|E shtunë, Janar 20, 2018

Teknologji

BULETIN – Çdo Lajm në Një Vend – Tashmë në IOS dhe Android

Studio shqiptare e web design-it Fabric Creative, sapo ka përfunduar krijimin e aplikacionit të saj më të ri, ‘Buletin’, në dy versione të përshtatshme për përdoruesit e smartphone me software IOS dhe Android. Buletin është krijuar me synim revolucionalizimin e mënyrës së të informuarit të shqiptarëve në mbarë botën. Ky aplikacion përmbledh të gjitha lajmet që doni të lexoni, nga burimet më të rëndësishme në vend, dhe i grupon ...Full Article

BE – Brënda 2018 makinat me sistem automatik emergjence (video)

Brenda muajit prillit të vitit 2018 të gjitha modelet e makinave në Bashkimin Europian do të shiten me një sistem automatik emergjence. Slovenia është vendi i parë nga Unioni qe e ka adoptuar këtë teknologji. Në këtë qëndër emergjencash, programi i quajtur eCall është aktualisht aktiv. Drejtuesit e qëndrës shprehen se kjo teknologji mund ta përmirësojë shërbimin e emergjencave me të paktën 50 përqind. eCall është një pajisje që ...Full Article

Facebook së shpejti syze të realitetit të shtuar

Pajisja e realitetit virtual Oculus Rift e Facebook ka filluar dërgesat, por në të ardhmen, kompania shpreson që teknologjia dhe faktori formë të tkurren dhe të përshtaten në një palë syze normale në dukje. Në skenë, në konferencën vjetore zhvilluese F8 të kompanisë, shefi Mark Zuckerberg shfaqi një koncept për një palë syze inteligjente që ai mendon se do t’i bartin të gjithë. Zuckerberg tha se ai dëshiron që syzet të ...Full Article

Golf 1 si raketë (foto e video)

Kompania e DMK Motoring ka bërë disa riparime në një golf i cili do ju mahnitë. Kur shihet nga larg, ai duket më shumë si një Golf 1 i rregullt. Volkswagen Golf 1 ka një fuqi masive duke prodhuar 815 kuaj fuqi (600 kilovat), kjo kompania është krenare që ka nxjerr një golf shumë të fuqishëm. Zemra dhe shpirti i këtij golfi fle në një motor 2,0  16V, motor ...Full Article

Apple krijon laptopë me tastierë pa butona

Apple janë bërë shumë të holla, por së shpejti ato pritet që të largohen plotësisht. Një patentë e krijuar nga Apple shfaqë një laptop të ngjashëm me MacBook i cili përmban një sipërfaqe të hollë me prekje, ku do të duhej të ishte tastiera e zakonshme me butona. Kjo shpikje është një strukturë me prekje për pajisje elektronike, e cila largon butonat e zakonshëm të tastierës dhe e bënë ...Full Article

Përdoruesit e Facebook rendin drejt Snapchat

Facebook është tmerruar nga një trend i ri në rrjetin social. Kompania thotë se përdoruesit janë duke shpërndarë informacione për veten gjithnjë e më pak. Njerëzit janë duke publikuar shumë gjëra në Facebook dhe janë duke e përdorur atë me të madhe ende. Por, një numër në rritje i përdoruesve janë duke publikuar gjëra nga platforma dhe faqe të tjera. Kjo është duke ndodhur për shkak se njerëzit tani ...Full Article

Risia – Nuk do të kemi nevojë të mbajm pasaportë me vete

Shumë shpejtë nuk do të keni nevojë më që ta merrni me vete fizikisht pasaportën në aeroport. De La Rue, një prodhues i pasaportave në Britani, është duke punuar në një teknologji të re e cila mund t’i ruajë pasaportat në celularë. “Pasaportat e tilla, të vendosura vetëm në celularë, janë për momentin vetëm koncept në fazat e hershme të zhvillimit”, tha një zëdhënës i kompanisë, transmeton Gazeta Express. ...Full Article

WhatsApp lanson enkriptimin “end-to-end” për 1 miliard përdorues

Ky është një projekt i sigurisë, që ka zgjatur një vit e gjysmë për t’u kompletuar, dhe gjiganti i mesazheve WhatsApp tani ka integruar enkriptimin end-to-end në platformën e tyre, dhe në gjitha platformat mobile ku ofrohet ky aplikacion, transmeton koha.net. Kjo do të thotë se të gjithë përdoruesit që kanë të instaluar versionin e fundit të aplikacionit të mesazheve WhatsApp, enkriptimin “end-to-end” do ta kenë të para instaluar. ...Full Article

Rekord shitjesh për Galaxy S7

Pasi filloi të mbetej mbrapa me celularët S6 dhe S6 Edge, Samsung duket se është rikthyer fuqishëm pas lansimit të Galaxy S7. Samsung raportohet se ka shitur rreth 10 milionë Galaxy S7 vetëm gjatë muajit mars, thuhet sipas CNBC. Raporti nuk citoi nëse këto shitje ishin vetëm për Galaxy S7 apo Galaxy S7 Edge Por, shitja e një numri të madh të celularëve është një shenjë e mirë për ...Full Article

Avioni që ecën me shpejtësi 2600 km/h

Projekti i SHBA quhet “Boom” dhe është një avion supersonik i cili është i aftë të arrijë shpejtësinë 2600 kilometra në orë, afërsisht tre herë më i shpejtë se cdo avion tjetër. Xheti Boom, i ndërtuar me fibra karboni për të qenë më i lehtë, mund të transportojë një maksimum prej 40 njerëzish. Cmimi mesatar për fluturimin Londër-Nju Jork, i cili do të zgjasë vetëm 3 orë, do të ...Full Article
Page 30 of 33« First...1020...2829303132...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365