|E diel, Mars 26, 2017

Lamtumirë syze duke pir këtë çaj 

Me kalimin e kohës trupi ynë fillon të bjerë dhe ne bëhemi më të prirur ndaj sëmundjeve. Shikimi ynë është një nga shqisat e para që preket me kalimin e moshës.

Shkenca dhe teknologjia kanë avancuar shumë në dekadat e fundit, por edhe me këto përmirësime nuk jemi në gjendje të ngadalësojmë degradimin e shikimit.

Megjithatë ka një produkt natyror që ju ndihmon të hiqni qafe syzet për një kohë të shkurtër.

Përbërësi që mund të përmirësojë shikimin është shafrani, një rrënjë e përdorur kryesisht si erz  në kuzhinë. Sipas doktoreshës Silvia Bisti një filxhan me çaj shafrani në ditë mund të përmirësojë shikimin dhe do ju ndihmojë të hiqni syzet në një kohë të shkurtër. Për këtë ju duhet 1 gram shafran dhe një filxhan uji.

Vendoseni ujin në zjarr deri sa të ziejë më pas shtoni shafranin dhe trazoheni për disa minuta. Lëreni çajin të ftohet dhe shtoni pak mjaltë. Pini çajin e shafranit çdo mbrëmje para se të flini. Në një kohë të shkurtër do të vini re përmirësim të shikimit. Përveç përmirësimit të shikimit, shafrani rregullon trigliceridet dhe nivelet e kolesterolit, përmirëson qarkullimin e  gjakut, trajton artritin dhe përmirëson memorien.

alb365/dita

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Nis dhënia e lejeve biometrike për emigrantët https://t.co/6ST8767gP0 https://t.co/wQZ3JWqq5A
4,628 people follow ALB365
Twitter Pic Ledina47 Twitter Pic ddsahara Twitter Pic vanigjuz Twitter Pic uuque Twitter Pic MarioRol Twitter Pic lindseys Twitter Pic joel6220 Twitter Pic AzzaStep Twitter Pic metin_no Twitter Pic kul12113 Twitter Pic eka_adit Twitter Pic javivis1 Twitter Pic 1Ambu Twitter Pic 5pt Twitter Pic RodheimT Twitter Pic RatliffT Twitter Pic laxkatz1 Twitter Pic MertYavu Twitter Pic RolandoJ Twitter Pic BeduBill
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Dita e Ujit te Bekuar dhe Simbolika

Gjashtë Janari është festa e Ujit të Bekuar (Epifania). Fillimisht ishte vetëm një festë e "shfaqjes së Perëndisë" në botë, në...

Close