|E premte, Gusht 18, 2017

Kivi, fruti i bukurisë kundër rrudhave. 

kivi2     Të gjitha femrat kërkojnë të duken të reja edhe pse mbi kurriz kanë shumë vite. Në ndihmë të tyre vjen një zbulim se kivi zhduk vitet nga fytyra. Në saj të dozës së lartë të vitaminave C dhe E, që përshpejtojnë krijimin e kolagjenit dhe hidratimin natyral të lëkurës, kivi është  “elisir” i pabesueshëm në luftën kundër rrudhave. Ky është rezultati që doli nga një studim britanik.

 Për shkak të kësaj, si preventive dhe për reduktimin e treguesve më të dukshëm të viteve, por edhe forcimin e sistemit imunitar, rekomandohet konsumimi i rregullt i kivit, që ka vetëm 45 kalori. Përveç vitaminave C dhe E, përmban edhe fibra bimore, kalium, bakër, magnez dhe mangan.

Kivi është i pasur edhe me acid askorbik, që neutralizon bakteret dhe mbledh poret. Nëse keni filluar të hani kivi kundër rrudhave, efektin mund ta forconi me maskë: bëni kremin nga një kivi dhe pak kos.

Aplikoni në fytyre një shtresë të trash, lëreni të veprojë shkurt, dhe më pas shpëlajeni mirë me ujë të bollshëm.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Socialistët e Fierit, Mallakastrës mbi 90 % pro referendumit

Fier - Ka përfunduar procesi i numurimit të votave të socialistëve në Mallakastër dhe Roskovec e Fier e Patos. Në Mallakastër...

Close