|E mërkurë, Mars 29, 2017

Mjeksia – Jeni ulur gabim në WC ja si duhet (video) 

Nëse edhe ju si gjithë pjesa tjetër e botës moderne i kryeni nevojat personale në WC duke u ulur mbi të, jeni duke bërë gjithçka gabim. Ndaj ka ardhur momenti t’ju rikthejmë në rrugën e duhur.

Sipas profesorit Alexander Kira, mënyra e të ulurit në WC është në fakt “pozicini më i keq i krijuar ndonëjherë” kur vjen puna tek të kryerit e nevojave personale. Arsyeja është fare e thjeshtë: nuk është aspak pozicioni natyral në të cilin duhet bërë një gjë e tillë.

Sipas tij, mënyra e duhur është ajo e quajtur “squat”, që konsiston në një ulje të ngjashme me atë që do të bënit nëse do t’i kryenit nevojat tuaja jashtë në natyrë, duke qenë se trupat tanë janë dizenjuar që në gjenezën e jetës pikërisht në këtë mënyrë.

Një studim i vitit 2003 arriti në përfundimin se personat që përdornin këtë mënyrë, mbaronin punë 79 sekonda më parë se ata që uleshin në WC dhe kjo e ka një arsye. Sipas një studimi, defekimi në poziconin “squat” bën që këndi anorektal të drejtohet, gjë që do të thotë se dalja jashtë është më pak e mundimshme. Gjithashtu, ky pozicion ndihmon në parandalimin e  hemorroideve dhe kapsllëkut.

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: A janë kto 4 qarqet ku LSI pretendon të dal forcë e parë? https://t.co/zSpLnx5ed9 https://t.co/KXX6dZeWdr
4,194 people follow ALB365
Twitter Pic StolzNet Twitter Pic Ledina47 Twitter Pic ddsahara Twitter Pic vanigjuz Twitter Pic uuque Twitter Pic MarioRol Twitter Pic lindseys Twitter Pic joel6220 Twitter Pic AzzaStep Twitter Pic metin_no Twitter Pic kul12113 Twitter Pic javivis1 Twitter Pic 1Ambu Twitter Pic 5pt Twitter Pic RodheimT Twitter Pic RatliffT Twitter Pic laxkatz1 Twitter Pic MertYavu Twitter Pic RolandoJ Twitter Pic BeduBill
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Rreh nxënësin, pezullohet mësuesi

Durrës - Pezullohet nga detyra një mësues në shkollën  9-vjeçare “Hasan Koçi” në Durrës për ushtrim dhune ndaj nxënësve. Bëhet...

Close