|E diel, Shkurt 25, 2018

Kultivuesit e ullirit dolën me humbje këtë vit. 

4-vjeljaFier – Ky vit ka rezultuar më bilanc negative për kultivuesit e ullirit në Cakran të Fierit. Kjo ka ndikuar ndjeshëm në ekonominë e këtyre familjeve ku kultivimi I ullirit është e vetmja e ardhur për shumë prej tyre. Ndërkohë që vitin e kaluar pati prodhueshmëri ulliri kokërr dhe vaj ulliri , këtë vit prodhueshmëria ka qënë shumë e ulët si kokërr ashtu edhe vaj. Këtë vit litri i vajit të ullirit ka shkuar në treg me 750 lek litri dhe një pjesë e mirë e prodhuesve prodhimin e marrë kokërr të ullirit e lënë vaj në fabrikë duke e shitur me 600 lek litri.

Fermerët lidhur më këtë situatë pohojnë së moti I paqëndrueshëm ka dhënë efektet e tij negative, ndërsa nuk lënë pas as përdorimin e pesticideve që sipas tyre ishin të skaduara.

Ndërkohe ata për këtë situatë shigjetojnë edhe drejtorinë rajonalë të bujqësisë, e cila sipas tyre nuk nuk u ka ofruar mbështetjen e nevojshme.
Zona e Cakranit ka rreth 250 mije rrënje ullinj ku 50 mije prej tyre janë ullinjë shekullore.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Vodhi rreth 4 mijë euro 100 metra larg policisë

Lushnje - Një pikë tranfertash...

Close