|E enjte, Qershor 29, 2017

Mospastrimi i kanalit përmbyt stallë e toka në Portëz 

Fier – Mungesa e mos pastrimit të kanaleve parësor , ngushtimi i tyre dhe ndërtimet mbi kolekotrë kan bërë që sipërfaqe toke , një stallë derrash  të përmbyten në Portëz.

Shqetësimi është bërë prezent dje pasdite nga familjarët tek kryebashkiaku Armando Subashi ku familjarët jan ankuar kundër bordit të kullimit që nuk ka bërë pastrimin e kanalit por edhe nuk ka bërë prishjen e ndërtimit mbi kolektor.

Në punë për pastrimin e kanalit të ujërave të larta në Portëz, i cili shkaktoi shqetësim tek banorët e zonës gjatë reshjeve të fundit. Një bashkëpunim i Bordit të Kullimit (vë në dispozicion mjetet) dhe Bashkisë Fier (burimet njerëzore dhe financiare).

Pavarësisht situatës emergjente në të gjithë vendin me prani të reshejeve intensive dhe prurjeve të mëdha të lumenjve Gjanicë dhe Vjosë, territori i Fierit shënoi një bilanc jo shumë shqetësues, i cili i dha vlerë ndërhyrjeveintensive që Bashkia ka bërë prej më shumë se një viti në veprat bonifikuese në territorin e saj.

Për herë të parë lumi Gjanica nuk ishte një kërcënim për banorët dhe shumë sipërfaqe toke bujqësore nuk patën fatin e përhershëm të zhyteshin nën ujë.
14963259_1052571854854058_8321841158867107585_n 14980608_1052571918187385_4915857208189209131_n 15000046_1052572151520695_6989335885986024093_o 15032862_1052572004854043_7956376972967373639_n

alb365

Add a Comment

Twitter
ALB365 on Twitter
Latest Tweet: Bashkia – KUJDES nga temperaturat e larta, rrezik zjarri https://t.co/RFNvr9n7Fs https://t.co/55yzDd1Koc
11,392 people follow ALB365
Twitter Pic johnramp Twitter Pic Bougainv Twitter Pic cammipha Twitter Pic olsimust Twitter Pic albanaHa Twitter Pic kwabbybo Twitter Pic PercjaSu Twitter Pic Ianndest Twitter Pic brent633 Twitter Pic ivicespe Twitter Pic dawifey1 Twitter Pic maycol_p Twitter Pic bs_badgu Twitter Pic angie_an Twitter Pic be_be_AT Twitter Pic koseno Twitter Pic GoranPet Twitter Pic devendar Twitter Pic moazreza Twitter Pic shaunteb
Këtë e pëlqejnë %d blogues:
Read more:
Vritet me armë zjarri 31 vjeçari Gjok Arra

Shkodër - Më datë 15.09.2016 rreth orës 10:15 në fshatin Gjuraj, Njësia Administrative Plan, Dukagjin të Shkodrës njoftohemi se ka...

Close