|E shtunë, Janar 20, 2018

Teknologji

Paditen Facebook, Google dhe Twitter pasi kanë ‘lejuar’ ISIS të lulëzojë

Pjesëtarë të familjeve të 3 viktimave të incidentit të dhjetorit 2015, në San Bernardino të Kalifornisë, kanë paditur “Facebook”, “Google” dhe “Twitter ”, duke pretenduar se gjigantët e teknologjisë kanë lejuar Shtetin Islamik të lulëzojë në mediet sociale. Në padi shkruhet se, duke lejuar militantët e Shtetit Islamik të përhapin propagandë lirisht në mediet sociale, 3 kompanitë kanë mbështetur grupin dhe kanë mundësuar sulme, si ai i San Bernardinos. ...Full Article

Prodhohet telefoni i parë në botë me 4 kamera

Kompania Oukitel do të sjellë gjatë këtij muaji U22, telefoni i parë në botë me katër kamera. Oukitel në këtë mënyrë do të lançojë për përdoruesit pajisjen me dy kamera të përparme dhe dy të pasme. Kamerat e parme do të kenë 5 MP dhe 2 MP, ndërsa dy kamerat tjera do të kenë 8 MP, përkatësisht 2 MP, transmeton kp, shkruan Syri.net Telefoni do të ketë edhe sensorin ...Full Article

Stopohet WhatsApp në mbarë botën për disa orë

WhatsApp, një rrjetet më të njohura të mesazheve në botë pushoi së punuari rreth 22.30, në mbarë botën, si në smartphones me sistemin operativ Android, është në iPhone. Përdoruesit të cilët kanë raportuar në Twitter  shpjegojnë se në fillim rrjeti  ju lejon për të shkruar mesazhin, por mesazhi nuk është dërguar më pas. Qëndronë me shenjën e orës si simbol. Aplikacioni gjithashtu të mban “të lidhur” me raportimin Një zëdhënës i Whatsapp ...Full Article

Ja si manipulojnë qeveritë publikun nëpërmjet rrjeteve sociale

Facebook është shndërruar në poligon për manipulimin e mendimit publik dhe qeveritë në gjithë botën këtë e keqpërdorin për shumë arsye, thuhet në raportin më të ri. Rrjeti shoqëror do të definojë planet e veta në luftën kundër asaj që quhet “operacion i informacioneve”, të cilin e financojnë shtetet, thuhet në raport, transmeton Reuters. “Operacionet e informacioneve” fshihen mbrapa lajmeve të rreme, me të cilat merren profesionistët e paguar ...Full Article

Renault Zoe E-Sport arrin 100 km në orë për 3,2 sekonda

Koncepti Renault Zoe E-Sport, i cili opinionit iu prezantua në panairin e Gjenevës në mars të këtij viti, me shpejtësinë e arritur prej 0 deri 100 km në orë mund të krahasohet me bolidët elektrike të Formula E. Kjo veturë është në gjendje që 100 kilometra në orë t’i arrijë për vetëm 3,2 sekonda. Shpejtësia maksimale e veturës është e limituar në 210 km/h, të cilën Renault Zoe E-Sport ...Full Article

Facebooku, ‘shtëpia’ e psikopatëve

Është e vërtetë për internetin, dhe këtë po mësojmë; jo vetëm nga Facebook Live, por nga media sociale në përgjithësi. Duket sikur Interneti mban një pasqyrë për natyrën njerëzore. Shumë prej atyre që shohim të reflektohen janë banale dhe të parashikueshme, por disa prej gjërave që na thotë për veten tonë janë ashtu si vrasja e Goduin, thellësisht shqetësuese . Çdo kompani normale që do të kishte një produkt ...Full Article

Foto – Lajm/ Maserati

Maserati Tipo 61     Horch 853 Voll & Ruhrbeck Sport Cabriolet 1937 alb365Full Article

Renault zbulon vizionin e veturave sportive

Me tavan të tejdukshëm, drita LED, një veturë që ‘ndërvepron’ me vozitësin e spektatorët, kjo është e ardhmja e Formula 1, sipas ekipit të Renault. Renault është duke festuar 40 vjetorin e garës së tyre të parë në Formula 1 dhe e kanë shënuar këtë rast duke zbuluar një veturë koncept që përfaqëson atë që ata e mendojnë se si automjetet do të duken në 2027-ën. Ekipi i Renault ...Full Article

Apple iniciativë sekrete për luftimin e diabetit

Apple ka punësuar një ekip të inxhiniereve bio-mjekësorë si pjesë e një iniciative sekrete, fillimisht të iniciuar nga bashkëthemeluesi i Apple, Seve Jobs, për të zhvilluar sensorë që trajtojnë diabetin. Këta inxhinierë pritet të punojnë në një zyrë në Palo Alto në Kalifornia, në afërsi të zyrave qendrore të kompanisë. Ky lajm vjen në një periudhë ku kompani të ndryshme farmaceutike janë duke bashkëpunuar me ato teknologjike, me qëllim ...Full Article

Ja e veçanta e iPhone 8

Një kornizë e hollë, në linjë me Infinity Display të vendosur nga Samsung tek Galaxy 8, dhe një bateri e dyfishtë në gjendje të zgjasë jetën e saj më shumë se një ditë. Këto janë thashethemet e fundit që qarkullojnë mbi iPhone 8, pajisja që pritet në vjeshtë dhe që shënon 10-vjetorin e iPhone. Sipas zërave që qarkullojnë iPhone 8 do të ketë një ekran Oled prej 5.8 polsh, ...Full Article
Page 10 of 33« First...89101112...2030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365