|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Teknologji

Ja super jahti italian (fotot)

Një dizajnues italian ka krijuar një koncept që i çon super-jahtet në një tjetër nivel – nëse dikush është aq i pasur për ta ndërtuar këtë jaht. Super-jahti italian përmban një suitë luksoze, që do të sillte pronarin dhe mysafirët e tij/saj nga deti në qiell, ku do të kënaqeshin me pamjet mbresëlënëse të mjedisit që i rrethon. Jahti ka një tarracë 1,000m2 dhe është rreth 100m mbi ujë, ...Full Article

Zbuloni se kush e sheh më shumë profilin tuaj të facebook

Jeni kuriozë të dini se kush nga miqtë tuaj në “Facebook”, e klikon më shumë profilin tuaj? Po mund ta zbuloni lehtësisht, sepse ekziston një metodë shumë e thjeshtë për ta parë këtë gjë. Mjafton të shkoni te profili juaj, të klikoni me butonin e djathtë të mouseit dhe të zgjidhni opsionin “View page source”. Pastaj shtypni Ctrl+F. Më pas në kutizën që do dalë në të djathtë lart, ...Full Article

Ja e ardhmja e celularëve (foto e video)

Lansimi i iPhone 7 pa portin për kufje mund të jetë një lajm i madh për momentin, por kur është fjala për celularët e së ardhmes, duket se iPhone 7 ka një rival të dukshëm. Hulumtuesit kanë shfaqur një prototip të një celulari fleksibil, i cili mund të shfaqë hologramë që mund të shikohet pa syze 3D ose kufje të dedikuara. Shpikja nënkupton se një ditë ndoshta do të ...Full Article

TV do të shkatërrohen nga YouTube në 2017

YouTube ka kohë që është duke punuar me videot live, por aktiviteti i tyre duket se ka filluar të shtohet më shumë në këtë fushë sidomos pas ardhjes së këtyre videove edhe në Facebook. Sipas raporteve të fundit, YouTube ka në plan që të lansojë një shërbim për transmetim live të TV-së më 2017. Shërbimi pritet të quhet “Unplugged” dhe do të jetë një shërbim me pagesë për abonuesit që ...Full Article

Ja paisja që ristarton ruterin kur ju bie interneti

Jeni të fokusuar në ekranin e pajisjes tuaj duke parë filmin e preferuar kur figura ngec papritur. Do ju duhet të ristartoni router-in e wirless për të rikthyer gjithçka në normalitet. Por tani nuk do mund tju duhet më të bëni këtë veprim. Kompania teknologjike MultiNet thotë se ka krijuar një ‘prizë të zgjuar’, që e kupton kur interneti juaj ndalon të punojë dhe e ristarton routerin për ju. ...Full Article

Ja Skoda e re SUV me 7 ulëse

Pas disa muajsh të spekulimeve, kompania Skoda edhe zyrtarisht ka zbuluar emrin e SUV-it të saj të madh të ardhshëm me 7 ulëse. Udhëheqësit e kompanisë Skoda kanë zgjedhur emrin Kodiaq, për të theksuar madhësinë dhe fuqinë e këtij SUV’i i bazuar në ariun Kodiak i cili jeton në ishull pranë Alaskës, veriperëndim të Kanadasë. SUV’i i ri çek do të ketë konkurrencë të “ashpër”, të cilën e përbëjnë ...Full Article

Vdiq në moshën 74 vjeçare njeriu që shpiku e-mail-in

Njeriu që shpiku E-mail-in (posten elektronike) Raymond Tomlinson, ka vdekur këtë fundjavë në moshën 74 vjeçare. Tomlinson nuk njihet vetëm për shpikjen e E-mail-it, ai në fushën e komunikimit digjital njihet edhe për futjen e përdorimit të simbolit “@” në email. “Në vitin 1971 kishte zhvilluar aplikacionin e parë ARPANET për komunikim me email nëpërmes rrjetit, duke kombinuar programet SNDMSG dhe CSNET, dhe duke e bërë të mundur ...Full Article

10 vjeçari hakoi Instagramin, Facebook e shpërblen me 10 mijë dollarë

Edhe pse nuk e ka mbushur moshën e kërkuar për të patur një llogari në Facebook, një djalosh 10 vjecar zbuloi një problem të vogël në Instagram, duke u shpërblyer kështu me 10 mijë dollarë nga Facebook. Djaloshi i quajtur Jani gjeti një mënyrë për të hyrë në serverat e Instagram dhe të fshinte komentet e bëra nga përdoruesit e tjerë të Instagram. Jani u shpërblye me 10 mijë ...Full Article

Çfarë ka posht rrugëve të Tokios? (video)

Tokio njihet për veturat e shumta ekzotike të cilat kanë ngjyra dhe modifikime karakteristike, por ku fshihen ato kur nuk i shohim në distriktin e argëtimit të këtij qyteti? Tokio njihet si qytet me hapësirë shumë të kufizuar parkimi e sidomos në pjesët më të frekuentuara të qytetit, transmeton Express. Por garazhet nëntokësore janë parë si zgjedhje e vetme për zgjidhjen e problemit të parkimit. Për dallim nga qytete ...Full Article

McLaren po shet një nga veturat më të rralla dhe më të shpejta (fotot)

Këtu është shansi juaj për të fituar një pjesë të historisë së automjeteve: Krijuesi Britanik i super-makinave, McLaren Automotive ka njoftuar që do të shesë një nga super-makinat më të shpejta F1 të ndërtuar ndonjëherë. Kjo është e rëndësishme për disa arsye. Së pari, vetëm 64 makina rrugore F1 janë prodhuar gjatë afatit të prodhimit 1993-1998. Për më shumë, kjo makinë, e cila u ndërtua në 1998-ën, është një ...Full Article
Page 25 of 30« First...10...2223242526272829...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365