|E martë, Shkurt 21, 2017

Lavrov në Athinë, Kotzias i çon mesazh Ankarasë 

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias iu përgjigj Presidentit turk Rexhep Taip Erdogan, duke theksuar se zemra e Greqisë shtrihet deri në Indi.

Deklaratat e tij u bënë gjatë një takimi me ministrin e Jashtëm rus, Servei Lavrov, i cili po zhvillon një vizitë në Athinë.

“Historia e zemrës greke arrin deri në Indi, por kufijtë e zemrës nuk janë kufijtë e së Drejtës Ndërkombëtare dhe respektimi i kufijve është detyrim”, ka thënë Kotzias.

Ai deklaroi gjatë konferencës për shtyp se historia duhet të respektohet ashtu siç është dhe siç mësohet në shkolla.

“Me historinë duhet të përballesh me respekt dhe jo mungesë respekti. Me historinë duhet të përballesh në mënyrën se si në fakt ajo është. Ajo nuk është mitologji”, shtoi ai.

“Të gjitha çështjet duhet të respektohet sipas ligjit ndërkombëtar që rrjedhin nga konventat ndërkombëtare,” tha ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në përgjigje të së njëjtës çështje, duke i çuar kështu mesazh Ankarasë.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Gjermania kërkon që “rasti” Haradinaj të përmbyllet shpejt https://t.co/xPmsKrCpNU https://t.co/XBEEpCIvwi
504 people follow ALB365
Twitter Pic Ylli75Yl Twitter Pic CamilaNo Twitter Pic Vera9048 Twitter Pic rexhepnu Twitter Pic AVSupers Twitter Pic xhemali4 Twitter Pic rylz_isr Twitter Pic egerald_ Twitter Pic LekaMeri Twitter Pic gUtY5kUC Twitter Pic KIMI8313 Twitter Pic AriannaC Twitter Pic drita_ho Twitter Pic famedalu Twitter Pic ShahaneS Twitter Pic MJohnson Twitter Pic NewsLajm Twitter Pic Alisiana Twitter Pic kajaturi Twitter Pic clownbom
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Instalimi sistemit dixhital në ZRPP ruan privatësinë dhe shmang radhët

Fier - Një risi e re ka nisur të zbatohet në zyrën e Rregjistrimit të Pasurive të Paluajtshme në Fier....

Close