në ushtri, ky është një proces i cili edhe sipas Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s ...Full Article

Dita ndërkombëtare kundër korrupsionit

Kosovë – Sot shënohet Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit – 9 Dhjetori. Për të shënuar këtë ditë, në Kosovë do të mbahen disa aktivitete. Ministria e Punëve të Brendshme do të mbajë konferencë  me temë “angazhimi  i institucioneve të Republikës së Kosovës  në luftimin e krimit të  organizuar dhe korrupsionit”. Kurse, koalicioni i organizatave joqeveritare “Java Kundër Korrupsionit 2017” organizon ngjarjen kreative përmbyllëse “Pema e korrupsionit”. Instituti Demokratik i Kosovës ...Full Article
Page 6 of 151« First...45678...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365