|E shtunë, Janar 20, 2018

Kokëdhima – Ja si iu vodh mandati Flamur Çelës 

Ish deputeti Koço Kokëdhima denoncon trafikimin e votave në 2013-ën !

Në emisonin Studio e Hapur e Eni Vasilit , ish deputeti  Koço Kokëdhima denoncoi sistemin aktual zgjedhor si sistemin që stimolon korrupsionin e  trafikut të votave dhe përfitimin e padrejtë të mandateve në parlament si rezultat i këtij sistemi korruptiv!

Z. Kokëdhima i referohej konfliktit për mandatin brenda kualicionit të majtë i cili i takonte deputetit të 2-të të listës së LSI në qarkun Vlorë z. Flamur Çelaj por që në mënyrë të padrejtë iu bë dhuratë për arsye gjeopolitike kreut të PBDNJ z. Vangjel Dule duke i garantuar këtij të fundit mbijetesën politike.

Në komentin e tij ai nuk përmendi emrat e përvetshëm por kjo ngjarje është ende e freskët në memorjen e opinionit publik dhe  votuesve Vlonjatë të cilët  e dinë  fortë mirë sesi u shpërdorua vullneti i votës së tyre në ditën e fundit të numërimit të votave.

Denoncimi i Kokëdhimës shërbente si argument për ndryshimin e kodit zgjedhor dhe zëvendësimin e tij me një kod të ri që garanton leximin e drejtë të vullnetit të Sovranit.

Ai shtoi gjithashtu se me kod të ri zgjedhor, deputeti Toçi nuk do fitoj kurrë në Lumin e Vlorës, kjo është arsyeja që Toçi dhe deputet të tjerë nuk pranojnë propozimet e tij.Te pyetur pas emisionit ,qytetar te ndryshem vlonjate jane shprehur se nese mandati do ishte marre nga ai qe e meritonte,Flamur Çelaj,do te ishte ne interes te jugut pasi  e ka treguar mbeshtetjen dhe investimin qe po ben per jugoret dhe ne pozicionet drejtuese qe ka qene dhe eshte.

 

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Rusia: Ushtria e Kosovës në bazë të Rezolutës 1244

Aleksej Meshkov, zëvendësministër i Punëve...

Close