|E martë, Tetor 24, 2017

LAJMET KRYESORE

Teknologji

Lamtumirë Yahoo

“Lamtumirë Yahoo. Verizon ka përfunduar blerjen e 4.48 miliardë dollarë amerikanë të kompanisë”. Lajmi u njoftua nga vetë Yahoo në një deklaratë, duke theksuar se pjesa e kompanisë që nuk do blihet nga Verizon do të ndryshojë emrin dhe do të bëhet ‘Altaba’, një kompani “e regjistruar si investim”. Me mbylljen e marrëveshjes, CEO e Yahoo, Marissa Mayer dha dorëheqjen, duke marrë me vete në shtëpi një shtrëngim duarsh ...Full Article

Kina nis me 5G-në. Shpejtësia, 7 Gbps

“Huawei” ka përfunduar verifikimin e zgjidhjeve teknologjike të “5G”-së. Kompania kineze, e konsideruar udhëheqës global në fushën e informacionit, teknologjisë dhe komunikimit, e realizoi provën në terrenin më të madh të testimit, atë të “Huairou”-së në Pekin. “Niveli i transferimit të të dhënave për ‘smartphone’-t mbërriti 7 Gbps. Kjo është një shpejtësi e paprecedentë në rrjetet e telefonisë së lëvizshme. Tani kemi shumë indekse teknike që klasifikohen në vendin ...Full Article

Facebook tashmë me aplikacion për adoleshentët

Rrjeti social më i madh në botë duket se është duke krijuar një aplikacion vetëm për adoleshentë. Fjala është për aplikacionin i cili quhet “Talk” dhe është i dedikuar për bisedë vetëm për adoleshentë, transmeton Koha.net. Ky aplikacion do të mund të përdoret edhe pa pasur fare llogari të hapur në Facebook. Disa nga veçoritë që do të ketë aplikacioni i ri, “Talk”, përfshin mundësinë për “të luajtur lojëra” ...Full Article

Rekordi – Lëviz në ajër me 400 km/orë

Një aerobat britanik ka thyer një rekord botëror për fluturimin më të shpejtë  me kostumin e tij me krahë mbi qiell. Ai ka lëizur me një shpejtësi prej 400 km/orë mbi Kaliforni.  Guximtari aerobat i quajtur Fraser Corsan, hyri n librin e rekordeve për aventurën e  tij. Për 42 -vjecarin nuk ishte hera e parë, pasi ai ka humbur  në tre herë të tjera. Nëse vepra e tij do ...Full Article

Japonia krijon GPS e saj

Japonia krijon sistemin e saj global të pozicionimit (GPS) për të zvogëluar gabimet e pozicionimeve të shoferëve, operatorëve të mjeteve ajrore pa pilot si dhe përdoruesve të tjerë. Agjencia e Hulumtimeve të Hapësirës Ajrore të Japonisë në deklaratën e saj tha se raketa e cila mban satelitin që do të përbëjë pjesën e GPS-it japonez, Michibiki, është lançuar me sukses nga Qendra e Hapësirës Tanegashima. Sipas disa vlerësimeve pritet ...Full Article

Keyone, telefoni më i kërkuar i Blackberry

Keyone është bërë telefoni më i porositur i BlackBerry në operatorin kanadez Rogers. Kjo u bë e ditur nga Steve Cistulli (President dhe Drejtori i Përgjithshëm në TCL Communications) përmes një cicërime. Rogers filloi pranimin e parapagimeve për pajisjen në fund të javës së kaluar dhe po ofron atë për CAD 679 (rreth $ 500) të plotë. Njësitë e Keyone do të dalin në shitje në vend duke filluar ...Full Article

Zbulo miqtë që të kanë fshirë nga facebook

Jetojmë në një kohë ku kapitali social matet nga numri i njerëzve me të cilët ke kontakt online, kështu është në natyrën e njeriut të dijë se kush e ka fshirë nga rrjeti social. Ka shumë aplikacione dhe shtesa të ndryshme në shfletues të cilët lehtë mund të gjejnë njerëzit të cilët ju kanë bërë ‘unfollow’ ose fshirë nga Facebooku. Facebook zakonisht i ndalon këto shërbime, por me ndalimin ...Full Article

Ja 5 kamerat më të mira për makinën tuaj (fotot)

Në shumë raste përkundër faktit që ju nuk jeni shkaktarë të aksidentit, policia krijon raporte ku ju mund të cilësoheni si shkaktar i atij aksidenti. Andaj, vendosja e kamerave të cilat incizojnë lëvizjen tuaj vazhdimisht, ndihmon në provimin e pafajësisë tuaj, transmeton Express. Në vazhdim ju sjellim 5 kamerat më të mira të vlerësuara nga Popular Mechanics.   1. Novatek NT96650 G1W Çmimi: $48 Rezolucioni: 1920×1080 @ 30fps Këndi: ...Full Article

Koncepte të veturave që do të duhej të prodhoheshin në masë (fotot)

Veturat koncept bëhen për t’u shfaqur në panairet e veturave, e disa prej tyre edhe prodhohen për t’u shitur, transmeton koha.net. Konceptet shfaqin imagjinatën e dizajnuesve për të ardhmen e automobilizmit, por që shumë prej tyre nuk janë prodhuar kurrë për tu shitur në masë. Këta janë 10 konceptet fantastike të veturave që nuk u prodhuan kurrë për t’u shitur: Cadillac Sixteen (2003) Dodge Deora Concept (1967) Dodge Tomahawk ...Full Article

Budallallëku s’ka brirë – Zyrtari fetar në Rusi i spërkat kompjuterët me ujë të shenjtë për t’ua larguar virusin “Ransomware”

Derisa institucionet, korporatat dhe qeveritë në gjithë botën janë duke e luftuar virusin e ditëve të fundit “Ransomware” përmes të cilit hakerët i kanë sulmuar mijëra kompjuterë nëpër botë duke ua fshirë dokumentet dhe kërkuar haraç për kthimin e tyre, Rusia ka dalë me një ide të re dhe me ndryshe për t’u marrë me situatën e sigurisë kibernetike: ujin e shenjtë. Sot, patriarku i Kishës Ortodokse të Rusisë ...Full Article
Page 6 of 30« First...345678910...2030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365