|E hënë, Qershor 26, 2017

Meshkuj, rrezikoni pjellorinë duke mbajtur celularin në xhep të pantallonave. 

75400539_177480534    Mbajtja e celularit në xhepin e pantallonave është një veprim, që mbart një rrezik për meshkujt. Ndonëse praktikohet çdo ditë, mund të dëmtojë pjellorinë tek meshkujt, pasi telefoni shkakton rrezatime që dëmtojnë spermatozoidet.
Ky është një fakt që vjen nga studimi britanik i “University of Exeter” i publikuar në revistën shkencore “Environment International”.

Studimi- Në këtë studim janë analizuar dhjetë studime të ndryshme të zhvilluara tek mbi 1500 meshkuj, duke krahasuar të dhënat klinike të tyre dhe ekspozimin nga rrezatimet e spermatozoideve në provëza.
Fiona Mathews, udhëheqësja e studimit thotë se, “Që të gjithë studimet, përveç njërit zbuluan lidhjen e ngushtë mes rrezatimeve të telefonit dhe përkeqësimit të cilësisë së spermës.
Por kjo nuk do të thotë domosdoshmërish se gjithë ata që mbajnë celularin në xhep nuk janë pjellorë, por këshillohet që të shmanget sa më shumë mbajtja e tij në xhepin e pantallonave”.

alb365.com

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Manjani: Biznesi i kanabisit financoi ruajtjen e rezultatit të PS-së të 2013 https://t.co/iBI17c9J77 https://t.co/iAk881Y48y
11,394 people follow ALB365

Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
3 në pranga , armë kundërtank dhe 1320 fishekë në banesë

Kurbin  - Tre persona kanë rënë në prangat e policisë së Laçit, teksa iu gjetën dhe sekuestruan një arsenal armësh...

Close