|E enjte, Qershor 29, 2017

Marijuana e dobishme ne mjeksi. 

670px-Get-a-Medical-Marijuana-ID-Card-Step-2-Version-2   USA – Sipas studiuesve Amerikanë, pirja e marijuanës rregullon ankthin dhe bën të mundur që trupi të përgjigjet në mënyrë instiktive një situatë kërcënuese. Sipas studiuesve, nëse keni konsumuar marijuanë dhe gjenden në një situatë të rrezikshme, jeni shumë herë më të predispozuar për tu lënduar më pak dhe për të shpëtuar më mirë, sesa një person në gjendje normale.

Ata kanë shtuar se pretendimet e disa përdoruesve të drogës që besojnë se marijuana ul nivelet e tyre të ankthit, janë të vërteta. Megjithatë, kjo bie në kundërshtim me hulumtimet e mëparshme të cilat e kanë të bëjnë me drogën, ankthin, depresionin, skizofreninë dhe çrregullimet bipolare.

Pirja e duhanit të marijuanës mund të zvogëlojë ankthin sepse efekti i saj në receptorë bën uljen në prodhimin e endocannabinoideve natyrore.

Sistemi endocannabinoid është një grup i lipideve neuromodulatore dhe receptorët e tyre në tru janë të përfshirë në një shumëllojshmëri të proceseve fiziologjike, duke përfshirë oreksin, dhimbje-ndjesi, humor, dhe kujtesës, ai ndërmjetëson efektet psikoaktive.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Bashkia – KUJDES nga temperaturat e larta, rrezik zjarri https://t.co/RFNvr9n7Fs https://t.co/55yzDd1Koc
11,392 people follow ALB365
Twitter Pic johnramp Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Jahti më i madh në botë (fotot)

Ky jaht luksoz i shkon me të vërtetë për shtat termit ‘megajaht’. E ndërtuar nga miliarderi rus Andrey Igorevich Melnichenk,...

Close