|E martë, Janar 23, 2018

Teknologji

Shqiptarët më shumë e përdorin internetin në celular

Përdorimi i internetit me brez të gjerë nga rrjetet celulare u rrit me ritme të larta në tremujorin e tretë të këtij viti. Bazuar në statistikat e Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare, janë 2.16 milionë shqiptarë me akses në internet 3G dhe 4G nga aparatet celularë. Numri i përdoruesve të internetit nga rrjetet celulare që nga fillimi i vitit është rritur me 18.4% gjatë tremujorit të tretë. Shërbimi ...Full Article

Ngadalësohet kërkesa për iPhone X?

Analistët kanë raportuar rritje të fortë për iPhone X, por kjo është kundërshtuar nga raportet si dhe nga disa burime të afërta me zinxhirin e furnizimit të komponentëve të telefonit të ri. Lansimi është kufizuar nga mungesa e komponentëve të vështira për t’u prodhuar, koha e dërgesës shpejt u shtua deri në 4-5 javë. Rendimenti është përmirësuar dhe kohët e pritjes kanë rënë në 1-2 javë. Por tani, duket ...Full Article

Samsung Galaxy S9. vjen me çipin e fundit nga Qualcomm

Samsung Galaxy S9 duket se do të lansohet në muajt e parë të vitit 2018, por një nga veçoritë më të mëdha të pajisjes mund të zbulohet më vonë sot. Qualcomm ka mundësuar shumë nga telefonat kryesorë të Samsung dhe thashethemet janë përhapur se disa pajisje S9 do të shfaqin çipin e fundit dhe më të madh të firmës. Qualcomm Snapdragon 845 është procesori i ardhshëm gjenerues dhe është ...Full Article

Nissan me robo-taksi

Japoni – Nissan ka në plan që të vendosë në qarkullim në Japoni taksi pa shofer, duke nisur nga viti 2020. Në këtë aventurë, Nissan ka bashkëpunuar me kompaninë teknologjike DeNa, që do të bëjë të mundur që prenotimi dhe pagesa e taksisë të bëhet vetëm me një aplikacion në telefon. Gjithashtu, klienti do të zgjedhë vetë rrugën që do të përshkojë taksia deri në destinacion.  Full Article

Samsung gati telefonin – Galaxy X

Nuk është sekret se Samsung mund të punojë në një telefon të palueshëm; thashethemet e një pajisje të tillë kanë qarkulluar për vite me rradhë. Në fakt, Samsung ka debutuar edhe konceptet e ekraneve të palueshme për të shfaqur atë që mund të presim nga e ardhmja e telefonave. Por një raport i ri nga Business Korea thotë se Samsung po përgatit një pajisje të vërtetë me një ekran të palosshëm ...Full Article

Makina fluturuese, britanikët tregojnë më shumë

Brenda vitit 2020 kompania britanike “NeoXCraft” planifikon të prodhojë për shitje një veturë fluturuese, e cila parashikohet të arrijë shpejtësinë maksimale prej 320 kilometra në orë. E nëse dëshironi që ta bëni tuajën, ju duhet që të kurseni, apo gjeni 2 milionë dollarë, transmeton tch. E nëse nuk do ju pëlqejë që të fluturoni atëherë kompania parashikon që 4 pjesët ku do të jenë helikat të shërbejnë edhe si ...Full Article

Tung – Albanian, aplikacioni që do lidh shqiptarët në mbarë botën

Tung – Albanian Dating është aplikacioni më i ri për njohje online mes shqiptarëve. Tung aktualisht ka përdorues në më shumë se 30 shtete dhe si qëllim ka lidhjen e shqiptarëve kudo në botë duke ofruar një mundësi që ata të bashkohen dhe të ndërtojnë lidhje afatgjatë. Tung e bën të lehtë dhe argëtuese gjetjen e personit të ëndrrave tuaja. Aplikacioni ju mundëson që të kërkoni, pëlqeni, bisedoni, dhe ...Full Article

Shpikja e studentit shqiptar/ Aplikacioni Cloudy ka hyrë në top 13 të kategorisë së motit në App Store

Emin Emini, student i vitit të dytë në Fakultetin e Shkencave Kompjuterike dhe Inxhinierisë në UBT, ka krijuar një aplikacion unik për motin, të quajtur Cloudy, i cili tashmë është lansuar në platformën App Store dhe po u ndihmon përdoruesve të shohin të dhëna të sakta për motin në çdo kohë dhe vend. Vetëm brenda 24 orëve të lansimit, aplikacioni Cloudy ka hyrë në top 13 të kategorisë së ...Full Article

Opel Corsa vjen në versionin komplet elektrik

Siç shkruan revista e njohur “Auto Express”, gjenerata e re e Opel/Vauxhall Corsa në ofertë do të ketë edhe versionin elektrik Corsa e re pritet të vijë gjatë vitit 2019 me platformën PSA CMP, ndërsa Corsa EV (në version elektrik) pritet të arrijë një vit më vonë (në 2020-ën), transmeton Koha.net. Corsa EV do të jetë model tërësisht elektrik, sepse platforma CMP nuk është e dizajnuar për teknologjinë plug-in ...Full Article

Telefoni me kamer 24MP për selfie

Pas V7 +, vivo ka dorëzuar versionin e telefonit të saj Clearer Selfie. Pajisja quhet vivo V7 dhe vjen me një kamerë 24 MP përpara, ekran FullView dhe vend i trefishtë për dy nano-SIM dhe një microSD. Shfaqja është me raportin e modës 18: 9 dhe ka rezolucion HD + 1440 x 720 piksele. Paneli është IPS LCD dhe diagonalja është 5.7 “. Procesori në vivo V7 ka tetë ...Full Article
Page 2 of 3312345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365