|E hënë, Shkurt 19, 2018

LSI tatëpjetën, 3 këshilltarë bashkiakë ikin. 2 në PS dhe 1 i pavarur 

Fier –  Mbledhja e radhës së këshillit bashkiak në Fier ka treguar se forca politike e LSI ka marr tatëpjetën në këtë bashki. Kjo faktohet pasi tre këshilltarë bashkiakë të kësaj force politike e kanë braktisur duke u bashkangjitur forcës më të madhe politike PS-së.

Mësohet se dy prej tyre i janë bashkuar këshilltarëve të majtë të PS-së ndërsa tjetri ka dal i pavaruar. Thoma Tyto dhe Drita Sauli u bashkuan me këshilltarët e majtë të PS-së nmdërsa Ekaterina Zarka doli e pa varur.

LSI në Fier asnjëherë nuk ka qënë në pozita të forta që nga koha që në krye të saj ka qënë Haxhi Kalluci. Pavarësishtë se kjo forcë politike ka qënë në koalicion me PD-në dhe PS-në kur këto forca politike kanë qënë në pushtet LSI-stët e Fierit nuk kanë qënë mbrojtës të idealeve të kësaj force politike , por mbrojtës të vendit të punës apo karriges që i është ofruar falë ndërhyrjeve miqsore që ata kanë pasur me krerë drejtues të kësaj force politike duke marrë rrogat (jo të gjithë) nga vendet e punës të afruar nga LSI dhe punën (pazaret) e kanë kryer për forca të tjera politike. Kjo u duk qart tashmë që LSI nuk ka pushtet dhe një pjesë e mkirë e antarësisë së LSI janë kthyer në ‘origjinë’ andej nga kanë ardhur nga PS ose PD, pasi u larguan nga këto forca politike për pakënaqësi

Këshilli bashkiak në Fier ka 41 këshilltarë ku 16 i PS plus dy të LSI 18, një i pavarur , PD ka 9, PR 2, PDIU 2, PLL 1, LSI kishte 9 mbeti me 6

alb365

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Mbyllet shkolla në Adriatik, 11 nxënës në shkollë

Lushnje - Vetëm një shkollë...

Close