|E enjte, Janar 19, 2017
  • NA NDIQ NË

Kënga Iso-Polifonike e Skraparit triumfon në Edicionin e 7 të “Bylis Polifonia 2016” 

Mallakaster – Skrapari merr Çmimin e parë në Edicionin e Shtatë “Bylis Polifonia 2016”. Festivali i përvitshëm i vlerave shqiptare të polifonisë, u zhvillua në 2 ditët mes datave 7 dhe 8 tetor 2016.

Hapësirat mbarë shqiptare u përfaqësuan nga 20 grupe pjesëmarrëse të cilat rrëmbyen emocionet e qindra të pranishmëve në Bylis, Ballsh ku mbahet ky Festival që shënoi të shtatin format të tij. Aktiviteti u zhvillua në sallën e mbyllur të Pallatit të Kulturës në Ballsh. Kostumografia, Interpretimi si dhe një organizim i përkryer i këtij edicioni ishin elementët që së bashku me këngën e çdo grupi pjesëmarrës nxorën fitues moral çdo trevë e cila u përfaqësua denjësisht. Eventi u mbyll në 8 tetor 2016 me shpalljen e grupeve fituese, ku Skrapari u vlerësua me çmimin e parë. Në fund të këtij edicioni u zhvillua edhe një simpozium shkencor “Polifonia Sot dhe Perspektiva e saj”.

Add a Comment

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Sekuestro 850 mijë euro të dy personave

Durrës - Prokuroria për Krime të Rënda ka kërkuar konfiskimin e mbi 850 mijë eurove në llogaritë bankare të Rovena Kalemit, pa arsim, dhe Bledar Coraj. Këto shuma kanë kaluar...

Close