|E diel, Qershor 25, 2017

Teknologji

Prezantohet celulari i ri inteligjent

Rusi – Prodhuesi i njohur rus i smartfonëve, Yota Devices, ka lëshuar në treg zyrtarisht pasardhësin e smartfonit të saj YotaPhone 2. Smartfoni i ri, YotaPhone 3, është prezantuar në një konferencë në Kinën Veriore, por nuk janë zbuluar shumë detaje në lidhje me të. Është zbuluar se YotaPhone 3 ka dy ekrane – ekrani i parë është shumëngjyrësh ...Full Article

Transmetimi live në twitter do sjell të ardhura

Twitter do të lançojë ditën e Mërkure një sistem përmes të cilit njerëzit mund të fitojnë duke transmetuar live në Periscope, hera e parë që një rrjet social bën ...Full Article

Franca po planifikon trena pa trenistë

Hekurudhat shtetërore franceze (SNCF) planifikojnë që deri në vitin 2023 të hedhin në qarkullim trenat e shpejtë pa shofer TGV. Projekti i testimit të prototipave të trenave të tillë ...Full Article

Masa të reja kundër ekstremizmit online

Kompania amerikane Google, është zotuar të rrisë kushtet e sigurisë dhe kontrollit të informacionit online që ndihmon në përhapjen dhe nxitjen e ekstremizmit. Sipas gjigandit teknologjik Google, informacioni që ...Full Article

“Balena Blu”, ja çfarë po bën Instagram për ta parandaluar këtë lojë

Loja vetëvrasëse “Balena Blu” besohet se është një grup në rrjete sociale që po inkurajon të rinjtë ta vrasin veten. Ka qindra e mijëra postime që lidhen me këtë ...Full Article

Facebook kërkon ndihmën e përdoruesve

Si luftohet terrorizmi në rrjetin social duke respektuar privatësinë? Është një nga pyetjet që shtron Mark Zuckerberg në Facebook, edhe në lumin e kritikave ndaj tij javën kaluar, pas ...Full Article

Lamtumirë Yahoo

“Lamtumirë Yahoo. Verizon ka përfunduar blerjen e 4.48 miliardë dollarë amerikanë të kompanisë”. Lajmi u njoftua nga vetë Yahoo në një deklaratë, duke theksuar se pjesa e kompanisë që ...Full Article

Kina nis me 5G-në. Shpejtësia, 7 Gbps

“Huawei” ka përfunduar verifikimin e zgjidhjeve teknologjike të “5G”-së. Kompania kineze, e konsideruar udhëheqës global në fushën e informacionit, teknologjisë dhe komunikimit, e realizoi provën në terrenin më të ...Full Article

Facebook tashmë me aplikacion për adoleshentët

Rrjeti social më i madh në botë duket se është duke krijuar një aplikacion vetëm për adoleshentë. Fjala është për aplikacionin i cili quhet “Talk” dhe është i dedikuar ...Full Article

Rekordi – Lëviz në ajër me 400 km/orë

Një aerobat britanik ka thyer një rekord botëror për fluturimin më të shpejtë  me kostumin e tij me krahë mbi qiell. Ai ka lëizur me një shpejtësi prej 400 ...Full Article
Page 1 of 2612345678...20...Last »
Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Arrestohet 30 vjeçari, kultivonte hashash https://t.co/q0FY78djYP https://t.co/E4Mnv5SBvI
11,395 people follow ALB365