|E diel, Janar 22, 2017

Kosovë – Serbi: Nis “luftë e ftohtë” 

Një “luftë e ftohtë” ka nisur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Të martën, Qeveria e fqinjit verior ka “anuluar” Ligjin për “Trepçën” dhe ky është veprimi i fundit nga disa sosh që kanë tensionuar në shkallë të lartë situatën midis të dyja vendeve, shkruan sot Koha Ditore.

Po të martën, patriarku i kishës serbe, Irinej, ka thënë se Serbisë “Kosova i është marrë me dhunë dhe me dhunë duhet të kthehet”. Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se e respekton jashtëzakonisht shumë Irinejn, por ka thënë se “nuk do që të flasë për dhunën”.

Të njëjtën ditë, një delegacion i Kosovës, në përbërje të të cilit ishin dy zëvendësministra, ka anuluar pjesëmarrjen në Forumin e Sigurisë në Beograd. Kjo për shkak të tensioneve, të nxitura rreth dy javë më parë, kur Nehat Thaçi, drejtor i Policisë për rajonin e Mitrovicës, është arrestuar porsa ka hyrë në territorin e Serbisë. Prangat i janë vënë nën akuzën për terrorizëm. Zhvillimi ka ndodhur pak kohë pasi Prishtina zyrtare nuk ia lejoi hyrjen në Kosovë zyrtarit qeveritar serb, Marko Gjuriq, ngaqë paraprakisht kishte hyrë ilegalisht.

Megjithëkëtë, vendimi i Qeverisë së Serbisë për “anulimin” e të gjitha pasojave ligjore dhe veprimeve të autoriteteve të Kosovës, të cilat kanë të bëjnë me statusin e “Trepçës”, ka nxitur reagime të ashpra.Hajredin Kuçi, zëvendëskryeministër i parë në Qeverinë e Kosovës, ka theksuar se ky vendim i Beogradit zyrtar tregon për mentalitetin e njëjtë sikurse të regjimit të Milosheviqit. Të tilla veprime, sipas tij, më së shumti dëmtojnë serbët e Kosovës.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Policia kufitare kap skaf 8 m të gjat me 2 italianë https://t.co/fzO4nfhDjr https://t.co/6XwK8GWdAo
501 people follow ALB365
Twitter Pic dessie_m Twitter Pic kencaill Twitter Pic davejone Twitter Pic kathryn_ Twitter Pic MJohnson Twitter Pic VirtuaIM Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kledi_g Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom Twitter Pic MurrayNe Twitter Pic UomoSupe Twitter Pic ardit_gj Twitter Pic misini_b Twitter Pic koinosap Twitter Pic Sokol905 Twitter Pic idamyrta Twitter Pic Hoxhalli Twitter Pic PetritCe
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ja modelet e syzeve për këtë sezon (fotot)

Këtë sezon kemi vendosur të gjejmë syzet më të bukura me modele dhe stile të ndryshme, të cilat me siguri do të plotësojnë shijen e të gjitha damave. Kjo nuk...

Close