|E premte, Maj 26, 2017

Meta e Panariti inagurojnë rehabilitimin e kanalit vaditës Vjosë-Levan –Fier 

Fier – “LSI mbështet rekomandimet e plota të OSBE-ODHIR për të garantuar transparencë maksimale dhe zgjedhje me standarte europiane dhe të pakontestueshme”. Kështu ka deklaruar kreu I kuvendit, njëherësh kreu i LSI-së Ilir Meta, i pyetur në lidhje me reformën zgjedhore gjatë një vizite që ai ka bërë në fshatin Kafaraj në Fier.

Meta ka theksuar se të gjitha partitë politike duhet të tregojnë vullnet për të respektuar standartet e zgjedhjeve dhe sidomos procesin e dekriminalizimit, ndërkohë që ka paralajmëruar masa të rënda për të gjithë ata që përpiqen të cënojnë votën dhe dëshirën e shqipëtarëve.

I pranishëm në inagurimin e rehabilitimit të Kanalit Vaditës Vjosë-Levan –Fier, shoqëruar edhe nga Ministri I Buqësisë Edmond Panariti, kreu i Kuvendit Meta ka theksuar rolin që ka bujqësia si një faktor tepër i rëndësishëm në zhvillimin ekonomik të vendit si dhe hapjen e vendeve të reja të punës.

Ndërkohë nga ana tjetër duke folur pikërisht për rehabilitimin e këtij kanali, ministri Panariti është ndalur tek roli i vecantë i vaditjes në sektorin e bujqësisë, duke theksuar se pa ujë nuk ka bujqësi, ndërkohë që ka shtuar se falë punës së bërë nga ana e ministrisë që ai drejton në bashkëpunim me bordin e kullimit, është bërë e mundur dyfishimi I eksporteve.

Kanali vaditës Vjosë-Levan-Fier ka një gjatësi prej 32 Km, ndërkohë që nga rehabilitimi i tij do të përfitojnë vaditje rreth 27 mijë ha tokë. Ndërkohë gjatë kësaj vizite, kreu I kuvendit Meta dhe Ministri Panariti janë ndalur edhe në inspektimin e punimeve për pastrimin e kanalit kullues në fshatin Qarr.

alb365

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: PR qefmbetje me PD, regjistrohet më vete https://t.co/EV7YFWZ9Pb https://t.co/B4bs51JXkm
11,303 people follow ALB365
Twitter Pic judyrobi Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb Twitter Pic ElkroniH Twitter Pic MindyL0u Twitter Pic brando_9 Twitter Pic Compa_Ab Twitter Pic BigbangP Twitter Pic jacobnie
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Marinza në protestë kundër mbetjeve urbane të zonës Roskovecit (fotot)

Fier - Qindra banorë të zonës Marinzës kanë protetsuar mesditën e sotme tek fusha e grumbullimit të mbetjeve urbane që...

Close