|E mërkurë, Janar 24, 2018

Rajoni

Mediat malazeze: Dikiç frikësohet nga shqiptarët

Mal i Zi – Ish komandanti i xhandarmerisë serbe, gjenerali i pensionuar, Bratisllav Dikiç, është marrë në pyetje gati shtatë orë në Prokurorinë e Mali të Zi. Sipas gazetës malazeze “Pobjeda”, Dikiç është intervistuar për rrethanat në të cilat ai u gjend në Mal të Zi një ditë para zgjedhjeve parlamentare në këtë shtet. Gjatë marrjes dje në pyetje, sipas gazetës malazeze, Dikiç është përballur me faktet të cilat ...Full Article

Jep dorëheqjen kryeministri i Malit të Zi

Mali i Zi – Kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç  jep dorëheqjen. Partia në qeveri Social Demokrate thotë se në vend të tij do të jetë Dusko Markoviç Dorëheqja e Gjukanoviç, i cili ka qenë në krye të qeverisë malazeze që prej 1991, u mësua të martën e 25 tetorit  pasi ai deklaroi se qeveria e tij po heton një lidhje të mundshme të Rusisë me tentativën e ...Full Article

Mustafa dhe Vuçiç të vetëm në tavolinën e Brukselit?

Në mënyrë që dialogu i Beogradit dhe i Prishtinës të përshpejtohet e të jetë më efikas, por shqyrtohen opsionet që negociata të udhëhiqen vetëm në nivelin kryeministror, pa runde teknike bisedimesh dhe që procesi të transferohet nga Shërbimi për Politikë të jashtme të BE-së në Drejtorinë e saj për zgjerim, transmeton Koha.net. Kështu ka thënë për gazetën e Beogradit “Veçernje Novosti” analisti Dushan Janjiq duke komentuar deklaratën e Hashim ...Full Article

Serbia e ka gati projektin për “zhdukjen” e Kosovës

Asaj që i janë frikësuar më së shumti shqiptarët e Kosovës, sot e ka thënë shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë dhe bashkëpunëtori më i afërt i kryeministrit serb, Marko Gjuriq. Sipas tij, projekti i shtetit të Kosovës, që ai i referohet si projekt i dështuar, duhet të zëvendësohet me projektin e një dialogu të përgjithshëm ndërmjet popullit serb dhe atij shqiptar. Ideja e shpalosur zyrtarisht ...Full Article

Papa Franchesku do të vizitojë Kosovën

Kancelar ipeshkvor i Kosovës dhe ipeshkvnor i Prizrenit, Don Shan Zefi, ka folur për vizitën e mundshme të Papa Francheskut në Kosovë. Data e mundshme është 5 shtatori i vitit të ardhshëm, kur pritet kanunizimi i katedrales në Prishtinë që mban emrin e tash Shën Terezës. 5 shtatori është dita kur Nënë Tereza ka ndërruar jetë. Zefi ka shprehur bindjen se po të ishte në krye të Selisë së ...Full Article

Protesta – Grekët kundët BE dhe USA

Greqi – Athina është përfshirë nga protesta, ku qindra mijëra persona dolën në rrugë në shenjë mbështetje dhe solidariteti ndaj emigratëve që ndodhen në vend. Ata ndaluan përballë zyrave të Bashkimit Evropian dhe Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku kritikuan politikat e tyre të emigracionit dhe i quajtën sindikata të luftës. Në kampet e qeverisë greke aktualisht janë të strehuar mbi 60 mijë emigratë, pjesa më e ...Full Article

Serbët e arrestuar ikin në Beograd, frikësohen nga ROSU’ja

Mal Zi – Njëri nga 6 serbët e Zubin Potokut të arrestuar në natën e zgjedhjeve në Mal të Zi, në Podgoricë, Vlladimir Bozhoviq, në një rrëfim për medie në Beograd ka thënë se për shkak të shkrimeve në mediet shqiptare dhe për shkak të arsyetimit të arrestimit të tyre, frikësohet se Forcat Speciale ROSU të Policisë së Kosovës do t’i arrestojnë Gjashtë serbët e Zubin Potokut të arrestuar ...Full Article

Alket Rizai: Nuk jam as ëngjëll, as djall. Pas 1 viti e gjysëm, i lirë

Greqi – Alket Rizai, i njohur në Greqi pasi ka tentuar dy herë të arratiset nga burgjet greke, një herë me helikopter doli sot para gjykatës së Apelit në Lamia. “Nuk jam as ëngjëll as djall” i ka thënë Alket Rizai gjyqtarëve duke shtuar “Nëse më dënoni nëse jo, për 1 vit e gjysmë do të jem i lirë”. Në gjyqin që u zhvillua mesditën e sotme ishte dosja ...Full Article

Deklaratë – Liberalizimi bën “bashkimin” pozitë-opozitë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në takimin me anëtarët e Komisionit për Punë të Jashtme, ka arritur të bie në ujdi që Kuvendi të nxjerrë një deklaratë me të cilën do të kërkohet nga Bashkimi Evropian që qytetarëve të Kosovës të mos ju mohohet lëvizja e lirë – si rezultat i mos ratifikimit të demarkacionit me Malin e Zi. Në këtë deklaratë theksohet se pavarësisht dallimeve mbi ...Full Article

Kryekomunari Ulqinit – Tirana na ka braktisur

Mali i Zi – Kryetari i komunës së Ulqinit, njëkohësisht dhe edhe kryetar i Forcës së Re Demokratike, Nazif Cungu, shprehet terësisht i zhgënjyer me rezultatet e zgjedhjeve në Mal të Zi, duke aluduar dhe për blerje votash. Cungu shpreh shqetësimin për përçarjen e shqiptarëve në tri lista, gjë që sipas tij jo vetëm ka eliminuar mundësinë e një deputeti të tretë në Parlamentin e Malit të Zi, por ...Full Article
Page 60 of 151« First...102030...5859606162...708090...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365