|E enjte, Dhjetor 14, 2017

“Luani” Erdogan. 

image (1)“Turqia tani, e përfshirë në kërkimin e naftës në të gjitha pjesët e botës, nga Azerbajxhani në Irak, nga Afganistani në Kazakistan nga Rusia në Kirgistan, në Libi, për të ” Republikës Turke të Qipros Veriore “lart dhe Kolumbisë,” tha Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, duke folur në një takim të naftës Simpoziumi Strategjik Ndërkombëtar dhe Gazin Natyror.

“Ne do të mbështesim të drejtat e turqve qipriotë deri në fund”, tha Presidenti turk në këtë mënyrë ai përsëriti aspiratat e tij të naftës Qipro, madje duke e akuzuar palën greke … intransigjencën: “Unë nuk do të qëndrojë jashtë zhvillimeve në periudhën e fundit në” jug ne Qipro ‘. Aktualisht anija Barbaros Hayreddin PASA qarkullon atje dhe ” si greke Administratës qipriote të Qipros Jugore” dhe se Greqia nuk i merr seriozisht paralajmërimet tona, ajo do të mbetet në rajon, “tha ai. ‘Në EEZ (Qipro) kanë të drejta dhe turqit që jetojnë në Qipro. Ata kanë të drejta të barabarta. Dhe unë do të doja të theksoj se ne mbështesim këto të drejta deri në fund “, tha ai.

imageNë të njëjtën gjatësi vale dhe deklaratat e liderit qipriot turk Dervish Eroglu, në fjalën e tij të paligjshme ne Universitetin e Mesdheut Lindor në territore, i cili akuzoi palën greke qipriote si të pasinqertë në çështjen e zgjidhjes së problemit të Qipros dhe të hidrokarbureve hetuese në Qipro si “efektet e njëanshme “.

Eroglu: “qetësia në Qipro është e garantuar në sajë të ushtrisë turke” “The këmbënguljes së palës greke qipriote për të ndërmarrë” hapa të njëanshëm “, është i papranueshëm dhe shkon përtej kuadrit të Deklaratës së Përbashkët të 11 shkurt,” tha ai, duke vënë në dukje se ky papajtueshmëri eshte  përgjegjës … interesat e lojtarëve ndërkombëtare në Qipro.

“Rreth Qipros është një rreth i zjarrtë dhe me qetësinë e garantuar në sajë të pranisë së ushtrisë turke,” e vlerësuar, duke shkaktuar edhe një herë, tha kreu turk qipriot.

Turqia është, e shpejte, shpërndarëse e energjisë se rajonit, tha presidenti Rexhep Tajip Erdogan, i cili në një fjalim në mbledhjen e Simpoziumi Strategjik të Naftës dhe Gazit Natyror Ndërkombëtar, kujton se “tashmë në vajrat turkmene dhe kazakët kane transportuar nëpërmjet tubacionit Baku – Tbilisi -. Cejhan “

image (2)Erdogan theksoi se zgjatet për 20 vjet marrëveshja për funksionimin e tubacionit Kirkuk – Gioumourtalik dhe për të rritur kapacitetin. Që nga viti 2007 ajo vepron ne tubacionin e gazit Baku – Tbilisi – Erzurum dhe interkonjeksionin Turqi-Greqi gazit natyror. Kohët e fundit dirigjent TANAR ra dakord për të transferuar 10 miliardë m3 gaz nga Azerbajxhani, përmes Turqisë dhe Greqisë në Evropë, tha presidenti turk.Presidenti turk tha gjithashtu se gazit natyror në Irak dhe Mesdheun lindor do të shkojnë në tregun ndërkombëtar përmes Turqisë.

Zoti Erdogan, i cili tha se gjatë diskutimeve me presidentin rus Vladimir Putin ranë dakord për të nisur negociatat që mund të çojë në braktisjen e përhershëme të Rrjedhës së Jugut dhe ‘në zgjedhjen e asaj që Presidenti Putin e quajti “Stream turke” ‘.

alb365.com/zougla

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Berisha : " Ja makinat luksoze të trafikantit Ermal Hoxha ". (fotot)

Tiranë -  Ish kryeministri Sali Berisha në...

Close