|E shtunë, Janar 20, 2018

Media greke – Gjermanët, turqit dhe shqiptarët vënë përpara planet e pista për shfarosjen e Greqisë 

Greqi – Brutal shantazhi i Berlinit me sfond vlerësimit të dytë, ndërsa është në sinkron të plotë me pretendimet irredentiste dhe sajesat antihistorike të Erdoganit dhe Ramës – E çuditshme “radio heshtja” nga ana e SHBA-së dhe komunitetit ndërkombëtar

Ky është një fakt, dhe për fat të keq ka konfirmuar frikën tonë më të këqija dhe ana e shëmtuar dhe tejet të rrezikshme të marra nga zhvillimet në frontin e ekonomisë e kombinuar me lojëtë shkallëzuar si sfidë për Berlinin, Ankaranë dhe Tiranën që janë angazhuar dhe të orkestruar dhe të menduar mirë po planifikojnë asgjësimin dhe shpërbërjen e Greqisë.

Elementi më shqetësues në këtë luftë të paparë e ngritur në vendin tonë është pothuajse i butë, i ngadaltë dhe i topitur qëndrimi i treguar nga qeveria Syriza

Në të njëjtën kohë, në këtë situatë shumë të diskriminuar dhe shpërthyese, duke shkaktuar përshtypje të dëmshëm heshtja e çuditshme e faktorit amerikan dhe komunitetit ndërkombëtar përballë këtyre intrigave të pista.

Newsbomb.gr, duke demonstruar ndjeshmëri gjatë maksimale si për çështjet që ndikojnë në ekonomi, dhe veçanërisht në çështjet kombëtare, kishte paralajmëruar, me botime të njëpasnjëshme që tashmë duken si një biznes të turpshëm, tinëzare dhe të pamoralshme shfarosja e ekonomisë kombëtare.

Unë do të them dhe unë do të qaj edhe nëse kjo tingëllon shumë: vendi ynë pranon një luftë të papastër!

Nga njëra anë, Gjermania e Merkel dhe Schäuble përpjekjet për asgjë frenave për një relaksim të politikave grabitqare e kursimit dhe mjerimit që kanë shkaktuar për kaq vite në Memorandum të grekëve. Vendi ynë është i kërkuar falje në mënyrë të përhershme dhe të shtypur nga gjermanët për të besuar se Bashkimi Evropian është … pronë e gjyshit të tyre, dhe ata mund të bëjnë çfarë të duan, askush nuk do të besojnë, dhe pjesa tjetër e Evropës të 28 nuk ata kanë të drejta.

Në anën tjetër, përkundër sfondit të lojës ashpër të Berlinit, qëndrimi i fqinjëve konfirmon të urtë duke i thënë se “ujku gëzohen.” Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan mohon paturpësisht dhe në mënyrë të hapur më gjeografike për të fituar në këndin juglindor të Europës dhe Ballkanit, duke kërkuar rishikimin e Traktatit të Lozanës.

Shih deklaratat e Tajip Erdogan në Traktatin e Lozanës

… Rastësi lig me e re “anijembytje” në Qipro

Në kuadër të kësaj loje të rrezikshme irredentizmit turke, e cila shërbeu Z. Erdogan shtoi ri “anijembytje” të bisedimeve për çështjen e Qipros, pasi negociatat midis Presidentit qipriot, Nikos Anastasiades dhe udhëheqësin qipriot turk, Mustafa Akinci kundër murit.

Por kjo nuk duket të jetë as i rastësishëm dhe as aksidentale, si në debatin e djeshëm në Parlamentin Evropian (11.22.2016), ka pasur mendime të ndara në Qipro: Sipas botimit të sotëm të gazetës qipriote “Simerini” (11/23/2016) mosmarrëveshjet vëzhguara serioze në mes të atyre që vetëm foli ngrijë negociatat e anëtarësimit dhe e la të gjerë të hapur derën për dialog, dhe të atyre që kërkojnë dënime financiare prag të doganave të BE-së – Turkey Association, si dhe cikle shtetërore në Strasburg vetëm nëse Turqia vuajtur presionin financiar mund të ndryshojë taktikat, deri në ndalimin e negociatave.

Nga rezultatet e bisedimeve Anastasiadis – Akinci, dhe bazuar në sa më sipër, rezulton se dhe Brukseli më në fund duket si Aron – Aron mbyllur bisedimet në Mont Peleran!

Rama, nacionaliste e Çamërisë dhe “Shqipëria e Madhe”

Ndërsa në qoftë se nuk ishin të mjaftueshme, “flakët” hodhën në një intervistë dje, të martën (22/11/2016), në SKAI Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, duke përsëritur në “kulm” për gjoja shpëtimin të Akropolit nga shqiptarët dhe deklaroi një “zonë e diskutueshme është Deti Jon, ku, hipotetikisht të paktën, ka burime të naftës dhe gazit.”

Në të njëjtën kohë, ai nuk hezitoi për të përsëritur në nacionaliste e Çamërisë, por të fluturojnë topin në … anën greke për krizën në Llaçe të marrëdhënieve greko-shqiptare

Pyetja mbetet: Pala greke në fund do të zgjohet? Do të reagojë përballë këtij mjerimi të pabesueshme, duke çuar pashmangshmërisht në Greqi në amortizimin e plotë dhe shfarosjes?

Nuk është, më në fund, dikush i cili më në fund do të godasë dorën mbi tavolinë dhe do të bërtasi: “Fund! Mjaft! “?

Tsipras do të qëndrojnë më në fund me rastin dhe rëndësinë e momentit?

http://www.newsbomb.gr/ellada/ethnika/story/748122/germanoi-toyrkoi-kai-alvanoi-evalan-mprosta-to-vromiko-sxedio-exontosis-tis-elladas

alb365/http://www.newsbomb.gr/

Add a Comment

Twitter
@ALB365 on Twitter
Latest Tweet:
0 people follow @ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
KRIK Albania dhe korrupsioni zgjedhor (foto e video)

Fier - KRIK Albania ka...

Close