|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Teknologji

Nokia 8 hyn në ligën e të fortëve

Telefonat Nokia kanë rilindur nën start-up’in finlandez Global HMD. Këto pajisje mobile me emrin e Nokia’s u sollën përsëri në qendër të vëmendjes me lansimin e Nokia 3, 5 dhe 6 – telefonat që u dizajnuar për përdoruesit që kërkuan për ofertat e cilësisë në buxhet minimal dhe në mes të segmentit. Tani, duket se kompania është e gatshme që të futet në liga më të mëdha edhe një ...Full Article

Syzet inteligjente i risjell Google

Google do të shesë një version të ri të syzeve të saj për bizneset dy vite pas debutimit dhe anullimit të versionit origjinal. Kompania tha se Glass Enterprise Edition kanë jetëgjatësi të përmirësuar të baterisë dhe ishin më të rehatshme. Megjithatë ato ende të kujtojnë modelin origjinal. Ato do të jenë konkurrenti kryesor i Microsoft HoloLens. Analistët shpreheshin se projekti është anulluar pas largimit nga detyra të ekzekutivit Tony ...Full Article

Ja pse Steve Jobs shpiku i-Phone

Iphone u krijua për shkak urrejtjes që themeluesi i Apple, Steve Jobs, kishte ndaj një punonjësi në kompaninë rivale, Microsoft. Historia është treguar nga babai i sitemit operativ iOS për iPad dhe iPhone, Scott Forstall. Në një event në Computer History Museum në dhjetëvjetorin e iPhone-s së parë. “Ishim duke punuar mbi një projekt në lidhje me një tablet, tregon Forstall. Me personin në fjalë Jobs kishte njohje për ...Full Article

Ferrari – del koleksioni 18 milionë dollarë

Shtëpia e ankandit “RM Sotheby’s” do të merret me shitjen e koleksionit prej 13 modeleve të kompanisë italiane së njohur të veturave, “Ferrari”. Ky koleksion, i cili në total vlerësohet 18 milionë dollarë, përbëhet nga modelet të cilat janë prodhuar mes vitit 1961 dhe 2011. Njëri nga modelet i cili është më i shtrenjtë është ai i vitit 1961 – 250 “GT SWB Berlinetta”. Numri i shasisë është 2985, ...Full Article

Louis Vuitton sjell orën Android më të shtrenjtë ndonjëherë (video)

Industria e orëve të mençura nuk ka marr rrugën ashtu siç të gjithë shpresonin, por duket se brendit luksoz nuk i intereson kjo, raporton TNW. Sot Louis Vuitton ka prezantuar orën e mençur të quajtur “Tambour Horizon Connected Watch” e cila kushton 2150 dollarë. Kjo realisht është një orë e mençur me android, procesorin Snapdragon 2100, 4 GB hapësirë në memorie e ekran 390×390 AMOLED, transmeton koha.net. Dhe e ...Full Article

Birra me dron në plazhin Seman (video)

Të gjithë kur shkojmë në palzh kemi nevojë të freskohemi në këto ditë të nxehta. Dhe natyrisht një nga alternativat më të mira është konsumimi i lëngjeve, pijeve freskuese apo edhe birrave. Ka qenë një i ri fierak i cili ka habitur të gjithë pushuesit në plazhin e Semanit në Fier me veprimin e tij. Ai ia ka shërbyer birrën një mikut të tij nëpërmjet dronit. I riu i cili ...Full Article

Shikoni sa ar ka dhe si nxirret ai nga një kompjuter (video)

Ari apo Floriri është një element kimik me simbolin Au. Ari kryesisht është përdorur si monedhë dhe bizhuteri. Ari gjithashtu vlerësohet për aftësinë e tij për tu mos u ndryshkur me kalimin e kohës. Duke qenë se ari është përçues i mirë i elektricitetit dhe nxehtësisë, ai gjen përdorim të madh në pajisjet elektronike e sidomos në pajisjet kompjuterike ku procesori mbanë sasinë më të madhe të këtij elementi, ...Full Article

iPhone 8 ende pa dalë në treg klonohet në Kinë (video)

Modeli më i ri i telefonit të Apple i cili ende nuk ka dalë në treg, iPhone 8 tashmë është klonuar tërësisht. Edhepse pritet të lansohet në shtator zyrtarisht, pajisja e re e Apple tashmë e la klonin e saj në Kinë, i cili është parë online. Thashethemet dhe sugjerimet e shumta rreth dizajnit të iPhone 8 me sa duket janë dëgjuar nga ata që e kanë bërë klonin ...Full Article

Shkenca/ Në kërkim të krijimit të telefonit që punon pa bateri

Të gjithë e dimë se telefonat e mençur kërkojnë sasi të madhe të energjisë dhe duket se ende nuk jemi gati për të ulur kërkesat tona për të zvogëluar shpenzimin e baterisë. Fatmirësisht, shkencëtarët nga Universiteti në Uashington treguan se në të ardhmen mundemi të zgjidhim në tërësi problemin e baterisë. Pajisja e re, e cila ndodhet në fazën e hershme të kërkimit, përdor teknologji të sinjalit kthyes. Konkretisht, ...Full Article

Shitet Lamborghini për 5 Euro, ja pse

Në Louisiana të Shteteve të Bashkuara, është vënë në shitje për pesë euro një Lamborghini Huracane i djegur krejtësisht.Nuk dihet se kush do të ishte i interesuar të blinte një makinë të djegur, por besohet se mund t’i hynte në punë hulumtuesve të automobilave Deri më tani nuk ka pasur të interesuar për mbetjet e super-veturës që dikur kushtonte rreth 200 mijë euro. “Është Lamborghini më i lirë që ...Full Article
Page 4 of 3012345678...2030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365