|E hënë, Korrik 24, 2017

Kthimi i emigrantëve, hapen 460 biznese të reja në 6 muaj. 

fier_albania     Fier – Rritet numri i bizneseve të reja në qarkun e Fierit. Ky fakt konfirmohet nga Qendra Kombëtare e Regjistrimit dega Fier, sipas së cilës gjatë këtij 6-mujori të parë të vitit janë hapur 460 biznese të reja, ndërsa janë mbyllur vetëm 80 subjekte tregtare.

Sipas drejtuesve të QKR kjo tendencë vjen si pasojë e politikave që shkurtojnë procedurat për hapjen e një biznesi si dhe paketës fiskale, por shikohet nga qytetarët edhe si një mundësi vetëpunësimi.

“Në përgjithësi vazhdojnë të vijnë emigrantët dhe të hapin biznese, që janë më të prirur në biznese të vogla. Po ashtu edhe në biznese që janë berber, floktore për femrat, kafene. Këto janë më të përgjithshmet që hapen nga shumë emigrantë. Ndërsa bizneset e mëdha janë të fushave nga më të ndryshmet që janë ato të ndërtimit apo të investimit në bujqësi.” theksoi përgjegjësi i QKR në Fier, Haxhi Krasniqi

Hapja e bizneseve të reja është një mundësi e mirë punësimi, kryesisht për ata të rinj që kanë përfunduar shkolla profesionale.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Sali Berisha shpartallon grupin anti-Basha. https://t.co/R9r2HMsCIB https://t.co/JPBARzCxsh
11,311 people follow ALB365
Twitter Pic OwenFxtr Twitter Pic Zqyew Twitter Pic MilyarTa Twitter Pic emel_sal Twitter Pic Danchfil Twitter Pic Hanadi80 Twitter Pic Bougainv Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Tahiri: Serbia duhet ta heq Kosovën nga Kushtetuta e saj

Ministrja për dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, i tha Radios Evropa Lirë se “është koha që Serbia ta...

Close