|E shtunë, Prill 29, 2017

KEMI PARTI SULLTANËSH 

Nga LUTFI DERVISHI – Partitë politike mbeten institucioni më i fortë me pushtetin më të madh, madje më shumë seç i jep kushtetuta. Janë parti që i rrinë në kurriz institucioneve dhe shtetit dhe një nga defektet le të themi ka qenë kjo gjë.

Në kushtet aktuale ka ardhur gjendja duke u përkeqësuar. Në këto 25 vite vendi ka ndryshuar. Kjo për shkak të dy faktorëve, një për shkak të llotarisë gjenetike. Kemi lindur këtu ku kemi lindur, e dyta dinamizmit të shqiptarëve për të eksperimentuar për të bërë dhe nëse e gjithë kjo energji e shqiptarëve do të ishte planifikuar pak më ndyrshe vendi do ishte pak më mirë.

Kur themi parti sulltanësh, nëse ti je në një vend demokratik, qoftë edhe me rezultate surprizë të zgjedhjeve në SHBA ti nuk e di se ku është pushteti. Është presidenti, është gjykata, senati, kongresi, media, lobistët, shoqëria civile…Ndërsa kur vjen në Tiranë në çdo kohë ti e di ku është pushteti, nëse do të mbarosh një punë ti e di ku është pushteti. Është tek kryemionistri, kryetari i partisë. Në këtë sens nuk është ndërtuar demokracia. Ka një lojë me demokracinë, është një fat që ka rrotacion, ndryshe nga vendet e rajonit Shqipëria e ka këtë.

Parti sulltanësh janë parti pa rregulla demokratike. Dmth është fasada e demokracisë, një parti që ka numër 1 por nuk ka numër 2,3, 4,5 etj dhe ka një tufë sejmenësh që në daljet publike që ne i shohim sot janë më të neveritshëm se sejmentë e kohës së sulltanit. Në këtë sens kisha theksin që Partitë politike janë të domosdoshme, por janë kapur peng. Sot Shqipëria ka parlamentin më të dobët që ka pasur ndonjëherë ky vend. Është një parlament që për shkak të tij është bërë në ligj i vecantë, ligji i dekriminalizimit.

alb365

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Lista e PDIU në 12 qarqe https://t.co/EewK9td4nu https://t.co/G3phtgVea4
11,488 people follow ALB365
Twitter Pic Joseph_I Twitter Pic ana_rdz9 Twitter Pic namethat Twitter Pic misslege Twitter Pic felrncs Twitter Pic Chriscur Twitter Pic Dodis09 Twitter Pic alexfull Twitter Pic daredevi Twitter Pic sammy42r Twitter Pic Princeto Twitter Pic Carinibi Twitter Pic YuukiRus Twitter Pic jsnugs50 Twitter Pic markin_m Twitter Pic edbiocel Twitter Pic Alex_Bub Twitter Pic natali3b Twitter Pic tburt559 Twitter Pic ollita03
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Pranga grekes, do çonte 28 kg hashash në Greqi.

Gjirokastër - Më datë 02.12.2014,nga Sektori për Narkotiket dhe Trafiqet ,ne kuader te operacionit ‘Ksara’ u bë arrestimi në flagrancë i shtetases      Maria  Chatozgou,vjec...

Close