|E mërkurë, Janar 24, 2018

Teknologji

Samsung me procesor të ri dhe Galaxy S9?

Përpara shfaqjes së ardhshme të Consumer Electronics Show në Las Vegas që do të mbahet në mes të 9 dhe 12 janarit, një numër i pajisjeve të Samsung janë nderuar për “dizajnin dhe inxhinierim të shkëlqyeshëm në teknologjinë më të fundit të elektronikës së konsumit” në 28 kategori. Asgjë nuk është e habitshme atje, pasi shitësi më i madh në botë i telefonave njihet shpesh si një trend-krijues dhe ...Full Article

Google Assistant njësojë si Shazami

Google Assistant tani mund të identifikojë këngët për përdoruesit, me përditësimin e ri të lansuar sot. Pasi përdoruesit ta pyesin Google Assitant, “What song is this?” (Cila këngë është kjo?) apo “What song is playing?” (Cila këngë po dëgjohet?), asistenti digjital do të nxjerrë titulli e këngës, transmeton koha.net. Përpos titullit, do të jepen info edhe për artistin, tekstin, linkun e këngës në YouTube, Google PlayMusic dhe Spotify. Ndër ...Full Article

iPhone X vjen më shpejtë nga ç’pritej

Kur iPhone X është lëshuar për tu porositur javën e kaluar, koha e përafërt për tu pajisur me modelin më të ri të teleofnit të Apple thuhej se ishte prej 5 deri në 6 javë. Ndërkaq tani iPhone X ka shkuar në shitje sot dhe duket sikur koha e dërgesave tani është përmirësuar. iPhone i ri tani po tregon kohët e dërgesës që shkon prej 3 deri në 4 ...Full Article

Kostumi që i rreziston minave dhe zjarrit (video)

Prodhuesi rus i pajisjeve ushtarake, ka prezantuar rrobat “e përkryera” që ndonjëherë janë prodhuar. Një grua në rrobat speciale po shëtiste “në fushën e minuar”, derisa shpërthenin minat nga të gjitha anët kurse flaka kalonte para fytyrës, duke mos i shkaktuar as më të voglin dëmtim, transmeton Telegrafi. Viktoria Koselnikova nuk dukej fare e brengosur për kaosin e krijuar që mbretëronte rreth saj. Përkundrazi, ajo thjesht shëtiste nëpër “vijën ...Full Article

Tani dërgoni para nëpërmjet Facebook Messenger

PayPal ka njoftuar se ata kanë zgjeruar bashkëpunimin e tyre me Facebook, duke shtuar shërbimin e tyre për pagesat P2P në aplikacionin e Messenger të gjigantit social. Për të hyrë në veçorinë – si bisedat një-në-një dhe bisedat e grupit – klikoni lehtë mbi ikonën plus blu, pastaj zgjidhni butonin me ngjyrë të gjelbër Pagesat dhe pastaj zgjidhni PayPal për të dërguar paratë. Funksioni aktualisht është duke u hapur ...Full Article

Paralajmërimi/ Gates dhe Jobs – Rreziku i teknologjisë tek fëmijët

Në intervistat e dhëna ndër vite të Bill Gates, Steve Jobs dhe prindër të tjerë të “Silicon Valley”, kupton që ata janë shumë të rreptë sa i takon përdorimit të teknologjisë nga fëmijët e tyre dhe koha u ka dhënë të drejtë. Një grup sociologësh dhe psikologësh deklarojnë se shenjat e para për efektet anësore të teknologjisë, veçanërisht të telefonave inteligjentë tek fëmijët janë dhënë vite më parë. Joe ...Full Article

Mbrriti Apollo IE, me çmim prej 2.7 milionë dollarësh

Apollo Automobile ka krijuar një superveturë të re, të quajtur Apollo IE, të limituar në vetëm 10 njësi. Kjo veturë, me çmim prej 2.7 milionë dollarësh, pritet që të rivalizojë veturat ekskluzive si Ferrari LaFerrari e Aston Martin Valkyrie. Apollo IE ka motorin 6.3 litërsh V12 i cili është ndërtuar në bashkëpunim të Apollo’s me firmën tjetër italiane Autotecnica Motori. Ky V12 prodhon 780 kuaj fuqi, ndërsa ka tre kategori ...Full Article

Nokia 9 vjen vitin e ardhshëm

Nokia 9 tashmë është bërë pjesë e shumë rrjedhjeve dhe thashethemeve online. Mirëpo tani për këtë model të ri të telefonit nga Nokia kanë dalë disa pamje në internet. Në foton mëposhtë shihet pjesa e pasme e telefonit, që është bërë i famshëm dhe i kërkuar. Mirëpo nëse krahasohen këto pamje me konceptet që i kemi parë deri më tani, duke përfshirë edhe kamerat e dyfishta, shihet se thashethemet ...Full Article

Politikania amerikane: Më rrëmbyen UFO-t dhe më …

Një politikane ka pohuar se është rrëmbyer nga UFO-t që i kanë zbuluar sekretet e universit. Bettina Rodriguez Aguilera, një kandidate e Kongresit nga Miami, dha një intervistë në të cilën tha se ishte rrëmbyer. Aguilera tha se ishte vizituar nga tre jashtëtokësorë me flokë të bardhë, dy femra dhe një mashkull, kur ishte shtatë vjeçe. 59-vjeçarja përshkroi “ngritjen” në anije kozmike me qytetarët e huaj që komunikonin me ...Full Article

Shpejtësia e internetit, Shqipëria e fundit në rajon

Sa shpesh ju ka ndodhur që nuk keni pasur një lidhje të mirë interneti? Apo shpejtësia ju ka zhgënjyer? Apo më keq akoma ju është shkëputur shpesh? Pavarësisht se jetojmë në vitin 2017, të tilla situata janë të njohura për një pjesë të mirë të shqiptarëve, pavarësisht se në çfarë qyteti jetojnë. Sipas hartës së përpiluar nga e përditshme britanike The Independent, duke marrë për bazë të dhënat nga ...Full Article
Page 3 of 3312345...102030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365