|E diel, Korrik 23, 2017

Lamtumirë syze duke pir këtë çaj 

Me kalimin e kohës trupi ynë fillon të bjerë dhe ne bëhemi më të prirur ndaj sëmundjeve. Shikimi ynë është një nga shqisat e para që preket me kalimin e moshës.

Shkenca dhe teknologjia kanë avancuar shumë në dekadat e fundit, por edhe me këto përmirësime nuk jemi në gjendje të ngadalësojmë degradimin e shikimit.

Megjithatë ka një produkt natyror që ju ndihmon të hiqni qafe syzet për një kohë të shkurtër.

Përbërësi që mund të përmirësojë shikimin është shafrani, një rrënjë e përdorur kryesisht si erz  në kuzhinë. Sipas doktoreshës Silvia Bisti një filxhan me çaj shafrani në ditë mund të përmirësojë shikimin dhe do ju ndihmojë të hiqni syzet në një kohë të shkurtër. Për këtë ju duhet 1 gram shafran dhe një filxhan uji.

Vendoseni ujin në zjarr deri sa të ziejë më pas shtoni shafranin dhe trazoheni për disa minuta. Lëreni çajin të ftohet dhe shtoni pak mjaltë. Pini çajin e shafranit çdo mbrëmje para se të flini. Në një kohë të shkurtër do të vini re përmirësim të shikimit. Përveç përmirësimit të shikimit, shafrani rregullon trigliceridet dhe nivelet e kolesterolit, përmirëson qarkullimin e  gjakut, trajton artritin dhe përmirëson memorien.

alb365/dita

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Pushuesit kosovarë gjenë ‘belanë’ në Vlorë https://t.co/AvNwnPz9Rx https://t.co/LFzVxjYHmm
11,312 people follow ALB365
Twitter Pic OwenFxtr Twitter Pic Zqyew Twitter Pic MilyarTa Twitter Pic emel_sal Twitter Pic Danchfil Twitter Pic Hanadi80 Twitter Pic Bougainv Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Dekriminalizimi/ Nis hetimi për 27 zyrtarë, mes tyre Tahiri e Selami

Plot 27 deputetë bëhen pjese e hetimeve nga Prokuroria e Tiranës për akuzën e falsifikimit të formularëve të dekriminalizimit dhe...

Close