|E diel, Mars 26, 2017

Lu: Niveli i korrupsionit në Shqipëri është i lartë 

Tiranë – Po mbahet konferenca mbi luftën kundër krimit të organizuar.

Ambasadori i SHBA-së  e quajti të rëndë situatën sa i takon krimit dhe korrupsionit në Shqipëri.  Në aktivitetin e organizuar nga qendra Marshall në Tiranë Donald Lu përmendi rastin e Emiljano Shullazit, si shembulli i njeriut për shumë vite i akuzuar për krime, trafik droge por i arrestuar vetëm kohët e fundit.

Lu vijon ta përsërisë se reforma në drejtësi është mjaft e rëndësishme për të prerë lidhjet e krimit me politikën dhe mosndëshkueshmërinë duke nënvizuar se SHBA do jetë gjithmonë mbështetëse e saj por dhe e  Byrosë së Hetimit.

Donald Lu: Në Shqipëri ata që akuzohen si trafikantë të mëdhenj droge dhe bosa të krimit të organizuar rrallë përballen me akuza kriminale.

Një nga këto raste është ai i Emiljano Shullazi i cili për shumë vitesh është akuzuar për vrasje, trafik droge, zhvatje por vetëm kohët e fundit u arrestua.

Shqipëria ka nivelin më të ulët të dënimit të krime të rënda në Europë dhe problem është mosndëshkueshmëria, pasi bosët e krimit nuk dënohen për shkak të lidhjeve që kanë me njerëzit me influencë.

 Edhe në SHBA kemi patur këtë problem në kohën e kriminelit famëkeq Al Kapones.  Kur më në fund u arrestua ai kishte një pasuri prej qindra miliona dollarësh të përfituar nga prostitucioni, bixhozi dhe kontrabanda. Ai  ia kishte hedhur sistemit të drejtësisë falë lidhjeve që kishte me policinë, drejtësinë dhe autoriteve lokale.

Situata në Shqipëri është serioze por unë besoj se reforma në drejtësi dhe procesi i dekriminalizimit do të ndihmojë për përmirësuar problemin e mosndëshkueshmërisë dhe të zhdukë lidhjet e krimit me politikën.

Shqiptarët janë të ngopur me kriminelët në politikë. Përpjekjet e sukseshme për të hequr vrasësit, trafikantët dhe përdhunuesit nga parlamenti dhe organet evendore do të ketë një efekt në uljen e mosndëshkueshmërisë të bosëve të krimit në Shqipëri.

Ky është edhe një parlajmërim për të gjithë kriminelët e tjerë: nëse do ti bashkoheni politikës do të jetë një biznes i keq. Aktiviti juaj kriminal do të dalë në dritë të diellit dhe do të hyni direkt  në burg.

Reforma në drejtësi është e rëndësishme për të pastruar sistemin e drejtësisë nga gjyqtarët e prokurorët e korruptuar.

Gjithashtu është e rëndësishme pasi do të ngrejë një prokurori të pavarur dhe një njësi speciale të hetimit që njihet si Byroja Kombëtare të hetimit, që në shenjëstër do të kenë krimin e organizuar dhe korrupsionin në nivelet e larta.

SHBA ka ndërrmarë një angazhim për të mbështur Byronë Kombëtare të Hetimit duke trajnuar hetuesit dhe bashkëpunim me FBI.

Kryeministri Edi Rama vizitoi FBI-në në prill dhe u takua me drejtuesit për të forcuar këtë angazhim. Ky do të jetë një grup serioz hetimi. Ata do të bëjnë teste të shpeshta dhe do të kenë trajnimin më të mirë dhe pajisjet më të fundit moderne. Një agjent i FBI-së do të caktohet nga Washingtoni në Tiranë për të garantuar që ata  janë efektivë po hetojnë pa u ndikuar nga politika.

 Është në interes të SHBA-së që Shqipëria të përballojë me sukses luftën kundër krimit të organizuar.  Por është edhe në interes të BE-së. Dhe mbi të gjithë në interes të shqiptarëve.  Ne jemi të angazhuar për të mbështetur këtë vend në luftën kundër krimit të organizuar, dhe e dimë që Shqipëria do të jetë e sukseshme, do të jetë e sukesshme me ndihmën e partnerëve ndërkombëtare.”

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Nis dhënia e lejeve biometrike për emigrantët https://t.co/6ST8767gP0 https://t.co/wQZ3JWqq5A
4,628 people follow ALB365
Twitter Pic Ledina47 Twitter Pic ddsahara Twitter Pic vanigjuz Twitter Pic uuque Twitter Pic MarioRol Twitter Pic lindseys Twitter Pic joel6220 Twitter Pic AzzaStep Twitter Pic metin_no Twitter Pic kul12113 Twitter Pic eka_adit Twitter Pic javivis1 Twitter Pic 1Ambu Twitter Pic 5pt Twitter Pic RodheimT Twitter Pic RatliffT Twitter Pic laxkatz1 Twitter Pic MertYavu Twitter Pic RolandoJ Twitter Pic BeduBill
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Sekuestrohen 500 mijë metra katrorë tokë në bregdetin e Ksamilit

Ksamil - Rreth 500 mijë metra katrorë tokë pranë bregdetit në Ksamil të Sarandës është sekuestruar pasi dyshohet se është...

Close