|E mërkurë, Janar 24, 2018

Teknologji

Facebook vjen me risi

Me siguri do ju pëlqejë Facebook ka sjellë risi të reja për të gjithë përdoruesit e tij. Tashmë askush nuk do t’ju vjedhë asnjë foto tuajën, madje as foton e profilit. Dje në Indi u prezantua një program pilot, i cili i mbron të gjithë ata që shqetësohen për profilet e tyre. Tashmë do të parandalohen të gjithë personat që shkarkojnë apo shpërndajnë fotot e profilit të të tjerëve. ...Full Article

Prezantohet celulari i ri inteligjent

Rusi – Prodhuesi i njohur rus i smartfonëve, Yota Devices, ka lëshuar në treg zyrtarisht pasardhësin e smartfonit të saj YotaPhone 2. Smartfoni i ri, YotaPhone 3, është prezantuar në një konferencë në Kinën Veriore, por nuk janë zbuluar shumë detaje në lidhje me të. Është zbuluar se YotaPhone 3 ka dy ekrane – ekrani i parë është shumëngjyrësh ndërsa i dyti është i tipit E Ink. Sa i ...Full Article

Transmetimi live në twitter do sjell të ardhura

Twitter do të lançojë ditën e Mërkure një sistem përmes të cilit njerëzit mund të fitojnë duke transmetuar live në Periscope, hera e parë që një rrjet social bën diçka të tillë duke e vendosur përballë Youtube. Njerëzit të cilët shohin në Periscope do të kenë mundësi tu dërgojnë transmetuesve dhe performuesve një vlerësim në forma të ndryshme vizuale të cilat shërbejnë edhe si monedhë virtuale për të blerë. ...Full Article

Franca po planifikon trena pa trenistë

Hekurudhat shtetërore franceze (SNCF) planifikojnë që deri në vitin 2023 të hedhin në qarkullim trenat e shpejtë pa shofer TGV. Projekti i testimit të prototipave të trenave të tillë të njohur me emrin “trena-dron”, do të bëhet në kuadër të hekurudhave SNCF gjatë vitit 2019. Sikur në rastin e veturave pa shofer në rrugë, trenat e shpejtë autonom, të cilët do të arrijnë shpejtësi deri në 320 kilometra në ...Full Article

Masa të reja kundër ekstremizmit online

Kompania amerikane Google, është zotuar të rrisë kushtet e sigurisë dhe kontrollit të informacionit online që ndihmon në përhapjen dhe nxitjen e ekstremizmit. Sipas gjigandit teknologjik Google, informacioni që ka të bëjë me ekstremistët ka pasur katër herë më shumë klikime. Google ka premtuar se do të ndjekë gjurmët e Facebook, duke vendosur inteligjencën artificiale për të zbuluar dhe shqyrtuar më shpejt të dhënat në lidhje me ekstremistët. Për ...Full Article

“Balena Blu”, ja çfarë po bën Instagram për ta parandaluar këtë lojë

Loja vetëvrasëse “Balena Blu” besohet se është një grup në rrjete sociale që po inkurajon të rinjtë ta vrasin veten. Ka qindra e mijëra postime që lidhen me këtë lojë në Instagram. Mendohet se administratorët e këtij grupi u japin detyra ditore anëtarëve, të cilët duhet t’i përfundojnë ato gjatë 50 ditëve. Detyrat e tmerrshme përfshijnë vetë-lëndimin, shikimin e filmave horror dhe zgjimin në orë të pazakonshme të mesnatës, ...Full Article

Facebook kërkon ndihmën e përdoruesve

Si luftohet terrorizmi në rrjetin social duke respektuar privatësinë? Është një nga pyetjet që shtron Mark Zuckerberg në Facebook, edhe në lumin e kritikave ndaj tij javën kaluar, pas shkrimit të The Guardian mbi rregullat e heqjes së postimeve. Rrjeti social shpjegon dhe se si po e përdor inteligjencën artificiale për këtë qëllim, transmeton tch. “Shoqëria e rritur në rrjetet sociale”, kështu përcaktohet, dhe Zuckerberg kërkon ndihmën e përdoruesve ...Full Article

Lamtumirë Yahoo

“Lamtumirë Yahoo. Verizon ka përfunduar blerjen e 4.48 miliardë dollarë amerikanë të kompanisë”. Lajmi u njoftua nga vetë Yahoo në një deklaratë, duke theksuar se pjesa e kompanisë që nuk do blihet nga Verizon do të ndryshojë emrin dhe do të bëhet ‘Altaba’, një kompani “e regjistruar si investim”. Me mbylljen e marrëveshjes, CEO e Yahoo, Marissa Mayer dha dorëheqjen, duke marrë me vete në shtëpi një shtrëngim duarsh ...Full Article

Kina nis me 5G-në. Shpejtësia, 7 Gbps

“Huawei” ka përfunduar verifikimin e zgjidhjeve teknologjike të “5G”-së. Kompania kineze, e konsideruar udhëheqës global në fushën e informacionit, teknologjisë dhe komunikimit, e realizoi provën në terrenin më të madh të testimit, atë të “Huairou”-së në Pekin. “Niveli i transferimit të të dhënave për ‘smartphone’-t mbërriti 7 Gbps. Kjo është një shpejtësi e paprecedentë në rrjetet e telefonisë së lëvizshme. Tani kemi shumë indekse teknike që klasifikohen në vendin ...Full Article

Facebook tashmë me aplikacion për adoleshentët

Rrjeti social më i madh në botë duket se është duke krijuar një aplikacion vetëm për adoleshentë. Fjala është për aplikacionin i cili quhet “Talk” dhe është i dedikuar për bisedë vetëm për adoleshentë, transmeton Koha.net. Ky aplikacion do të mund të përdoret edhe pa pasur fare llogari të hapur në Facebook. Disa nga veçoritë që do të ketë aplikacioni i ri, “Talk”, përfshin mundësinë për “të luajtur lojëra” ...Full Article
Page 8 of 33« First...678910...2030...Last »
Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365