|E diel, Shkurt 25, 2018

Ligji anti duhan, gjoba te majme ne Fier. 

antiduhan  Fier – Ligji anti duhan eshte rikthyer ne Fier me gjoba ndaj subjekteve private dhe shteterore. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare te Drejtorise se Shendetit Paresor.

Vetem Brenda muajit Maj te ketij viti Drejtoria e Shendettit Paresor dhe Hiegjens ne Fier kane ushtruar kontrolle ne te gjithe institucionet shteterore dhe private. Ne kafe , bare ,dhe restorante kane qene pikesynimet e ketij kontrolli, pohuan burimet e informacionit. Atje ku  pirja e duhanit eshte kthyer ne nje fenomen shqetesues dhe problematik. Kryeinpsiktoria e shendteti publik dhe hiegjenes ne drejtorine e shendetit paresor dhe hiegjenes ne Fier Burbuqe Goreja eshte shprehrur se jane penaliauzr me gjoba 50 mije leke te rinj 10 subjekte per te cilet tashme ka mbetur qe  masa e gjobes I ka kalaur zyres permbarimore per egzekutim te saje .

Penalitete kane marre edhe institucionet shteterore . Pergjate 4 muajve jane vendosur edhe 10 gjoba te tjera ndersa ligji ne fjale ka marre me teper zbatim ne 7 muajt e fundit. Gjobat kryesishte jane vendosur ne bare dhe restorante ku pirja e duhanit eshte ne masivitet. Eshte per tu theksuar gjithashtu se duhet te ndryshoje ligji per duhan pirjen dhe te ndeshkohen me teper perodruesit e duhanit, kane pohuar pronare baresh e restorantesh . Nga mbi 400 kontrolle te ushtuara jane konstatuar se ne shume subjekte kane zbatuar ligjin me vendosjen e simboleve kunder pirjes se duhanit.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Ja apartamenti 20 milion dollarësh të Taylor Swift

Sigurisht që vetëm një pjesë...

Close