|E enjte, Qershor 29, 2017

Lideret europiane zgjidhin ngercin e BE-se ne varke. 

124260    Bashkimi Europian është në ngrëç sa i përket presidentit të Komisionit Europian. Kancelarja gjermane, Angela Merkel është në në Stokholm në një mini-samit për të biseduar me drejtuesit e tre vendeve që kundërshtojnë emrin e Jean- Claude Juncker për president të Komisionit Europian.

Por pavarësisht ndasive në këtë drejtim fotografët kanë kapur në një varkë kryeministrin britanik, David Cameron, kryeministrin suedez, Fredrik Reinfeldt, kryeministrin holandez, Mark Rutte dhe kancelaren gjermane Angela Merkel. Të katërt u fotografuan së bashku në një varkë dhe duke u buzëqeshur fotografëve. Cameron ka përsëritur se në Angli ka një konsensus që Jean- Claude Juncker të mos bëhet president i KE.

Merkel e ka mbështetur publikisht Juncker, por sërish nuk ka qenë shumë e prerë. Britania, Suedia dhe Holanda po udhëheqin një fushatë për bllokimin e kandidaturës së Juncker.

“Na duhen reforma që të promovjmë punësimin dhe rritjen ekonomike. Të dhënat e Juncker tregojnë se ai do i vështirësojë këto reforma,” tha Cameron. Diskutimi do jetë i vështirë dhe pokeri i bisedimeve ende nuk dihet. Pas refuzimit të shefes se FMN-së Kristine Lagarde për të drejtuar Komision Europian kryeministri suedez mund të jetë kandidat konsensual.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Bashkia – KUJDES nga temperaturat e larta, rrezik zjarri https://t.co/RFNvr9n7Fs https://t.co/55yzDd1Koc
11,392 people follow ALB365
Twitter Pic johnramp Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Pranga 2 vëllezërve gjirokastritë, u kapën me 20 kg kafe pa dokumentacion

Fier - Kapen duke transportuar malle kontrabandë, policia e Fierit arreston në flagrancë dy shtetas. Specialistët e Sektorit për Hetimin e...

Close