|E enjte, Janar 18, 2018

Krizë në ndërtime – S’ka shitje, s’ka kërkesa për leje ndërtimi 

Fier – Asnje leje ndertimi nuk eshte depozituar ne drejtorine e planifikimit te territorit te Bashkise Fier. Te vetmet kerkesa per leje ndertimi kane qene per mirembajtje te objekteve private.

Drejtoresha e Planifikimit te Territorit ne Bashkine Fier Reinilda Hyseni ka pohuar se kerkesa nga qytetaret ka vetem per mirembajtje te banesave ne pronesi ndersa mungojne kerkesat per leje ndertimi nga investitoret e medhenj per leje ndertimi.

Ne prononcimin e saj Hyseni eshte shprehur se ka nje stok me apartamente te pa-shitura qe ka bere qe investitoret e sektorit ndertues te reduktojne deri te heqin dore nga kerkesat per ndertime te reja dhe per me teper kur vendimi i qeverise kerkon me teper dokumentacion si dhe kushte te reja ndertimi nga me pare.

Firmat ndertuese qe kryejne tashme edhe rolin e kompanive imobiliare shitja e apartamenteve te reja  ka nje renie prej me shume se 70% nga 3 vite me pare. Ato kane ulur cmimin e shitjes per m2 dhe perseri shitjet jane te varfera me keq se kurre ndinjehere me pare. E gjithe kjo situate vjen jo vetem nga kushtet qe i jane vendosur ketij sektori por edhe per pasoje e nje krize ekonomiko-financiare ne komunitetin fierak.

vlcsnap-2016-04-26-08h13m26s229

alb365

 

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Kapen mbi 10 tonë kanabis në një magazinë në Përmet.

Policia e Shtetit në bashkëpunim...

Close