|E shtunë, Tetor 21, 2017

LAJMET KRYESORE

Teknologji

Shpejtësia e internetit, Shqipëria e fundit në rajon

Sa shpesh ju ka ndodhur që nuk keni pasur një lidhje të mirë interneti? Apo shpejtësia ju ka zhgënjyer? Apo më keq akoma ju është shkëputur shpesh? Pavarësisht se jetojmë në vitin 2017, të tilla situata janë të njohura për një pjesë të mirë të shqiptarëve, pavarësisht se në çfarë qyteti jetojnë. Sipas hartës së përpiluar nga e përditshme britanike The Independent, duke marrë për bazë të dhënat nga ...Full Article

Lajm i mirë për adhuruesit e iPhone

Është shkruar mjaft shumë për praninë e telefonit iPhone X dhe problemet me rezerva. Apple thuhet se është duke pasur telashe me rezervat e telefonave dhe se ekipi ka shtuar prodhimin e pajisjeve. Megjithatë, sipas DigiTimes, Apple përfundimisht ka rregulluar problemin me modulin 3D. iPhone i ri i Apple do të dalë në treg më 3 nëntor, por thuhet se nuk do të ketë shtyrje të lansimit të këtij ...Full Article

Kamera që ‘shikon’ tej mureve

Shikimi përmes mureve duke iu falënderuar teknologjisë moderne së shpejti mund të bëhet realitet. Shkencëtarët me vite po punojnë për zgjidhje dhe rolin kryesor e kanë laserët dhe teknologjia e sofistikuar. Shkencëtarët nga MIT kanë zhvilluar sistemin CornerCamera, i cili përdorë kamera të zakonshme të telefonave të mençur për të parë se çfarë ndodhet prapa këndeve përmes ndryshimit të butë në drita dhe hije. Kjo zgjidhje mund të t’iu ...Full Article

iPhone 8 ose 8 Plus, probleme me bateri?

Përdoruesit e shumtë në mbarë botën kanë raportuar se iPhone 8 ose 8 Plus i tyre hapet për shkak të një baterie të fryrë. Në kohën e shkrimit të raporteve përfshihen pajisjet në Kinë, Kanada, Greqi, Japoni dhe Tajvan, duke e detyruar Apple të shikojë zyrtarisht në këtë problem të raportuar. Deri më tani, raportet duket të jenë të kufizuara në lidhje me numrin e pajisjeve të shitura. Çështja ...Full Article

Facebook heq profilet e rreme

Rrjeti social Facebook, pak javë përpara zgjedhjeve parlamentare në Gjermani, që janë mbajtur më 24 shtator, hoqi dhjetëra-mijëra profile të rreme të regjistruara në Republikën Federale, tha zëdhënësi i Facebook-ut, Richard Allen, përcjell albinfo.ch. “Pas raporteve të ndërhyrjeve të huaja në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara dhe Francë, ne bashkëpunuam me autoritetet gjermane për ta bërë Facebook-un një mjedis më të sigurt për përfshirjen natyrore të qytetarëve në ...Full Article

iOS 11 me probleme të shumta

iOS 11 është i mbushur plot me karakteristika (duke përfshirë shumë të fshehta), por pas raporteve të disa gabimeve, Upgrade Guide këshilloi përdoruesit e iPhone në veçanti që duhet të mos mbajnë përditësimin. Kjo tani duket një lëvizje e mençur sepse iOS 11 po shkakton problem. Një raport i ri nga firma mobile e sigurisë Wandera ekspozon çështjen: iOS 11 një vrasës i baterisë. Përmes ankesave të zakonshme të ...Full Article

Propoganda ruse, twitter bllokon mbi 200 llogari

Twitter ka bllokuar mbi 200 llogari të ndërlidhura me Rusinë të cilat janë përdorur për të shpërndarë propagandë e keqinformim në platformën e kësaj kompanie. Ndërkohë edhe Facebook ka bërë një gjë të tillë disa javë më parë. Twitter ka treguar se 22 llogari të bllokuara kanë qenë të ndërlidhura me Facebook, transmeton koha.net. Kjo kompani ka thënë se shumica e mesazheve për keqinformim historikisht janë nga “Rusia dhe ...Full Article

Facebook-ut u “prenë” gjunjët për 30 minuta

Platforma sociale më e përdorur në botë “Facebook” ka rënë për rreth 30 minuta, pasi faqja dështoi të ngarkonte materiale. Shumë përdorues raportuan se faqja po shfaqte një mesazh gabimi duke thënë “asnjë postim për të treguar” kur ata u përpoqën të ngarkonin në profil. Kjo është hera e dytë brenda disa ditëve që platforma e medias sociale ka kaluar vështirësi teknike. Disa përdorues ishin në gjendje për të ...Full Article

Mazda kthen pas 60 mijë makina, probleme me timonin

Kohë më parë, Mazda ka kërkuar kthimin prapa të një serie veturash, pasi rezervuari iu mbushej me merimanga dhe kishte rrezik se mund të ketë ndezje. Kësaj radhe problemi nuk është te insektet, por te timoni që nuk po funksionon si duhet në 60 mijë vetura që janë në treg, transmeton Telegrafi. Problemi është te kabllot që po fërkohen mes vete dhe po shkurtohen, duke krijuar probleme në lëvizje. ...Full Article

Aeroplani më i madh në botë ndez me sukses të gjashtë motorë gjigant (fotot)

Aeroplani më i madh në botë është një hap më afër fluturimit të parë. I quajtur Stratolaunch, fluturakja me sukses ka arritur të ndezë që të gjashtë motorët gjigant, ku secili prej tyre peshon 4 mijë kilogramë, transmeton Telegrafi. Ky aeroplan është një projekt i paparë i bashkëthemeluesit të kompanisë Microsoft, Paul Allen, i cili dëshiron që kjo fluturake të ngritët në qiell. Ky aeroplan është aq shumë i ...Full Article
Page 1 of 3012345678...2030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365