|E diel, Janar 22, 2017

Kushner – Nuk më habit bashkimi i shqiptarëve 

Ish-administratori i parë i Kosovës, Bernard Kushner, thotë se nuk e shqetësojnë idetë për bashkimin e shqiptarëve.

Ai ndodhej pak ditë më parë në Tiranë ku mori çmimin e “Doctor honoris causa”, ku dha një intervistë për “Koha”, duke theksuar se nuk i njihte rryma të tilla që kërkojnë bashkimin e Shqipërisë me Kosovën, por shton se dy shtetet janë të njëjta.

Kushner: Nuk e di, nuk jam shumë në rrjedha. Më parë ishte e ndaluar të flisje për këtë dhe thuajse nuk flisje. Megjithatë, këto popullsi e kanë prejardhjen e përbashkët nga ilirët, kanë të njëjtën gjuhë, por ka pasur qartësisht 4 shekuj të pushtimit otoman, erdhi më pas beteja e Vjenës, ka pasur vende ortodokse që kanë fituar, pastaj otomanët. Pastaj…pastaj… Unë jam shumë i kënaqur që kjo po ndodh në Bashkimin Evropian.

I kanë menaxhuar ndryshe marrëveshjet dhe mosmarrëveshjet nëpërmjet federatave. Gjithçka është e preferueshme përkundër luftës. Megjithëse e di fatkeqësisht, kam marrë pjesë në shumë luftëra, dhe është e thjeshtë për t’u thënë dhe e vështirë për t’u bërë. Nuk i njoh këto rryma shumë mirë, nëse janë rryma kosovare. Ju po thoni po flitet për bashkim kombëtar. Kjo çështje nuk më shqetëson fare.

Kushner, administratori i parë i Kosovës në 1999, në dy vitet e vështira të pas luftës, aktualisht është 76 vjeç. Ai konsiderohet si i pesëmbëdhjeti hebre më me ndikim në botë.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Policia kufitare kap skaf 8 m të gjat me 2 italianë https://t.co/fzO4nfhDjr https://t.co/6XwK8GWdAo
501 people follow ALB365
Twitter Pic dessie_m Twitter Pic kencaill Twitter Pic davejone Twitter Pic kathryn_ Twitter Pic MJohnson Twitter Pic VirtuaIM Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kledi_g Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom Twitter Pic MurrayNe Twitter Pic UomoSupe Twitter Pic ardit_gj Twitter Pic misini_b Twitter Pic koinosap Twitter Pic Sokol905 Twitter Pic idamyrta Twitter Pic Hoxhalli Twitter Pic PetritCe
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Operacioni policor “Çesku” kundër prostitucionit

Fier - Operacion i koduar "ÇESKU" kundër prostitucionit . Arrestohen 13 shtetas , hetohen në gjnedje të lirë 11 të tjerë Operacioni me metoda proaktive. Nga Sektori për Narkotikët dhe Trafiqet në...

Close