|E mërkurë, Janar 24, 2018

Rajoni

Qeveria-11 milionë euro për shëndetësi

Kosovë – Qeveria e Kosovës ka ndarë 11 milionë euro për shëndetësinë. Kjo u bë e ditur në mbledhjen e radhës të Qeverisë së Kosovës. Shuma prej 11 milionë euro do të përdoret për furnizim me barna, material shpenzues, si dhe për trajtime jashtë vendit. Ndryshe, në mbledhje Qeveria e Kosovës ka miratuar edhe një draft koncept-dokumentin për financimin e subjekteve politike. Kryeministri Ramush Haradinaj tha se qëllimi është ...Full Article

Kryesuesi i ardhshëm i BE-së, vendet e Ballkanit edhe më afër

Bullgaria, që prej janarit do të jetë kryesuese e presidencës së Bashkimit Evropian për gjashtë muajt e ardhshëm, thotë se do të punojë që të ketë më tepër projekte për infrastrukturë dhe energji, për të ndihmuar në afrimin e vendeve të Ballkanit perëndimor me BE-në. Shqipëria, Kosova, Mali i Zi, Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina, të gjitha synojnë integrim në BE. Megjithëqë BE-ja ballafaqohet me sfida të shumëfishta, përfshirë daljen e ...Full Article

T’i jepet fund dhunës ndaj grave

Kosovë – Në kuadër të 16 Ditëve të Aktivizimit kundër dhunës në baza gjinore, Grupi i Grave Deputete, në bashkëpunim me QKRMT-në dhe Qendrën për promovimin e drejtave të grave, ka zhvilluar aktivitet në funksion​ të ndërgjegjësimit dhe të nxitjes së veprimeve për t’i dhënë fund dhunës ndaj grave dhe vajzave. Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Blerta Deliu- Kodra ka thënë se fatkeqësisht dhuna ndaj grave është një dukuri ...Full Article

Dy Qeveritë, në Vlorë për të festuar Pavarësinë

Ministrat e Qeverisë së Edi Ramës dhe ata të Ramush Haradinajt, sot nga Korça do të jenë në Vlorë. Në qytetin e flamurit sot do të ketë një varg aktivitetesh në mes të dy delegacioneve, për të shënuar kështu 105 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Manifestimeve në Vlorë sot I bashkohet edhe presidenti I Kosovës Hashim Thaçi, i cili mbrëmë pasi bëri homazhe në Prekazin e Jasharajve ...Full Article

Adem Jashari (i riu) – Krenar që mban emrin e gjyshit (video)

Kosovë – Falë luftës së gjyshit, komandantit legjendar të UÇK-së, familjarëve të tij dhe shumë shqiptarëve të tjerë Kosova është çliruar përfundimisht nga Serbia. Por nipi i Adem Jasharit, Adem Jashari i Riu, bën plane që të studiojë në Fakultetin e Arteve, përkatësisht dizajnin grafik. I ulur në krye të Odës Adem Jashari tregon rëndësinë e Festës së 28 Nëntorit për familjen e tij në veçanti dhe për shqiptarët ...Full Article

Familjarët dhe të akuzuarit e Grupit të Dobrosinit presin drejtësi

Nga Skënder Jashari – Familjarët dhe të akuzuarit e Grupit të Dobrosinit presin të shpallen të pafajshëm siç i kishte shpallur Gjykata Supreme Gjykimi në rastin e Grupit të Dobrosinit, tashmë është në fazën e fundit. Kalvari që shoqëroi këtë grup, duket se i erdhi fundi! Shumica e të akuzuarëve veteran të Luftrave Çlirimtare Shqipëtare, i vetmi rast që është mbajtur si rast “top sekret” ( i konfirmuar edhe ...Full Article

Haradinaj nderon dëshmorët

Kosovë – Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, sot do të bëjë homazhe për nder të 28 Nëntorit – Ditës së Flamurit. Orari i homazhet që do të bëjë sot Kryeministri: Ora  10:00- Homazhe te Shtatorja e Zahir Pajazitit, Sheshi “Zahir Pajaziti”, në Prishtinë; Ora 10:20- Homazhe te varri i ish-presidentit të Kosovës, dr. Ibrahim Rugova, në Velani; Ora 11:30- Homazhe te varrezat e Familjes Jashari, në Prekaz. Pas homazheve ...Full Article

Josipoviq: Serbia jo pjesë e BE-së pa njohjen e Kosovës

Ish-presidenti kroat, Ivo Josipoviq ka deklaruar se Serbia nuk mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian pa njohjen e Kosovës. Josipoviq në një intervistë për gazetën serbe “Danas”, ka folur për marrëdhëniet në mes Serbisë dhe Kroacisë, por edhë për raportet mes Kosovës dhe Serbisë, përcjell Telegrafi. “Hyrja e Serbisë në Bashkimin Evropian pa e njohur Kosovën do të thoshte se Kosova kurrë nuk do të anëtarësohej në BE. Një ...Full Article

Janinë/ Kapen 140 kg hashash, në kërkim shqiptari 21 vjeç

Greqi – Pas tre operacioneve që u ndërmorën dje, policia greke gjatë një aksioni të sotëm sekuestroi një tjetër sasi lëndësh narkotike ku dhe ka shpallur në kërkim një shqiptar. Mësohet se operacioni u zhvillua në Dhrisko, në aksin e vjetër Janinë-Trikalla, ku u sekuestruan 139 kg 150 gr marijuanë. Kështu, në total bashkë me drogën e kapur sot, sasia e bllokuar është 300 kg. Droga, e ndarë në ...Full Article

Fushata/ Policia kundër dhunës në familje

Kosovë – Sektori kundër dhunës në familje i Policisë së Kosovës sot mban konferencë, e cila i dedikohet hapjes së fushatës për të shënuar 16 ditët e aktivizimit, e titulluar “Roli i burrave në parandalimin e dhunës në familje”. Kjo fushatë fillon nga 25 nëntori e deri më 10 dhjetor, nën sloganin “Mos e le askënd prapa”.Full Article
Page 8 of 151« First...678910...203040...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365