|E mërkurë, Janar 24, 2018

Teknologji

Facebook sfidon televizionet

Gjiganti i rrjeteve sociale “Facebook” ka bërë hap para në videot e dedikuara duke sfiduar hapur “Youtube” dhe rrjetet e tjera televizive. Përdoruesit do të mund të shohin shumë shpejt një opsion të ri (Watch/Shiko) që do të ofrojë një gamë programesh, disa prej të cilave të financuara nga rrjeti social. Watch do të jetë i personalizuar, në mënyrë që përdoruesit të mund të zbulojnë programe të reja, bazuar ...Full Article

Krijohet telefoni pa bateri

Hulumtuesit në SHBA prezantuan prototipin e telefonit mobil pa bateri, i cili përdorë teknologjinë për të cilën shpresohet se me kohë do të implementohet në prodhimet për tregun masive, transmeton Reuters. Telefoni është krijuar nga grupi i hulumtuesve nga universiteti Washington në Siettle dhe punon në parim të gjenerimit të sasive të vogla të energjisë nga radio sinjalet, të njohura si radio frekuenca ose valët “RF”.Full Article

Facebook sjell Messenger Platform 2.1

Facebook ka lansuar një version të ri të platformës së saj të madhe të komunikimit, Facebook Messenger.  Versioni i fundit është Facebook Messenger Platform 2.1 Kompania ka zbuluar se ka ndërtuar në NLP për të përmirësuar bisedat e automatizuara. Ka gjithashtu një numër karakteristikash të tjera të reja. Ju mund të gjeni më shumë hollësi rreth platformës së re të Facebook Messenger 2.1 në Facebook në këtë link.Full Article

Ja të gjitha detajet e Galaxy Note 8

Samsung është duke zbuluar zyrtarisht fabletin Galaxy Note 8 më 23 gusht. Kjo është pikërisht tre javë nga sot. Dhe me vetëm tre javë për të shkuar deri në ngjarjen e madhe, sot ajo që supozohet të jetë zbulimi i specifikave “te fundit” te telefonit janë rrjedhur plotësisht nga Evan Blass, zakonisht burim i besueshëm. Pra, këtu është ajo që mund të prisni. Siç dëshmohet nga dizajnet e shtypit ...Full Article

Rikthehet sezoni i supermakinave ( fotot)

Pushtimi i rrugëve të Londrës në muajt korrik dhe gusht vitet e fundit duket se është kthyer në një traditë. Sipas Daily Mail, janë të shumtë të pasurit nga Kuvajti, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, që shfaqin një “paradë” në rrugët e Londrës në këtë periudhë të nxehtë vere. Për transportimin e makinave ata duhet shpenzojnë deri më 20.000 paund dhe kjo bëhet thjesht sa për të ...Full Article

Google – Fundi i njerëzimit ‘po vjen në vitin 2045’

Duket se çdo javë ka nga një teori të re apokaliptike, dhe më e fundit sugjeron se “jeta të cilën e njohim do të marrë fund në vitin 2045”. Megjithatë, këtë herë ky parashikim nuk ka ardhur nga një teorist konspirativ ose ndonjë oktapod. Por, parashikimi vjen nga shefi i inxhinierisë në Google, Ray Kurzweil, i cili ka thënë se robotët “do të arrijnë të kenë inteligjencë njerëzore deri ...Full Article

Ja si bëhen dallaveret me kilometrat e makinave (video)

Shumë vetura që shiten e qarkullojnë në Shqipëri dhe Kosovë nuk e kanë të saktë treguesin e kilometrave të kaluara. Jo pse kanë ndonjë defekt, por sepse shitësit e tyre, që ta ngritin çmimin, ua kthejnë kilometrat, duke e falsifikuar atë. Se kanë kërkesa të tilla e pranojnë edhe vetë mekanikët, njofton Klan Kosova. E ata që bëjnë vërtetimin nëse është manipuluar me kilometrazhë apo jo, thonë se mashtrime ...Full Article

Nokia 8 hyn në ligën e të fortëve

Telefonat Nokia kanë rilindur nën start-up’in finlandez Global HMD. Këto pajisje mobile me emrin e Nokia’s u sollën përsëri në qendër të vëmendjes me lansimin e Nokia 3, 5 dhe 6 – telefonat që u dizajnuar për përdoruesit që kërkuan për ofertat e cilësisë në buxhet minimal dhe në mes të segmentit. Tani, duket se kompania është e gatshme që të futet në liga më të mëdha edhe një ...Full Article

Syzet inteligjente i risjell Google

Google do të shesë një version të ri të syzeve të saj për bizneset dy vite pas debutimit dhe anullimit të versionit origjinal. Kompania tha se Glass Enterprise Edition kanë jetëgjatësi të përmirësuar të baterisë dhe ishin më të rehatshme. Megjithatë ato ende të kujtojnë modelin origjinal. Ato do të jenë konkurrenti kryesor i Microsoft HoloLens. Analistët shpreheshin se projekti është anulluar pas largimit nga detyra të ekzekutivit Tony ...Full Article

Ja pse Steve Jobs shpiku i-Phone

Iphone u krijua për shkak urrejtjes që themeluesi i Apple, Steve Jobs, kishte ndaj një punonjësi në kompaninë rivale, Microsoft. Historia është treguar nga babai i sitemit operativ iOS për iPad dhe iPhone, Scott Forstall. Në një event në Computer History Museum në dhjetëvjetorin e iPhone-s së parë. “Ishim duke punuar mbi një projekt në lidhje me një tablet, tregon Forstall. Me personin në fjalë Jobs kishte njohje për ...Full Article
Page 6 of 33« First...45678...2030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365