|E martë, Janar 17, 2017
  • NA NDIQ NË

Konsumoni djath për një jetë të shëndetshme 

Të hash shumë djathë mund të jetë çelësi i një jete të shëndetshme. Një studim i Universitetit të Kopenhagës zbuloi se djathi i bën shumë mirë zemrës.

139 vullnetarë morën pjesë në një eksperiment 12-javor.

Në këtë periudhë ata u ndanë në 3 grupe. Njëri grup konsumoi 80 gramë djathë me yndyrë, grupi i dytë konsumoi 80 gramë djathë pa yndyrë dhe grupi i tretë nuk konsumoi djathë fare.

Për habi, grupi që konsumoi djathë me yndyrë nuk pati asnjë ndryshim në kolesterolin e keq, nuk u shëndosh dhe nuk pati rritje tensioni. Përkundrazi, shëndeti i tyre u përmirësua, pasi iu rrit niveli i kolesterolit të mirë.

Add a Comment

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Aksident në Piza, plagoset rëndë një fëmijë 4-vjeçar shqiptar (foto e video)

Itali - Një aksident i rëndë rrugor ka ndodhur sot në afërsi të komunës Cascina në provincën e Pizas, ku për pasojë ka mbetur i plagosur rëndë një vogëlush 4 vjeçar me origjinë...

Close