|E hënë, Tetor 23, 2017

LAJMET KRYESORE

Teknologji

Ja ku ndodhet Mercedesi më i vjetêr i Europës. (fotot)

Kosovë – Është prodhuar para më shumë se 60 vitesh. Bëhet fjalë për veturën e tipit Mercedes, veturë e cila është ndër serit e para të kësaj marke Kjo veturë është blerë nga një qytetar i Drenasit i cili pas riparimit e ka kthyer atë në një veturë luksoze. Fotot e kësaj vetura i ka postuar në Facebook hoxha nga Drenasi, Osman Musliu. Duke u mburrur me pamjën e ...Full Article

Softueri malicioz infekton mijëra kompjuterë në 74 vende në botë

Një numër i madh i organizatave në gjithë botën është përfshirë të premten nga një sulm i hakerëve, të cilët përmes softuerit malicioz kërkojnë para si shkëmbim për funksionimin e serishëm të sistemit.  Kompjuterët në mijëra lokacione janë infektuar dhe për funksionimin e tyre të serishëm programi kërkon 300 dollarë në bitcoin. Raportet për sulme të hakerëve vijnë nga 74 shtete, në mesin e të cilave janë Britania e ...Full Article

Kujdes/ Ja dallimi mes Samsung8 origjinal dhe atij kinez (video)

Tregu i zi po i dëmton edhe kompanitë e telefonëve. Samsung ka njoftuar se janë lajmëruar shtatë raste që përdoruesit kanë blerë Samsung S8 të prodhimit kinez në treg të zi. Shitësit janë arsyetuar kinse janë të vjedhur duke ua shitur përdoruesve me çmime tejet të lira.Full Article

Ky është laptopi më i shtrenjtë në botë (video)

Kushton 9000 dollarë dhe është laptopi më i fuqishëm nga të gjithë laptopët. Është laptopi Predator 21X nga kompania Acer dhe është laptopi më i rëndë nga të gjithë, transmeton lajmi.net Çanta e këtij laptopi është shumë e madhe, ndërkohë që edhe laptopi ka të gjitha pjesët, shumicën prej të cilave ngjiten në mënyrë magnetike në tastierë. Ka dy adapterë, mund të hapet lehtë, pjesa e brendshme është e ...Full Article

Paditen Facebook, Google dhe Twitter pasi kanë ‘lejuar’ ISIS të lulëzojë

Pjesëtarë të familjeve të 3 viktimave të incidentit të dhjetorit 2015, në San Bernardino të Kalifornisë, kanë paditur “Facebook”, “Google” dhe “Twitter ”, duke pretenduar se gjigantët e teknologjisë kanë lejuar Shtetin Islamik të lulëzojë në mediet sociale. Në padi shkruhet se, duke lejuar militantët e Shtetit Islamik të përhapin propagandë lirisht në mediet sociale, 3 kompanitë kanë mbështetur grupin dhe kanë mundësuar sulme, si ai i San Bernardinos. ...Full Article

Prodhohet telefoni i parë në botë me 4 kamera

Kompania Oukitel do të sjellë gjatë këtij muaji U22, telefoni i parë në botë me katër kamera. Oukitel në këtë mënyrë do të lançojë për përdoruesit pajisjen me dy kamera të përparme dhe dy të pasme. Kamerat e parme do të kenë 5 MP dhe 2 MP, ndërsa dy kamerat tjera do të kenë 8 MP, përkatësisht 2 MP, transmeton kp, shkruan Syri.net Telefoni do të ketë edhe sensorin ...Full Article

Stopohet WhatsApp në mbarë botën për disa orë

WhatsApp, një rrjetet më të njohura të mesazheve në botë pushoi së punuari rreth 22.30, në mbarë botën, si në smartphones me sistemin operativ Android, është në iPhone. Përdoruesit të cilët kanë raportuar në Twitter  shpjegojnë se në fillim rrjeti  ju lejon për të shkruar mesazhin, por mesazhi nuk është dërguar më pas. Qëndronë me shenjën e orës si simbol. Aplikacioni gjithashtu të mban “të lidhur” me raportimin Një zëdhënës i Whatsapp ...Full Article

Ja si manipulojnë qeveritë publikun nëpërmjet rrjeteve sociale

Facebook është shndërruar në poligon për manipulimin e mendimit publik dhe qeveritë në gjithë botën këtë e keqpërdorin për shumë arsye, thuhet në raportin më të ri. Rrjeti shoqëror do të definojë planet e veta në luftën kundër asaj që quhet “operacion i informacioneve”, të cilin e financojnë shtetet, thuhet në raport, transmeton Reuters. “Operacionet e informacioneve” fshihen mbrapa lajmeve të rreme, me të cilat merren profesionistët e paguar ...Full Article

Renault Zoe E-Sport arrin 100 km në orë për 3,2 sekonda

Koncepti Renault Zoe E-Sport, i cili opinionit iu prezantua në panairin e Gjenevës në mars të këtij viti, me shpejtësinë e arritur prej 0 deri 100 km në orë mund të krahasohet me bolidët elektrike të Formula E. Kjo veturë është në gjendje që 100 kilometra në orë t’i arrijë për vetëm 3,2 sekonda. Shpejtësia maksimale e veturës është e limituar në 210 km/h, të cilën Renault Zoe E-Sport ...Full Article

Facebooku, ‘shtëpia’ e psikopatëve

Është e vërtetë për internetin, dhe këtë po mësojmë; jo vetëm nga Facebook Live, por nga media sociale në përgjithësi. Duket sikur Interneti mban një pasqyrë për natyrën njerëzore. Shumë prej atyre që shohim të reflektohen janë banale dhe të parashikueshme, por disa prej gjërave që na thotë për veten tonë janë ashtu si vrasja e Goduin, thellësisht shqetësuese . Çdo kompani normale që do të kishte një produkt ...Full Article
Page 7 of 30« First...4567891011...2030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet: KUJDES/ Kopilat po vjedhin lokale e banesa, policia konstaton https://t.co/JP1KBbfvmG via @wwwalb365com
10,375 people follow @ALB365