|E martë, Janar 23, 2018

Teknologji

Ferrari – del koleksioni 18 milionë dollarë

Shtëpia e ankandit “RM Sotheby’s” do të merret me shitjen e koleksionit prej 13 modeleve të kompanisë italiane së njohur të veturave, “Ferrari”. Ky koleksion, i cili në total vlerësohet 18 milionë dollarë, përbëhet nga modelet të cilat janë prodhuar mes vitit 1961 dhe 2011. Njëri nga modelet i cili është më i shtrenjtë është ai i vitit 1961 – 250 “GT SWB Berlinetta”. Numri i shasisë është 2985, ...Full Article

Louis Vuitton sjell orën Android më të shtrenjtë ndonjëherë (video)

Industria e orëve të mençura nuk ka marr rrugën ashtu siç të gjithë shpresonin, por duket se brendit luksoz nuk i intereson kjo, raporton TNW. Sot Louis Vuitton ka prezantuar orën e mençur të quajtur “Tambour Horizon Connected Watch” e cila kushton 2150 dollarë. Kjo realisht është një orë e mençur me android, procesorin Snapdragon 2100, 4 GB hapësirë në memorie e ekran 390×390 AMOLED, transmeton koha.net. Dhe e ...Full Article

Birra me dron në plazhin Seman (video)

Të gjithë kur shkojmë në palzh kemi nevojë të freskohemi në këto ditë të nxehta. Dhe natyrisht një nga alternativat më të mira është konsumimi i lëngjeve, pijeve freskuese apo edhe birrave. Ka qenë një i ri fierak i cili ka habitur të gjithë pushuesit në plazhin e Semanit në Fier me veprimin e tij. Ai ia ka shërbyer birrën një mikut të tij nëpërmjet dronit. I riu i cili ...Full Article

Shikoni sa ar ka dhe si nxirret ai nga një kompjuter (video)

Ari apo Floriri është një element kimik me simbolin Au. Ari kryesisht është përdorur si monedhë dhe bizhuteri. Ari gjithashtu vlerësohet për aftësinë e tij për tu mos u ndryshkur me kalimin e kohës. Duke qenë se ari është përçues i mirë i elektricitetit dhe nxehtësisë, ai gjen përdorim të madh në pajisjet elektronike e sidomos në pajisjet kompjuterike ku procesori mbanë sasinë më të madhe të këtij elementi, ...Full Article

iPhone 8 ende pa dalë në treg klonohet në Kinë (video)

Modeli më i ri i telefonit të Apple i cili ende nuk ka dalë në treg, iPhone 8 tashmë është klonuar tërësisht. Edhepse pritet të lansohet në shtator zyrtarisht, pajisja e re e Apple tashmë e la klonin e saj në Kinë, i cili është parë online. Thashethemet dhe sugjerimet e shumta rreth dizajnit të iPhone 8 me sa duket janë dëgjuar nga ata që e kanë bërë klonin ...Full Article

Shkenca/ Në kërkim të krijimit të telefonit që punon pa bateri

Të gjithë e dimë se telefonat e mençur kërkojnë sasi të madhe të energjisë dhe duket se ende nuk jemi gati për të ulur kërkesat tona për të zvogëluar shpenzimin e baterisë. Fatmirësisht, shkencëtarët nga Universiteti në Uashington treguan se në të ardhmen mundemi të zgjidhim në tërësi problemin e baterisë. Pajisja e re, e cila ndodhet në fazën e hershme të kërkimit, përdor teknologji të sinjalit kthyes. Konkretisht, ...Full Article

Shitet Lamborghini për 5 Euro, ja pse

Në Louisiana të Shteteve të Bashkuara, është vënë në shitje për pesë euro një Lamborghini Huracane i djegur krejtësisht.Nuk dihet se kush do të ishte i interesuar të blinte një makinë të djegur, por besohet se mund t’i hynte në punë hulumtuesve të automobilave Deri më tani nuk ka pasur të interesuar për mbetjet e super-veturës që dikur kushtonte rreth 200 mijë euro. “Është Lamborghini më i lirë që ...Full Article

Ja vendet më të rrezikuara nga sulmet kibernetike

Raporti i fundit mujor i kompanisë Check Point Software Technologies tregon se vendet më të rrezikuara në Europë nga sulmet kibernetike janë Maqedonia, Gjeorgjia dhe Shqipëria. Në listë pas tyre vijnë Rusia, Rumania dhe Polonia, ndërsa më e ulet, rrezikshmëria e goditjeve të tilla llogaritet të jetë në Island e Luksemburg. Sipas  Check Point, deri ne 25% e rrjeteve të koorporatave në mbarë globin janë infektuar nga dy grupe ...Full Article

Sulmet kibernetike trazojnë botën

Kompanitë në të gjithë botën ende janë duke u përballur me efektet e një sulmi masiv kibernetik, i cili bllokoi sistemet kompjuterike, përfshirë edhe Qeverinë dhe disa firma ukrainase. Duket se Ukraina ka qenë caku i sulmit të madh, i cili nisi më 27 qershor, pasi në këtë vend u sulmuan rrjetet kompjuterike, ueb faqet e bankave dhe kompanive tjera industriale, shërbimet postare, aeroporti ndërkombëtar i Kievit, dhe disa ...Full Article

Një tjetër risi në Whatsapp

WhatsApp, një sistem online mesazhesh me rivalin SMS, por është ktnyer në më shumë se kaq. Aplikacioni në pronësi të Facebook ka sjellë disa risi si zëri apo video call. Tashmë ai po bëhet një mënyrë komunikimi më e plotë duke u dhënë mundësinë përdoruesve të dërgojnë çdo lloj dosjeje njëri tjetrit. Pavarsisht se do të jetë një PDF, Word, Excel, apo APK file, 1.2 miliardë përdorues të WhatApp ...Full Article
Page 7 of 33« First...56789...2030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365