|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Teknologji

Ja vendet më të rrezikuara nga sulmet kibernetike

Raporti i fundit mujor i kompanisë Check Point Software Technologies tregon se vendet më të rrezikuara në Europë nga sulmet kibernetike janë Maqedonia, Gjeorgjia dhe Shqipëria. Në listë pas tyre vijnë Rusia, Rumania dhe Polonia, ndërsa më e ulet, rrezikshmëria e goditjeve të tilla llogaritet të jetë në Island e Luksemburg. Sipas  Check Point, deri ne 25% e rrjeteve të koorporatave në mbarë globin janë infektuar nga dy grupe ...Full Article

Sulmet kibernetike trazojnë botën

Kompanitë në të gjithë botën ende janë duke u përballur me efektet e një sulmi masiv kibernetik, i cili bllokoi sistemet kompjuterike, përfshirë edhe Qeverinë dhe disa firma ukrainase. Duket se Ukraina ka qenë caku i sulmit të madh, i cili nisi më 27 qershor, pasi në këtë vend u sulmuan rrjetet kompjuterike, ueb faqet e bankave dhe kompanive tjera industriale, shërbimet postare, aeroporti ndërkombëtar i Kievit, dhe disa ...Full Article

Një tjetër risi në Whatsapp

WhatsApp, një sistem online mesazhesh me rivalin SMS, por është ktnyer në më shumë se kaq. Aplikacioni në pronësi të Facebook ka sjellë disa risi si zëri apo video call. Tashmë ai po bëhet një mënyrë komunikimi më e plotë duke u dhënë mundësinë përdoruesve të dërgojnë çdo lloj dosjeje njëri tjetrit. Pavarsisht se do të jetë një PDF, Word, Excel, apo APK file, 1.2 miliardë përdorues të WhatApp ...Full Article

Facebook vjen me risi

Me siguri do ju pëlqejë Facebook ka sjellë risi të reja për të gjithë përdoruesit e tij. Tashmë askush nuk do t’ju vjedhë asnjë foto tuajën, madje as foton e profilit. Dje në Indi u prezantua një program pilot, i cili i mbron të gjithë ata që shqetësohen për profilet e tyre. Tashmë do të parandalohen të gjithë personat që shkarkojnë apo shpërndajnë fotot e profilit të të tjerëve. ...Full Article

Prezantohet celulari i ri inteligjent

Rusi – Prodhuesi i njohur rus i smartfonëve, Yota Devices, ka lëshuar në treg zyrtarisht pasardhësin e smartfonit të saj YotaPhone 2. Smartfoni i ri, YotaPhone 3, është prezantuar në një konferencë në Kinën Veriore, por nuk janë zbuluar shumë detaje në lidhje me të. Është zbuluar se YotaPhone 3 ka dy ekrane – ekrani i parë është shumëngjyrësh ndërsa i dyti është i tipit E Ink. Sa i ...Full Article

Transmetimi live në twitter do sjell të ardhura

Twitter do të lançojë ditën e Mërkure një sistem përmes të cilit njerëzit mund të fitojnë duke transmetuar live në Periscope, hera e parë që një rrjet social bën diçka të tillë duke e vendosur përballë Youtube. Njerëzit të cilët shohin në Periscope do të kenë mundësi tu dërgojnë transmetuesve dhe performuesve një vlerësim në forma të ndryshme vizuale të cilat shërbejnë edhe si monedhë virtuale për të blerë. ...Full Article

Franca po planifikon trena pa trenistë

Hekurudhat shtetërore franceze (SNCF) planifikojnë që deri në vitin 2023 të hedhin në qarkullim trenat e shpejtë pa shofer TGV. Projekti i testimit të prototipave të trenave të tillë të njohur me emrin “trena-dron”, do të bëhet në kuadër të hekurudhave SNCF gjatë vitit 2019. Sikur në rastin e veturave pa shofer në rrugë, trenat e shpejtë autonom, të cilët do të arrijnë shpejtësi deri në 320 kilometra në ...Full Article

Masa të reja kundër ekstremizmit online

Kompania amerikane Google, është zotuar të rrisë kushtet e sigurisë dhe kontrollit të informacionit online që ndihmon në përhapjen dhe nxitjen e ekstremizmit. Sipas gjigandit teknologjik Google, informacioni që ka të bëjë me ekstremistët ka pasur katër herë më shumë klikime. Google ka premtuar se do të ndjekë gjurmët e Facebook, duke vendosur inteligjencën artificiale për të zbuluar dhe shqyrtuar më shpejt të dhënat në lidhje me ekstremistët. Për ...Full Article

“Balena Blu”, ja çfarë po bën Instagram për ta parandaluar këtë lojë

Loja vetëvrasëse “Balena Blu” besohet se është një grup në rrjete sociale që po inkurajon të rinjtë ta vrasin veten. Ka qindra e mijëra postime që lidhen me këtë lojë në Instagram. Mendohet se administratorët e këtij grupi u japin detyra ditore anëtarëve, të cilët duhet t’i përfundojnë ato gjatë 50 ditëve. Detyrat e tmerrshme përfshijnë vetë-lëndimin, shikimin e filmave horror dhe zgjimin në orë të pazakonshme të mesnatës, ...Full Article

Facebook kërkon ndihmën e përdoruesve

Si luftohet terrorizmi në rrjetin social duke respektuar privatësinë? Është një nga pyetjet që shtron Mark Zuckerberg në Facebook, edhe në lumin e kritikave ndaj tij javën kaluar, pas shkrimit të The Guardian mbi rregullat e heqjes së postimeve. Rrjeti social shpjegon dhe se si po e përdor inteligjencën artificiale për këtë qëllim, transmeton tch. “Shoqëria e rritur në rrjetet sociale”, kështu përcaktohet, dhe Zuckerberg kërkon ndihmën e përdoruesve ...Full Article
Page 5 of 30« First...23456789...2030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365