|E mërkurë, Janar 24, 2018

Rajoni

Ministri i Diasporës Dardan Gashi nën hetim

Kosovë – Policia rajonale e Gjakovës e ka dorëzuar në Prokurorinë Themelore të Gjakovës kallëzimin penal ndaj ministrit të Diasporës, Dardan Gashit, si dhe të tjerëve, të cilët shihen duke gjuajtur me armë në një video të publikuar ditë më parë nga mediet në vend. Zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Gjakovës, Lirije Podrimaj ka thënë për Telegrafin se janë ndërmarr disa veprime operativo-hetimore, ndër to janë ...Full Article

Shpërblehen vizatimet me temë çështjen e korrupsionit

Kosovë – Sot mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve dhe ekspozita “Gara për vizatimin më të mirë që për temë ka korrupsionin”. Gjatë kësaj ceremonie, Agjencia Kundër Korrupsion (AKK) në bashkëpunim me Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) do të shpërblejë vizatimet më të mira me temë korrupsioni. Më 25 nëntor u përmbyll gara për vizatimin më të mirë, që u organizua në kuadër të aktiviteteve për ...Full Article

Nitaj – Ja pse Haradinaj e dërgoi demarkacionin në Kuvend

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitaj, ka thënë se çdo marrëveshje ndërkombëtare, duhet të nxirret për votim në Kuvend, që të ratifikohet ose të hidhet poshtë. Ky reagim i Nitajt erdhi pas debateve që erdhën pas vendimit të kryeministrit Ramush Haradinaj që ta procedojë në Kuvendin e Kosovës projektligjin për Demarkacionin me Malin e Zi. Nitaj, përmes një postimi në Facebook, thotë se kryeministri Haradinaj ka ...Full Article

Ndërkombëtarët: Demarkacionin është i saktë, miratojeni

Kosovë – Pavarësisht raportimit të Komisionit të Ri për Shënjimin e Kufirit me Malin e Zi, i cili konstatoi se Kosova humb territor nga versioni aktual i Demarkacionit, përfaqësuesit e huaj diplomatikë në Kosovë kanë thënë se kjo marrëveshje është e saktë dhe si e tillë duhet ratifikuar. Madje sipas tyre, komisionet e mëparshme (duke përfshirë edhe atë ndërkombëtar) kanë bërë një ekzaminim të përgjithshëm rreth kësaj marrëveshjeje që ...Full Article

Dialogu Kosovë – Serbi, kjo kërkonë ministrin rus

Kosovë – Nëse Brukseli vendos që të ketë ndryshime në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradi dhe nëse aty përfshihet ish sekretarja amerikane, Condoleeza Rice, atëherë edhe pala serbe do ta ketë propozimin e saj. Ata sipas raportimeve të mediumit serb, Informer, ata do të kërkojnë që në këtë dialog të përfshihet edhe Rusia përmes ministrit të Jashtëm të saj, Sergei Lavrov. Aty thuhet më tej se ka pak mundësi ...Full Article

Pacolli: Bashkë në partinë e Kosovës, siç na mësoi Rugova

Zëvendëskryeministri dhe shefi i diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli është shprehur se sot babai themelues i shtetit të Kosovës, Ibrahim Rugova ka ditëlindjen, ndërsa vlerëson “se jeta dhe vepra e tij na lanë disa mesazhe. Duke i jetësuar ato, e përkujtojmë dhe nderojmë më së miri atë”. Postimi i plotë Pacollit në Facebook: “Ibrahim Rugova…. Sot babai themelues i shtetit të Kosovës, Ibrahim Rugova ka ditëlindjen. Jeta dhe vepra e ...Full Article

Vjosa rrit nivelin në malet e Pindit

Greqi – Vala e motit të keq që ka goditur prej së premtes Greqinë Perëndimore ka shkaktuar probleme të mëdha. Reshjet e dendura të shiut kanë shkaktuar fryrjen e përrenjve dhe lumenjve të zonës dhe shumë prej tyre, duke përfshirë edhe lumin Aoos, siç quhet pjesa greke e lumit Vjosë, kanë përmbytur disa prej zonave pranë kufirit greko-shqiptar. Përmbytjet kanë shkaktuat defekte tek rrjeti i ujit të pijshëm dhe ...Full Article

Ekipet e shpëtimit të Kosovës i shkojnë në ndihmë Shqipërisë

Republika Shqipërisë po ballafaqohet me një situatë emergjente për shkak të përmbytjeve të shkaktuara nga shirat të pandërprerë dhe sipas parashikimeve të tyre situata sa vjen e përkeqësohet. Siç njofton Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës, Drejtoria e Emergjencave Civile të Republikës së Shqipërisë, ka kërkuar ndihmë nga Agjencia e Menaxhimit Emergjent (AME) e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës, për mbështetje në operacionet e shpëtimit me ...Full Article

1,6 ton drogë/ Polisët grekë: Trafikantët na qëlluan me snajper, 2 kolegë ranë në det

Greqi – Televizioni grek “Star” i ka kushtuar një kronikë rastit të bujshëm të kapjes së gomones me 1.6 tonë drogë që ishte nisur nga Himara. Mediat helene kanë marrë prononcime nga dy efektivët e policisë detare të cilët kapën gomonen pas një aksioni të quajtur historik në Greqi. Gazetari është afruar pranë gomones më 4 motorë të fuqishëm teksa tregon edhe shenjat e plumbave të cilët u lëshuan ...Full Article

Shqipëria dhe Kosova të reagojnë: Serbia terrorizon veteranët e Luginës së Preshevës

Nga Skënder Jashari – Kosovë – Me Marrëveshjen e Paqës së Konçulit të 2001, Serbia dhe ish-jugosllavia me akte ligjore kishin miratuar dhe ratifikuar Amnestinë ndaj luftëtarëve të UÇPMB-së! Kështu thuhet në medie, por kjo nuk është e tërë e vërteta! Luftëtarët Shqipëtarë në Luginë të Preshevës, pas majit të vitit 2001, u harruan, u lanë në mëshirë të armikut! Një pjesë e tyre, ikën në vendet perëndimore, një ...Full Article
Page 7 of 151« First...56789...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365